
Redditiin on postattu kuva, jossa Galaxy Z Fold 7 ei aukea täysin suoraksi.
Samsungin uusi Galaxy Z Fold 7 on herättänyt huolta mahdollisesta saranaongelmasta, ainakin jos Redditissä jaetut havainnot pitävät paikkansa. Kuvat, joissa näkyy myymälän esittelykappaleita, viittaavat siihen, ettei puhelin avaudu täysin suoraksi.
Yhden julkaisijan mukaan puhelimen avaaminen kyllä onnistui “auttamalla vähän”, joten kyse ei todennäköisesti ole siitä, että sarana ei toimisi ollenkaan, vaan enemmänkin siitä, ettei se napsahda kunnolla paikalleen. Epäselväksi jää, johtuuko tämä mahdollinen ongelma saranarakenteen viasta, kovakouraisesta käsittelystä vai kenties esituotantoversioiden keskeneräisyydestä.
Tässä vaiheessa kyse on kuitenkin yksittäisistä havainnoista.
Galaxy Z Fold 7 sisältää uudistettu Armor FlexHinge -saranan, jonka tarkoitus on paitsi vähentää näytön keskikohdan näkyvää taitoskohtaa, myös jakaa mekaanista rasitusta tasaisemmin ja näin parantaa kestävyyttä. Samsung ei ole kuitenkaan vielä julkistanut virallisia kestävyyslukuja uuden saranan osalta.
On hyvä muistaa, että jo aiempi niin sanottu ”zero-gap-sarana” parin vuoden takaisessa Galaxy Z Fold 5:ssa oli suunniteltu avautumaan 178,5–181,5 asteen kulmaan. Jos uusi Galaxy Z Fold 7 noudattaa samaa logiikkaa, pieni poikkeama saattaa olla täysin sallitun rajoissa.
Toistaiseksi jää nähtäväksi, onko kyse yksittäisestä tapauksesta vai merkistä jostakin suuremmasta.
Lähde: Reddit.com