OnePlusYleinen

OnePlus tarjoilee ison pettymyksen suomalaisille

OnePlus on esittelemässä uuden Nord CE 5 -älypuhelimen ensi viikolla järjestettävässä julkaisutilaisuudessa, mutta jo ennen virallista lanseerausta mielenkiinto kohdistuu puhelimen akkuun, ja siinä suomalaiset jäävät nuolemaan näppejään.

OnePlussan eurooppalaisissa tiedotteissa Nord CE 5 -mallin kerrotaan sisältävän 5200 milliampeeritunnin akun, joka itsessään kuulostaa varsin kilpailukykyiseltä. Mutta kun katse siirretään Intiaan, muuttuu sävy täysin. OnePlussan Intian verkkosivusto mainostaa Nord CE 5:ssä peräti 7100 milliampeeritunnin akkua, ja vieläpä pienellä präntätyllä lisäyksellä, että “akun kapasiteetti vaihtelee alueittain”.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

OnePlus Nord CE 5 saa jättiakun ainakin Intiassa.

Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että Suomi ja muu Eurooppa saavat tyytyä selvästi pienempään akkuun, kun taas Intian kuluttajille tarjotaan lähes 36 prosenttia suurempaa akkua.

OnePlusin Nord CE 5 vaikuttaa kuitenkin houkuttelevalta kokonaisuudelta. Puhelimessa on MediaTekin 4 nm:n Dimensity 8350 Apex -järjestelmäpiiri. Takana on 50 megapikselin Sony LYT-600 -kamera optisella kuvanvakaimella, RAW HDR -kuvankäsittelyllä ja 4K/60 fps -videokuvauksella.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Suomessa akun mainostetaan olevan selvästi pienempi.

Mutta vaikka suorituskyky ja kamerat houkuttelevat, jättää akun koko karvaan maun eurooppalaisen kuluttajan suuhun.

Kaikissa versioissa mukana on OnePlussan tuttu ja tehokas 80 watin SuperVOOC-pikalataus, joka ainakin auttaa paikkaamaan pienempää akkukapasiteettia. Mutta se ei muuta sitä tosiasiaa, että Nord CE 5 ei ole kaikkialla samanlainen tuote.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Akku on yksi puhelimen tärkeimmistä ominaisuuksista, ja 7100 milliampeerituntia olisi ollut juuri se yksityiskohta, jolla Nord CE 5 olisi voinut erottua edullisten puhelimien massasta myös Suomessa. Mutta ei.

OnePlussan 8. heinäkuuta järjestämässä tapahtumassa nähdään Nord CE 5:n lisäksi myös Nord 5 -malli, joka tuo mukanaan Snapdragon 8s Gen 3 -suorittimen ja tehokkaamman kameran.

Lähde: OnePlussan Intian materiaalit

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

1 Kommentti

  1. Toimittaja kuuluu siihen kansanosaan, joka on katkera ilmaisesta viisikymppisestä jos naapuri saa kuusikymppiä.

Kommentoi

Lisää aiheesta:OnePlus