AppleYleinen

Raportti: Apple lopetti AR-lasiensa kehityksen

Metan kehittämät Ray Ban Meta -lasit.

Tuoreen raportin mukaan Apple on päättänyt lopettaa lisätyn todellisuuden (AR) lasien kehittämisen. Apple-tiedoistaan tunnettu reportteri Mark Gurman on kertonut asiasta.

Alun perin lasien oli tarkoitus yhdistyä Mac-tietokoneisiin, mutta ne eivät toimisi itsenäisesti kuten Apple Vision Pro. Projektin oli tarkoitus tuottaa lasit, jotka näyttäisivät tavallisilta silmälaseilta, mutta niissä olisi sisäänrakennetut projektorit, jotka projisoisivat tietoja, kuvia ja videoita käyttäjän näkökenttään.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Alun perin AR-lasit nähtiin Applen tulevaisuuden tuoteena Vision Pro -laitteen myyntilukujen jäädessä vaisuiksi. Lasit olisivat eronneet Vision Prosta siten, että ne olisivat olleet tavallisille käyttäjille helpommin lähestyttävät. Valitettavasti oikean teknologian löytäminen lasien sisälle, oikealla hintalapulla, oli ilmeisesti liian monimutkainen haaste, ja Apple päätti lopettaa kehitystyön.

Tämän päätöksen myötä Meta voi huokaista helpotuksesta, sillä Apple ei kilpaile sen älylasien kanssa lähiaikoina. Meta on jo myynyt yli miljoona Ray-Ban-yhteistyön tuloksena syntynyttä älylasia ja kehittää parhaillaan AR-versiota, joka on määrä julkaista vuonna 2027.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Apple oli alun perin suunnitellut, että lasit yhdistyisivät iPhoneen, mutta se ei tarjonnut riittävästi laskentatehoa, ja iPhonen akku tyhjeni nopeasti. Tämän vuoksi Apple siirtyi ajatukseen yhdistää lasit Mac-tietokoneisiin. Mac-yhteyden kautta kehitetty tuote sai huonoja arvioita Applen johtajilta, ja toivottuja ominaisuuksia oli vaikea toteuttaa.

Lähde: Bloomberg.com 

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Apple