
Doppl
Google on julkaissut uuden kokeellisen sovelluksen nimeltä Doppl, jonka avulla käyttäjät voivat nähdä, miltä eri asukokonaisuudet näyttäisivät heidän omalla digitaalisella versiollaan. Sovellus hyödyntää tekoälyä ja on nyt ladattavissa Yhdysvalloissa iOS- ja Android-laitteille.
Doppl toimii yksinkertaisesti, käyttäjä lataa sovellukseen kokovartalokuvan itsestään, minkä jälkeen hän voi lisätä kuvia tai kuvakaappauksia asuista, joita haluaisi sovittaa. Nämä kuvat voivat olla vaikkapa ystävän asusta napattu valokuva, second hand -löytö tai ruutukaappaus somesta bongatusta lookista.
Tekoälyn avulla Doppl luo realistisen kuvan käyttäjästä pukeutuneena valittuun asuun. Lisäksi sovellus osaa muuntaa staattiset kuvat lyhyiksi, tekoälyn generoimiksi videoiksi, jotka näyttävät, miltä vaate näyttää päällä liikkeessä.
Virtuaalisovituksista voi tallentaa suosikkilookit, ja käyttäjä voi selailla eri vaihtoehtoja helposti sovelluksen sisällä. Lopputuloksia voi jakaa myös kavereiden kanssa.
Google kertoo, että Doppl rakentuu aiemmin Google Shoppingissa nähdyn virtuaalisovitusominaisuuden pohjalle, mutta itsenäinen sovellus tekee ominaisuudesta helpommin lähestyttävän ja hauskemman käyttää. Samalla Google kerää kokemuksia siitä, miten vastaavat sovellukset toimivat käytännössä.
Aiemmin Google on hyödyntänyt virtuaalisovituksessa malleja, joilla on eri vartalotyyppejä. Nyt Doppl vie idean pidemmälle, vaatteet sovitetaan nimenomaan käyttäjän omaan hahmoon.
Tällä hetkellä ei ole tietoa siitä, milloin tai tuodaanko Doppl-sovellus saataville myös Yhdysvaltojen ulkopuolelle.
Lähde: Google