AppleYleinen

Apple ei hidasta – nämä kuusi uutta tuotetta tulossa pian

Applen logo

Apple on ehtinyt julkaista alkuvuoden aikana jo useita uusia tuotteita, mutta huhumylly ei ole hiljentynyt. Tuoreimpien tietojen mukaan yhtiöllä olisi vielä useita uusia laitteita valmiina julkaistavaksi lähiviikkojen ja -kuukausien aikana.

Bloombergin toimittaja Mark Gurmanin mukaan erityisesti Applen älykotituotteiden saatavuudessa on nähtävissä merkkejä tulevista päivityksistä. Sekä HomePod Mini että suurempi HomePod ovat monin paikoin vähissä Apple Store -myymälöissä, mikä viittaa usein uuden sukupolven mallien lähestyvään julkaisuun.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

HomePod Mini 2:n kerrotaan olleen teknisesti valmis jo pidempään, mutta sen julkaisua on viivästyttänyt Sirin kehitystyö. Tilanne saattaa kuitenkin muuttua pian, sillä iOS 26.5 -päivityksen odotetaan tuovan mukanaan uusia tekoälyominaisuuksia Siriin. Tämä voisi mahdollistaa uuden HomePod Minin julkaisemisen vihdoin markkinoille. Samalla Apple saattaa päivittää myös täysikokoisen HomePodin, sillä ilman uudistuksia se jäisi nopeasti jälkeen pienemmästä mallista, jos tämä saa tekoälyparannuksia.

Myös Apple TV 4K -malliston päivitys vaikuttaa olevan lähellä. Nykyisen mallin varastotilanne on heikentynyt, ja uuden version odotetaan saavan alleen tehokkaamman A17 Pro- tai A18-piirin, joka mahdollistaisi Apple Intelligence -ominaisuudet. Lisäksi huhut viittaavat uuteen N1-langattomaan siruun ja jopa sisäänrakennettuun kameraan, vaikka jälkimmäinen on toistaiseksi epävarma lisäys.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Mac-malliston osalta Apple esitteli hiljattain uudet M5-piirillä varustetut MacBook Air- ja MacBook Pro -tietokoneet, mutta seuraavaksi vuorossa voivat olla Mac Studio ja Mac Mini. Uuden Mac Studion odotetaan saapuvan M5 Max- ja M5 Ultra -versioilla, mikä olisi ensimmäinen Ultra-tason piiri sitten M3 Ultran. Mac Mini puolestaan päivittyisi M5- ja M5 Pro -piireihin. Ulkoisiin muutoksiin ei kuitenkaan ole viitteitä, ja mahdolliset komponenttipuutteet voivat vielä viivästyttää julkaisua.

Myös edullisempaan iPad-mallistoon on luvassa päivitys. Nykyinen perus-iPad käyttää A16-piiriä, mutta seuraava versio saisi huomattavasti tehokkaamman A18-piirin. Tämä olisi merkittävä harppaus erityisesti siksi, että se toisi Apple Intelligence -tekoälyominaisuudet ensimmäistä kertaa myös Applen halvimpaan tablettiin. Ajoitus olisi looginen, sillä Apple valmistelee parhaillaan uusia tekoälypanostuksiaan tulevaan WWDC-kehittäjätapahtumaan.

Lähde: 9to5mac.com

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Apple