SamsungYleinen

Samsung julkaisi Galaxy A07:n – yhtiön edullisin älypuhelin

Samsung on esitellyt vuoden 2025 edullisimman älypuhelimensa, eli huhuissakin aikaisemmin nähdyn Galaxy A07:n. Uutuus toimii seuraajana viime vuonna julkaistulle Galaxy A06:lle, joka oli tähän asti yhtiön halvin malli.

Toistaiseksi Galaxy A07 on saatavilla vain Indonesiassa, jossa lähtöhinta on 1 399 000 rupiaa eli noin 74 euroa. Hintaluokassaan puhelin tarjoaa varsin kilpailukykyiset ominaisuudet.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Galaxy A07 on varustettu 6,7 tuuman LCD-näytöllä, joka tarjoaa HD+-tarkkuuden ja 90 hertsin virkistystaajuuden. Tehoista vastaa MediaTek Helio G99 -järjestelmäpiiri, ja laitteesta on tarjolla useita muistivaihtoehtoja. Saatavilla on esimerkiksi 4, 6 tai 8 gigatavua RAM-muistia sekä 64, 128 ja 256 gigatavua tallennustilaa.

Lisäksi tallennustilaa voi laajentaa microSD-kortilla. Akun kapasiteetti on 5000 milliampeerituntia, ja se tukee 25 watin pikalatausta.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Kuvauspuolella tarjolla on kaksoiskamera, jossa on 50 megapikselin pääkamera ja 2 megapikselin makrokamera. Etupuolella on puolestaan 8 megapikselin kamera. Puhelin tukee enintään 4G-yhteyksiä, eikä siitä löydy 5G-tukea.

Ohjelmistona toimii Android 15:een pohjautuva One UI 7.0, ja Samsung lupaa laitteelle kuusi käyttöjärjestelmäpäivitystä sekä kuuden vuoden ajan tietoturvakorjauksia.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Galaxy A07:n mitat ovat 164,4 x 77,4 x 7,6 millimetriä ja paino 184 grammaa. Lisäksi puhelin on saanut IP54-luokituksen pöly- ja roiskevedenkestävyyden osalta.

Samsung kertoo myös käyttäneensä laitteen takapaneelissa lasikuituvahvistettua polymeeriä (GFRP), joka tekee rakenteesta kevyemmän ja kestävämmän. Värivaihtoehtoina ovat musta, vihreä ja vaalea violetti.

Toistaiseksi ei ole tiedossa, milloin Galaxy A07 nähdään myynnissä muilla markkinoilla.

Lähde: Samsung

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Samsung