HonorYleinen

Honor esittelee ensimmäisen humanoidirobottinsa – julkistus MWC-messuilla Barcelonassa

Kiinalainen älypuhelinvalmistaja Honor on laajentamassa toimintaansa täysin uudelle alueelle. Yhtiö kertoo esittelevänsä ensimmäisen humanoidimuotoisen palvelurobottinsa Barcelonassa järjestettävässä Mobile World Congress -tapahtumassa.

Julkistus nähdään sunnuntaina 1. maaliskuuta osana yhtiön MWC-tapahtumaa. Samalla lavalle tuodaan myös ensimmäinen toimiva prototyyppi aiemmin julkistetusta Robot Phone -puhelimesta sekä uusia puhelimia ja tabletteja.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Honor yllätti lokakuussa esittelemällä konseptin niin sanotusta Robot Phone -puhelimesta. Tuolloin moni piti ideaa rohkeana irtiottona perinteisestä, varsin ennalta-arvattavasta puhelinmuotoilusta. Robot Phone näyttää kuitenkin olevan vasta osa suurempaa visiota.

MWC:ssä nähtävä humanoidirobotti on Honorin mukaan yhtiön ensimmäinen palvelurobotti. Tässä vaiheessa yksityiskohtia on kuitenkin vielä niukasti. Honor on julkaissut tekoälyllä tuotetun videon, jossa neon-sinisin valoin hehkuva humanoidi on vuorovaikutuksessa Robot Phone -puhelimen kanssa. On vielä epäselvää, kuinka pitkällä kehitystyö todellisuudessa on ja nähdäänkö Barcelonassa täysiverinen toimiva prototyyppi vai konseptivideo.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Humanoidirobottien markkina on parhaillaan voimakkaassa kasvussa. Tutkimusyhtiö IDC:n mukaan alan liikevaihto kasvoi vuonna 2025 peräti 508 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Kasvun taustalla on erityisesti tekoälyn nopea kehitys, joka on mahdollistanut entistä kehittyneemmät liikkumis-, havainnointi- ja vuorovaikutuskyvyt.

Toistaiseksi valtaosa humanoidiroboteista on suunniteltu teollisiin ja palvelukäyttötilanteisiin. Kuluttajakoteihin suunnattuja, laajasti saatavilla olevia ratkaisuja on vielä hyvin vähän. Honorin liike voi viitata siihen, että yhtiö näkee mahdollisuuden tuoda robotiikkaa lähemmäs kuluttajamarkkinaa, ehkä jopa osaksi laajempaa laite-ekosysteemiä.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Suurin kysymys on nyt se, kuinka pitkällä yhtiö on konkreettisessa kehitystyössä. Onko kyse vielä visiosta ja konseptista vai aidosti toimivasta humanoidista, joka kykenee itsenäiseen toimintaan?

Lähde: Cnet.com

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Honor