
Honor 500
Honor valmistelee uuden Honor 500 -sarjan julkaisua Kiinassa vielä marraskuun aikana, ja ensimmäiset vuodot vihjaavat merkittävästä muutoksesta muotoilussa. Luotettava vuotaja Digital Chat Station on jakanut luonnoskuvan tulevasta mallista, ja sen perusteella Honor on ottanut selkeitä vaikutteita niin Applen iPhone Airista kuin Googlen Pixel-puhelimista.
Luonnoksessa näkyy vaakasuuntainen kamera-alue, joka kattaa lähes koko takapaneelin leveyden, aivan kuten Applen uudessa iPhone Air -mallissa. Myös etupuolella nähdään tasainen näyttö ja suuret pyöristetyt kulmat, jotka tuovat laitteelle aiempaa modernimman ilmeen.
Vuotajan mukaan Honor 500 ja Honor 500 Pro jakavat saman muotokielen, mutta Pro-versio saa taakse kolmoiskamerajärjestelmän, kun taas perusmallissa on kaksoiskamera. Parannuksia on luvassa niin kameratekniikassa, suorituskyvyssä kuin oheisominaisuuksissakin, tosin hinnannousu saattaa olla väistämätön seuraus uudistuksista.
Teknisten tietojen osalta Honor 500 -sarjan odotetaan tarjoavan 6,5 tuuman OLED-näytön 1.5K-tarkkuudella, MagicOS 10 -käyttöliittymän Android 16:n päällä sekä 80 watin pikalatauksen. Pro-malli tulee huhujen mukaan hyödyntämään Snapdragon 8 Elite -järjestelmäpiiriä, mutta perusmallin piiristä ei vielä ole tarkempaa tietoa.
Kamerapuolella Honor 500 -sarja vaikuttaa jatkavan Honorin vahvaa panostusta kuvaukseen. Molemmista malleista löytyy 200 megapikselin pääkamera ja ultralaajakulmalinssi, ja Pro-versio saa lisäksi 64 megapikselin OmniVision OV64B -periskooppikameran.
Puhelimien värivaihtoehdoiksi odotetaan mustaa, hopeaa, pinkkiä ja sinistä. Yleisesti Honor esittelee N-sarjaan kaksi mallistoa vuodessa, joista joka toinen tulee myyntiin globaalisti. Näin ollen Honor 500 -puhelimia ei odoteta myyntiin Suomessa.
Lähde: Weibo (kiinaksi)
                    
                                        
                                            
                
