NothingYleinen

Nothing julkisti uudet Phone (3a)- ja Phone (3a) Pro -puhelimet zoomikameroilla ja Snapdragon 7s Gen 3 -järjestelmäpiirillä

Nothing on esitellyt uuden Phone (3a) -sarjan, joka tuo parannuksia keskihintaluokan älypuhelinvalikoimaan. Phone (3a) ja Phone (3a) Pro tarjoavat päivitetyn kolmoiskamerajärjestelmän optisella zoomilla, tehokkaamman Snapdragon-suorittimen, kirkkaamman näytön ja Nothing OS -käyttöjärjestelmän.

Phone (3a) -sarja on saanut hienostuneemman muotoilun, jossa on lasinen takapaneeli ja viimeistellympi rakenne. Lisäksi puhelimilla on IP64-luokitus, mikä parantaa kestävyyttä pölyä ja roiskeita vastaan.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Phone (3a) -sarja sisältää Nothingin edistyksellisimmän kamerajärjestelmän tähän mennessä. Puhelimissa on 50 MP pääkamera, Sonyn sensoriin perustuva ultralaajakulmakamera ja ensimmäistä kertaa optinen zoom.

  • Phone (3a) tarjoaa 50 MP telekameran, jossa on f/2.0-aukko ja 50 mm polttoväli. Optinen 2x zoom ja 4x häviötön digitaalinen zoom takaavat tarkat kuvat.
  • Phone (3a) Pro vie zoomauksen uudelle tasolle periskooppikamerallaan, jossa on Sony LYTIA 600 -senaori, 70 mm polttoväli ja 3x optinen zoom. Lisäksi AI-parannettu ultra zoom mahdollistaa jopa 60x suurennuksen.
  • Phone (3a) sisältää 32 MP selfiekameran, kun taas Phone (3a) Prossa on 50 MP etukamera, joka tukee 4K-videokuvausta AI-vakautuksella.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Uusissa malleissa on Snapdragon 7s Gen 3 -piirisarja, joka tarjoaa 33 % nopeamman suorituskyvyn ja 11 % paremman grafiisen suorituskyvyn verrattuna edeltäjäänsä. Lisäksi Nothing OS -optimointien ansiosta puhelin pystyy käsittelemään 92 % paremmin AI-tehtäviä.

Akunkesto on myös saanut merkittäviä parannuksia. Phone (3a) -sarjassa on 5000 mAh akku, joka kestää jopa kaksi päivää yhdellä latauksella. Pikalataus on nyt 50 watin tehoinen, ja puhelimen saa 50 % varaukseen alle 20 minuutissa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Phone (3a) -puhelimissa on 6,77-tuumainen AMOLED-näyttö, joka tarjoaa Full HD+ -resoluution sekä 120 Hz adaptiivisen virkistystaajuuden. Näyttö yltää nyt 3000 nitin kirkkauteen, mikä on 131 % enemmän kuin Phone (2a):ssa, joten sen katselu onnistuu myös kirkkaassa auringonvalossa.

Puhelimissa on Nothing OS 3.1 -ohjrlmisto, joka perustuu Android 15 -versioon. Käyttöjärjestelmä tarjoaa uusia muokkausvaihtoehtoja ja vakautta. Lisäksi Nothing esittelee Essential Space -ominaisuuden, joka toimii tekoälypohjaisena muistipaikkana muistiinpanoille ja ideoille. Mukana on myös uusi Essential Key joka nopeuttaa pääsyä tähän ominaisuuteen.

Phone (3a) -sarjan myynti alkaa maaliskuussa 2025, ja se on saatavilla seuraavilla hinnoilla:

Nothing Phone (3a):

  • 8 + 128 Gt: 359 euroa
  • 12 + 256 Gt: 399 euroa

Nothing Phone (3a) Pro:

  • 12 + 256 Gt: 489 euroa

Ennakkotilaukset alkavat 5. maaliskuuta (Phone 3a) ja 11. maaliskuuta (Phone 3a Pro). Ennakkotilaajille on tarjolla lisäetuja, kuten ilmainen Nothing 45W -laturi tai Nothing ear (a) -kuulokkeet. Puhelimet tulevat myyntiin suurimmille jälleenmyyjille, kuten Giganttille, Verkkokauppa.comille, Elisalle ja DNA:lle.

Lähde: Nothingin tiedote

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Nothing