
Motorola Edge 70 Fusion Plus
Motorola on laajentanut Edge 70 -puhelinmallistoaan uudella mallilla. Yhtiö esitteli uuden Motorola Edge 70 Fusion+ -älypuhelimen, joka perustuu pitkälti aiemmin julkaistuun Edge 70 Fusion -malliin, mutta tuo mukanaan päivitetyn kamerakokonaisuuden.
Uutuusmallin merkittävin muutos nähdään kamerajärjestelmässä. Motorola Edge 70 Fusion+ on varustettu 50 megapikselin pääkameralla, joka hyödyntää Sonyn Lytia 710 -sensoria. Sen rinnalla on 50 megapikselin ultralaajakulmakamera, 10 megapikselin telekamera 3x optisella zoomilla sekä 50 megapikselin etukamera selfieitä ja videopuheluita varten.
- Motorola Edge 70 Fusion Plus
- Motorola Edge 70 Fusion Plus
Perusmallissa oli vain 50 megapikselin pääkamera ja 13 megapikselin ultralaajakulmakamera.
Muuten Edge 70 Fusion+ noudattaa pitkälti Edge 70 Fusion -mallin tuttua kaavaa. Puhelimessa on 6,8 tuuman kokoinen neljältä reunalta kaareva AMOLED-näyttö, jonka tarkkuus on Full HD+ ja virkistystaajuus jopa 144 hertsiä.

Motorola Edge 70 Fusion Plus
Suorituskyvystä vastaa Qualcommin Snapdragon 7s Gen 4 -järjestelmäpiiri, joka löytyy myös Intiassa hiljattain julkaistusta Edge 70 Fusion -versiosta. Piirin rinnalla on 12 gigatavua RAM-muistia ja 256 gigatavua tallennustilaa.
Akunkestoa varten puhelimessa on 5 200 milliampeeritunnin akku, joka tukee 68 watin pikalatausta. Kestävyyttä lisäävät myös IP68- ja IP69-luokitukset, jotka tarjoavat suojan pölyä ja vettä vastaan.
Ohjelmistopuolella Motorola Edge 70 Fusion+ tarjoaa Android 16 -järjestelmän.

Motorola Edge 70 Fusion Plus
Motorola tuo puhelimen markkinoille kahdessa Pantonen väriyhteistyössä toteutetussa sävyssä, ja ne ovat Pantone Orient Blue ja Pantone Blue Surf.
Edge 70 Fusion+ on tullut myyntiin ensimmäisenä Brasiliassa, jossa sen suositushinta on 2 969 Brasilian realia, mikä vastaa noin 495 euroa. Toistaiseksi Motorola ei ole kertonut laitteen mahdollisesta saatavuudesta muilla markkinoilla.
Lähde: Motorola



