HMDYleinen

Matopeliä jalkopallokentällä? Suomalainen HMD vihjaa mullistavista laitteista yhteistyössä FC Barcelonan kanssa

Suomalainen HMD Global on aloittanut hypetyksen MWC 2025 -messujen osalta, jossa yhtiöltä odotetaan useita tuotelanseerauksia. Yhtiön toimitusjohtaja Jean-Francois Baril jakoi LinkedInissä tietoja tulevasta ja samalla HMD:n sosiaalisen median kanavissa vihjaillaan matopelin uudesta tulemisesta.

HMD tulee järjestämään julkistuksen tämän viikon sunnuntaina 2. maaliskuuta Spotify Camp Nou -stadiumilla Barcelonassa, joka on FC Barcelonan kotikenttä. HMD aloitti yhteistyön FC Barcelonan kanssa viime vuonna, jolloin yhtiö otti OnePlussan emobrändin paikan ja solmi merkittävän kumppanuuden espanjalaisseuran kanssa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Yhteistyö on etenemässä seuraavalle tasolle, mutta mitä tarkalleen ottaen on luvassa? Onko luvassa virallinen FC Barcelona -brändätty puhelin, vai kenties jotain hämmentävämpää? Barilin mukaan yhtiö on valmistautumassa ”ikimuistoisiin yhteistyökuvioihin ja laitteisiin, jotka muuttavat pelin”. Tarkempia yksityiskohtia ei vielä kuitenkaan heru.

HMD on jatkanut vihjailua Twitterissä, missä yhtiö julkaisi toisen teaserin. Viestissä lukee: ”A legend reborn. A game that never ends.” Mukana on klassisen Matopelin henkeä huokuva animaatio, jossa käärme on Barcelonan väreissä ja kulkee jalkapallokentällä kohti palloa. Kyseessä voi olla esimerkiksi Matopelin uusi tuleminen FC Barcelonan teemalla?

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

MWC-messuilla HMD laajentaa yhteistyökuvioitaan myös muilla rintamilla. Viime vuonna yhtiö ilmoitti aloittavansa yhteistyön norjalaisen Xploran kanssa, jonka tavoitteena on tuoda markkinoille innovatiivisia ja turvallisia mobiiliratkaisuja erityisesti lapsille.

Lisätietoja HMD:n tulevista uutuuksista saadaan viimeistään sunnuntaina.

Lähde: LinkedIn, X

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:HMD