HMDYleinen

HMD Secure esitteli Euroopassa kehitetyn ja valmistetun HMD Ivalo XE -puhelimen – 360°-turvaekosysteemi saa tukea Nokialta, Bittiumilta ja Qualcommilta

HMD Ivalo XE

HMD Secure Oy on ottanut merkittävän askeleen eteenpäin julkistamalla oman täyden 360° suvereenin tietoturva-alustansa sekä uuden puhelimensa, eli HMD Ivalo XE:n. Kyseessä on sama laite, jonka Bittium julkaisi eilen omalla brändillään Tough Mobile 3 -nimellä.

Kyseessä on yksi harvoista 5G-laitteista, joka on suunniteltu, kehitetty ja valmistettu Euroopassa. HMD Secure -liiketoimintayksikön tavoitteena on tarjota luotettavia ja turvallisia mobiiliratkaisuja hallituksille, viranomaisille, kriittiselle infrastruktuurille ja puolustussektorille.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

HMD Ivalo XE on suunniteltu erityisesti vaativiin ja kriittisiin käyttöympäristöihin. Laite yhdistää eurooppalaisen muotoilun, valmistuksen sekä suojatun toimitusketjun EU-sääntelyn mukaiseen datan hallintaan.

HMD:n toimitusjohtaja Jean-François Baril korosti, että turvallisuus on ollut aina osa yhtiön DNA:ta:

”HMD Secure vie perintöämme eteenpäin, olemme luoneet eurooppalaisen laitteen ja alustan, joka on kestävä, jäljitettävä ja tarkoitukseen sopiva. HMD Ivalo XE osoittaa, mitä on mahdollista saavuttaa, kun innovaatiot, suvereniteetti ja kumppanuus yhdistetään.”

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

HMD Secure rakentaa ekosysteemiään yhdessä tunnettujen yhteistyökumppaneiden kanssa. Mukana ovat muun muassa Nokia, Bittium, Juggernaut, Tutus sekä Qualcomm Technologies.

Bittiumin puolustus- ja turvallisuusliiketoiminnan johtaja Tommi Kangas korosti laitteen turvallisuusominaisuuksia:

”On ensiarvoisen tärkeää, että laitteen suunnitteluun, valmistukseen ja toimitusketjuun voidaan luottaa. Yhteistyömme HMD Securen kanssa mahdollistaa ratkaisun, joka täyttää korkeimmat turvallisuusvaatimukset.”

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Qualcommin Art Miller puolestaan toi esiin uuden Dragonwing Q-6690 -piirin roolin laitteen suorituskyvyssä ja tekoälyominaisuuksissa, kun taas Juggernaut ja Tutus varmistavat laitteen yhteensopivuuden kenttäolosuhteisiin sekä turvallisten ohjelmistoalustojen kanssa.

Uutuuspuhelimen keskeisiä ominaisuuksia ovat muun muassa Qualcomm Dragonwing Q-6690 -järjestelmäpiiri, IP68-, IP69K- ja MIL-STD-810H-sertifikaatit sekä Corning Gorilla Glass Victus 2 -lasi. Lisäksi puhelimessa on 20 kappaletta 5G-taajuuksia, Wi-Fi 7, CBRS, PPDR, MCx, yksityiset taktiset verkot sekä omistetut PTT- ja SOS-painikkeet.

HMD Ivalo XE:n tietoturvaa parantaa AReX-salaus, laitteistopohjainen turvaelementti, fyysinen katkaisukytkin ja manipulointisuoja. Puhelimeen on saatu 50 megapikselin pää- ja ultralaajakulmakamerat, nopea laser-tarkennus ja optinen kuvanvakautus.

Laite on myös modulaarinen Fusion 3.1 -liitännön ansiosta. Se mahdollistaa lisävarusteet, kuten taktiset radiot ja lisäakut. HMD Secure lupaa puhelimen saavan 7 vuoden ajan tietoturvapäivityksiä.

HMD Ivalo XE on vasta alkua, yhtiön mukaan kyseessä on ensimmäinen askel kohti kokonaisvaltaista eurooppalaista turvallisen mobiiliteknologian ekosysteemiä.

Lähde: HMD Secure

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:HMD