OPPOYleinen

Oppo esitteli Watch X3 -älykellon – titaanirunko, verensokerin mittaus ja verenpaineseuranta mukana

Oppo Watch X3

Oppo on julkistanut uuden Watch X3 -älykellonsa samassa yhteydessä, kun yhtiö esitteli uuden Find N6 -taittuvan huippupuhelimensa. Uutuuskello jatkaa viime vuoden Watch X2 -mallin viitoittamalla tiellä, mutta tuo mukanaan parannuksia erityisesti rakenteeseen, näyttöön ja terveystoimintoihin.

Watch X3 erottuu edukseen erityisesti materiaalivalinnoillaan, sillä kellon runko on valmistettu TC4-titaaniseoksesta. Kyseistä materiaalia hyödynnetään yleisesti ilmailu- ja lääketieteellisissä laitteissa sen erinomaisen korroosionkestävyyden ansiosta. Kellon ranneke on uudistettu, ja se hyödyntää niin sanottua “bamboo joint” -rakennetta, jossa fluorikumiosuuksia yhdistävät metalliset liitoskohdat.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Kellossa on 1,5 tuuman LTPO OLED -näyttö 466 x 466 pikselin tarkkuudella. Suurin uudistus on kirkkaudessa, joka yltää nyt jopa 3000 nitiin, Oppon mukaan kasvua on noin 36 prosenttia edeltäjään verrattuna. Näyttöä suojaa safiirilasi, jonka kovuus yltää Mohsin asteikolla yli kahdeksaan.

Rakenteeltaan Watch X3 on aiempaa kevyempi ja ohuempi. Kellon halkaisija on 47,4 millimetriä, paksuus 11,0 millimetriä ja paino 43 grammaa. Oppo kertoo laitteen olevan noin 16 prosenttia kevyempi ja yli kuusi prosenttia ohuempi kuin edeltäjänsä.

Kompaktimpi rakenne ei kuitenkaan ole vaikuttanut akunkestoon. Kellossa on 646 milliampeeritunnin akku, joka tarjoaa jopa kolme päivää raskasta käyttöä, viisi päivää normaalikäyttöä ja jopa 16 päivää virransäästötilassa. Lataus tapahtuu 7,5 watin teholla, ja täyteen lataaminen kestää noin 75 minuuttia. Pikalatauksella 10 minuutin lataus riittää jopa vuorokauden käyttöön.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Oppo Watch X3

Kestävyys on myös hyvällä tasolla, sillä Watch X3 tarjoaa 5ATM-vesitiiveyden sekä IP68- ja IP69-luokitukset, mikä tarkoittaa suojaa myös korkeapaineista vettä vastaan.

Suurimmat uudistukset löytyvät kuitenkin terveysominaisuuksista. Watch X3 sisältää nyt verensokerin mittauksen, joka mahdollistaa jatkuvan seurannan ja hälytysten saamisen poikkeavista arvoista. Lisäksi kello pystyy mittaamaan verenpainetta ja arvioimaan käyttäjän riskiä kohonneeseen verenpaineeseen.

Näiden lisäksi mukana ovat tutut ominaisuudet, kuten EKG-mittaus, sydämen sykkeen ja veren happipitoisuuden seuranta, unen laadun analyysi uniapnean tunnistuksella sekä rannelämpötilan mittaus.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Oppo Watch X3

Urheilutoimintojen osalta Watch X3 tukee yli sataa eri tilaa. Se pystyy mittaamaan muun muassa VO2 Max -arvoa, laktaattikynnystä, palautumisaikaa sekä harjoittelun tehoa. Mukana on myös tekoälyvalmentaja. Paikannuksesta vastaavat kaksitaajuuksinen GPS sekä BeiDou-, Galileo- ja GLONASS-järjestelmät.

Yhteyksien osalta tarjolla ovat 4G eSIM -tuki, kaksitaajuuksinen Wi-Fi sekä Bluetooth 5.2. NFC-tuki on myös mukana. Kellon kerrotaan hyödyntävän Qualcommin Snapdragon W5 -järjestelmäpiiriä, mutta tarkkaa versiota ei ole toistaiseksi vahvistettu.

Oppo Watch X3 on nyt ennakkotilattavissa Kiinassa Oppon omasta verkkokaupasta. Värivaihtoehtoina ovat oranssi, musta ja titaani. Hinnat Kiinassa alkavat noin 2599 juanista, eli noin 324 eurosta. Kansainvälisestä saatavuudesta Oppo ei ole vielä kertonut tarkempia tietoja.

Oppo Watch X3

Lähde: Oppo

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:OPPO