SamsungYleinen

Ohut, tyylikäs ja floppi? Samsungin uusi Galaxy S25 Edge myy heikosti

Samsung Galaxy S25 Edge

Samsungin ultraohut Galaxy S25 Edge ei ole vakuuttanut kuluttajia, ja tuoreiden korealaislähteiden mukaan yhtiö on jo ryhtynyt toimiin heikon myynnin vuoksi. Samsung on leikannut tämän kuun tuotantomääriä ”huomattavasti”, vaikka tarkkoja lukuja ei olekaan julkaistu.

Vaikka Galaxy S25 Edge sai huomiota ohuella titaanirungollaan, se ei onnistunut vakuuttamaan ostajia. Uutuuspuhelimilla on tyypillisesti noin kolmen kuukauden myynti-ikkuna, mutta Galaxy S25 Edgen kohdalla myynnin lasku oli nähtävissä jo huomattavasti aiemmin.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Samsungin sisäisissä suunnitelmissa Galaxy S25 Edge oli kenties jopa kaavailtu korvaajaksi S Plus -malleille, joiden suosio on ollut laskussa verrattuna perus- ja Ultra-malleihin. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että Edge-mallin kysyntä on jäänyt jopa Galaxy S25+ -mallia heikommaksi.

Virallista selitystä myyntipettymykselle ei ole saatu, mutta spekulaatioiden mukaan ostajat eivät olleet valmiita tinkimään akkukapasiteetista ohuen ja elegantin muotoilun vuoksi. Tulevaisuuden suhteen kaikki on vielä auki, julkaistaanko Galaxy S26 Edge ensi vuonna, vai jääkö Edge-sarja jälleen sivuun?

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Kuluttajan näkökulmasta tilanteessa voi kuitenkin piillä mielenkiintoinen seuraus. Mikäli Galaxy S25 Edge -laitteet jäävät varastoihin, voi se tarkoittaa houkuttelevia alennuksia ja tarjouksia lähiaikoina.

Lähde: Thelec.net

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Samsung