FoodoraYleinen

Foodora lopettaa toimintansa Suomessa – palvelu sulkeutuu helmikuun lopussa

Kuva: Foodora

Ruoankuljetuspalvelu Foodora vetäytyy Suomen markkinoilta. Yhtiö vahvistaa 13. helmikuuta julkaistussa tiedotteessaan, että 12. tammikuuta 2026 käynnistetty muutosneuvotteluprosessi on päättynyt ja päätös toimintojen lakkauttamisesta on tehty.

Foodora-sovellus ja -kuljetuspalvelu toimivat Suomessa normaalisti vielä 27. helmikuuta 2026 saakka. Tämän jälkeen palvelu ei ole enää saatavilla.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Yhtiön mukaan päätös perustuu strategiseen linjaukseen keskittää investoinnit markkinoille, joilla sillä on mahdollisuus saavuttaa selkeä markkinajohtajuus ja rakentaa pitkällä aikavälillä vahvaa brändiä Euroopassa.

Suomen markkina ei siten kuulu jatkossa Foodoran ydinalueisiin, vaikka palvelu on ollut maassa näkyvä toimija jo yli vuosikymmenen ajan.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Päätös koskee noin 80 paikallista työntekijää. Yhtiön mukaan henkilöstöä tuetaan muutostilanteessa paikallisen lainsäädännön ja yrityksen omien käytäntöjen mukaisesti.

Myös ravintola- ja kauppakumppaneille sekä läheteille tiedotetaan erikseen jatkotoimista. Näihin kuuluvat muun muassa sopimusten päättymiseen liittyvät käytännöt sekä mahdollisten jäljellä olevien maksujen suorittaminen.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Foodora aloitti toimintansa Suomessa vuonna 2015. Vuosien aikana palvelu laajeni yli sataan kaupunkiin ja kuntaan. Yhtiö teki yhteistyötä laajan ravintolaverkoston, valtakunnallisten ketjujen sekä päivittäistavarakauppojen kanssa.

Foodoran poistuminen jättää Suomen ruoankuljetusmarkkinaan selkeän aukon. Markkinoilla toimivat kuitenkin edelleen useat muut palvelut, joten kilpailu ei kokonaan katoa.

Lähde: Foodoran tiedote

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Foodora