IKEAYleinen

IKEA vetää suosittuja valaisimia takaisin – sähköiskun vaara koskee näitä valmistuseriä

Kuva: Ikea

Ikea on ilmoittanut vetävänsä takaisin tiettyjä NYMÅNE-sarjan seinävalaisimia sähköiskuvaaran vuoksi. Takaisinveto koskee rajattua valmistuserää, jossa virtajohdon eristyksessä on havaittu puutteita.

Yhtiön mukaan kyse on valmistusvirheestä, jonka seurauksena sähköjohdon eristys ei ole riittävä. Mikäli johto vaurioituu käytön aikana, voi seurauksena olla sähköiskun vaara. Ikea painottaa, että turvallisuus on sille ensisijaisen tärkeää, ja siksi kaikki mahdollisesti virheelliset tuotteet vedetään nyt varotoimenpiteenä pois markkinoilta.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Takaisinveto koskee kolmea NYMÅNE-mallia:

  • valkoista seinä-/lukuvalaisinta (203.569.09)
  • antrasiitin väristä seinä-/lukuvalaisinta (504.152.24)
  • valkoista kaksiosaista seinävalaisinta (204.286.47).

Kaikki markkinoilla olevat kyseiset tuotteet eivät kuitenkaan ole vaarallisia, vaan ainoastaan ne, joiden päiväysleima sijoittuu välille 2217–2550 ja joissa tavarantoimittajan tunnus on 23241.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Päiväysleiman ja toimittajatunnuksen voi tarkistaa itse valaisimesta. Seinä-/lukuvalaisimissa tiedot löytyvät varjostimen sisältä tarrasta, mikä edellyttää lampun irrottamista. Kaksiosaisessa mallissa merkinnät sijaitsevat valaisimen takaosassa. Ikea muistuttaa, että valaisin tulee aina irrottaa pistorasiasta ennen sen käsittelyä.

Yhtiö kehottaa kaikkia takaisinvedon piiriin kuuluvan tuotteen omistajia lopettamaan valaisimen käytön välittömästi ja ottamaan yhteyttä asiakaspalveluun. Tuotteen voi palauttaa mihin tahansa Ikea-tavarataloon, ja asiakas saa halutessaan korvaavan tuotteen tai täyden hyvityksen. Kuittia ei vaadita, ja palautus voidaan hoitaa myös etänä asiakaspalvelun kautta.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Ikea kertoo tekevänsä tuotteilleen laajoja testejä ja riskinarviointeja ennen markkinoille tuontia, mutta tästä huolimatta yksittäinen valmistuserä on päätynyt myyntiin puutteellisella eristyksellä. Yhtiö pahoittelee asiakkaille aiheutuvaa vaivaa.

Sähkölaitteisiin liittyvissä vioissa riskit voivat olla merkittäviä, minkä vuoksi takaisinvedot ovat aina vakava muistutus siitä, että myös tunnetut brändit eivät ole täysin virheettömiä. Jos NYMÅNE-valaisin löytyy kotoa, päiväysleiman tarkistaminen kannattaa tehdä viipymättä.

Lähde: Ikea

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:IKEA