DreameYleinen

Dreame suunnittelee hyökkäystä Euroopan puhelinmarkkinoille – luksus- ja modulaaripuhelimia esiteltiin

Kuva: Dreame

Kiinalainen robotti-imureistaan tunnettu Dreame on ottanut askeleen kohti älypuhelinmarkkinoita esittelemällä ensimmäisten lippulaivapuhelimiensa prototyyppejä Lounais-Euroopan jälleenmyyjille järjestetyssä konferenssissa. Kyseessä ei ollut mikä tahansa suljettu tilaisuus, vaan tapahtuma, jossa Dreame näytti varsin avoimesti, millaista visiota yhtiöllä on tulevaisuuden huippupuhelimista.

Esityksessä nähtyjen diojen perusteella Dreame ei tähtää Kiinan massamarkkinoille, vaan katse on suunnattu nimenomaan Lounais-Eurooppaan. Kohdemarkkinoiksi mainittiin Ranska, Espanja ja Portugali, mikä viittaa siihen, että yhtiö hakee jalansijaa alueilla, joissa designilla, brändimielikuvalla ja erottuvuudella on suuri merkitys. Julkisuuteen jaetut kuvat antavatkin ymmärtää, että Dreame ei aio pelata varman päälle.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Ensimmäiset diat keskittyivät selvästi luksusluokan älypuhelimiin. Laitteiden muotoilu on kaikkea muuta kuin hillittyä. Takapinnat näyttävät joko taidokkaasti koristelluilta tai suorastaan eksoottisista materiaaleista valmistetuilta. Kameramoduuli on sijoitettu pyöreään alueeseen, joka osassa malleista toimii myös kellotauluna.

Kaikki esityksessä nähty ei kuitenkaan auennut ensi silmäyksellä. Yhdessä diassa nähtiin joukko erikoisia lisälaitteita, joiden tarkoitus jäi epäselväksi. On mahdollista, että Dreame suunnittelee modulaarisia lisäosia, joilla voisi parantaa kamerakokemusta. Mielenkiintoista on myös se, että esitystä pitänyt henkilö piteli kädessään puhelinta, joka muistutti huomattavasti dioissa nähtyä laitetta. Tämä viittaa siihen, että kyse ei ollut pelkistä konseptikuvista.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Luksusteema palasi esityksessä useaan otteeseen. Yhdessä puhelimessa brändinä ei kuitenkaan ollut Dreame, vaan Aurora. Kameraratkaisut näyttivät eri malleissa samankaltaisilta, mutta pienet erot linssien sijoittelussa viittaavat siihen, että kyseessä saattaa olla useampi eri malli tai jopa erillinen tuotesarja. Aurora vaikuttaa Dreame-konsernin sisäiseltä luksusprojektilta, jossa keskiössä on vahva personointi ja yksilöllinen muotoilu.

Mukana oli myös huomattavasti villimpiä ideoita. Osa puhelimista toi mieleen Nubian Z-sarjan laitteet, mutta toteutettuna selvästi ylellisemmässä hengessä. Tällaisia luksusälypuhelimia on nähty aiemmin esimerkiksi Vertun nimissä, joten Dreame näyttäisi hakevan paikkaa samasta niche-markkinasta.

Esityksen loppupuolella Dreame avasi strategiaansa tarkemmin. Yhtiö kehittää omaa teknistä pohjaansa älypuhelimille, mukaan lukien DreameOS-käyttöjärjestelmän, joka syntyy yhteistyössä nimeämättömän kumppanin kanssa. Aurora-projekti keskittyy luksuspuhelimiin ja syvälliseen design-kustomointiin, kun taas Nextra on modulaarinen lippulaivakonsepti, jossa kamera on keskiössä. Nextra-puhelimeen voisi liittää muun muassa gimbaalilla varustetun kameran sekä huomattavan kokoisen objektiivin.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Kyse ei kuitenkaan ole pelkistä visioista ja renderöinneistä. Dreame toi konferenssiin mukanaan oikeita prototyyppejä, joita osallistujat pääsivät näkemään ja jopa kokeilemaan. Yhdessä kuvassa eräs osallistuja näyttää selvästi kiinnostuneelta modulaarisesta puhelimesta.

Dreame ei ole selvästi tulossa älypuhelinmarkkinoille varovaisesti kokeillen, vaan se esittelee heti alkuun kunnianhimoisia, jopa provosoivia ideoita. Nyt jää nähtäväksi, mitkä näistä konseptipuhelimista nähdään lopulta kauppojen hyllyillä.

Lähde: Weibo (kiinaksi)

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Dreame