SamsungYleinen

Samsung julkaisi edullisen Galaxy Tab A11 -tabletin 90 hertsin näytöllä

Samsung Galaxy Tab A11

Samsung on julkaissut uuden Galaxy Tab A11 -tabletin. Kyseessä on yhtiön edullisin tabletti, mutta samalla ensimmäinen tämän hintaluokan malli, jossa on korkean virkistystaajuuden näyttö.

Uutuusmallissa on 8,7 tuuman LCD-näyttö, jonka tarkkuus on 1340 × 800 pikseliä ja virkistystaajuus 90 hertsiä. Äänentoistosta vastaavat stereokaiuttimet Dolby Atmos -tuella.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Samsung Galaxy Tab A11

Edessä on 5 megapikselin kamera ja takana 8 megapikselin automaattitarkenteinen kamera. Molemmat tukevat Full HD -videokuvausta 30 fps:n nopeudella.

Suorituskyvystä huolehtii MediaTek Helio G99 -järjestelmäpiiri. Laitteesta on tarjolla kaksi muistiversiota, jotka ovat 4 + 64 gigatavua ja 8 + 128 gigatavua. Molemmissa on microSD-muistikorttipaikka, joka tukee jopa 2 teratavun kortteja.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Samsung Galaxy Tab A11

Galaxy Tab A11 on saatavilla Wi-Fi- ja LTE-versioina. Yhteyksistä löytyy Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3, USB-C (2.0) sekä 3,5 millimetrin kuulokeliitäntä. LTE-versio tukee lisäksi GNSS-paikannusta.

Akun kapasiteetti on 5100 milliampeerituntia ja se tukee 15 watin pikalatausta. Painoa laitteella on 335 grammaa (LTE-malli 337 g).

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Samsung Galaxy Tab A11

Intiassa hinnat alkavat 12 999 rupian eli noin 125 euron tasolta. Kallein 8 + 128 gigatavun LTE-malli maksaa 20 999 rupiaa eli noin 200 euroa.

Toistaiseksi ei ole tiedossa, milloin Galaxy Tab A11 tulee myyntiin Euroopassa tai Suomessa.

Lähde: Samsung

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Samsung