Yleinen

Suomalainen HMD uudistaa peruspuhelimet – videopuhelut, tekoäly ja digitaalinen lompakko tulossa

HMD julkisti Mobile World Congressin alla visionsa vuodelle 2026. Yhtiö aikoo uudistaa peruspuhelimet perusteellisesti tuomalla niihin ominaisuuksia, joita on tähän asti totuttu näkemään vain älypuhelimissa, ja näiden joukossa ovat ainakin videopuhelut, tekoälyavustajan sekä ensimmäistä kertaa sisäänrakennetun digitaalisen lompakon.

HMD:n mukaan tavoitteena on tuoda keskeiset digitaaliset palvelut myös niille käyttäjille, joilla ei ole käytössään älypuhelinta, tai joille peruspuhelin on ainoa yhteydessä oleva laite kotitaloudessa. Samalla yhtiö haluaa kaventaa digitaalista ja taloudellista kuilua erityisesti kehittyvillä markkinoilla.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Yksi merkittävimmistä uudistuksista on sisäänrakennettu digitaalinen lompakko, joka mahdollistaa rahansiirrot ja varojen säilyttämisen suoraan peruspuhelimessa. Palvelu on suunniteltu erityisesti rahalähetyksiin, käyttäjät voivat vastaanottaa rahaa perheeltä ja ystäviltä, säilyttää varoja laitteella ja nostaa niitä paikallisten maksujärjestelmien kautta.

Lisäksi varoja voi siirtää UPI-tilille Intiassa, mikä mahdollistaa maksamisen olemassa olevien maksujärjestelmien kautta. HMD kertoo panostaneensa vahvaan laitetason tietoturvaan ja PIN-suojaukseen.

Ratkaisua kehitetään yhdessä fintech-yhtiö Kivi3:n sekä lohkoketjupohjaiseen maksuliikenteeseen keskittyvän Polygon Labsin kanssa. Ensimmäinen lanseeraus tapahtuu Intiassa vuoden 2026 alkupuoliskolla, minkä jälkeen palvelua on tarkoitus laajentaa vaiheittain muille markkinoille.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

HMD tuo peruspuhelimiinsa myös videopuhelut. Uusissa malleissa on etukamera ja kevyt Xpress Chat -sovellus, joka tukee videopuheluiden lisäksi ääniviestejä, kuvia ja ryhmäkeskusteluja.

Videopuhelut toimivat saumattomasti peruspuhelimen ja älypuhelimen välillä, kun molemmissa laitteissa on Xpress Chat -sovellus asennettuna. Tämä avaa uudenlaisia yhteydenpitomahdollisuuksia erityisesti niille käyttäjille, jotka eivät käytä älypuhelinta.

Vuonna 2026 HMD tuo peruspuhelimiinsa myös tekoälyavustajan. Avustajaa voi käyttää yksinkertaisilla äänikomennoilla esimerkiksi puhelujen soittamiseen, herätyksen asettamiseen, taskulampun kytkemiseen tai nopeiden kysymysten esittämiseen.

HMD:n mukaan tarkoituksena ei ole tuoda monimutkaisia tekoälyominaisuuksia, vaan aidosti hyödyllisiä toimintoja, jotka vähentävät valikkokerroksia ja näppäinpainalluksia. Monille käyttäjille peruspuhelin on ainoa digitaalinen laite, joten tekoälytoiminnot voivat olla merkittävä askel digitaalisen osallisuuden kannalta.

HMD panostaa myös ikäihmisten tarpeisiin. Yhteistyössä inTouch-yhtiön kanssa HMD pilotoi palvelua, jossa tekoäly toimii eräänlaisena keskustelukumppanina. Palvelu on suunniteltu puhumaan rauhallisesti, muistamaan käyttäjän taustatietoja ja käymään merkityksellisiä keskusteluja yhdellä napin painalluksella.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Pilotin tavoitteena on arvioida, miten tekoäly voi tukea ikäihmisten itsenäisyyttä ja hyvinvointia yksinkertaisella laitteella. Laajempi Euroopan-lanseeraus on suunnitteilla pilotin jälkeen.

Samassa yhteydessä HMD kertoi saavuttaneensa kymmenen peräkkäistä voitollista vuosineljännestä haastavassa markkinatilanteessa. Yhtiön mukaan tulos kuvastaa kurinalaista kustannushallintaa ja keskittymistä tarkoituksenmukaiseen, edulliseen teknologiaan.

HMD aikoo jatkaa panostuksiaan myös Softlock-mikrorahoitusalustaan, jonka avulla älypuhelimia voidaan tarjota joustavilla maksujärjestelyillä niille, joilla ei muuten olisi mahdollisuutta hankkia laitetta. Ratkaisun kerrotaan mahdollistaneen pääsyn älypuhelimiin jo lähes neljälle miljoonalle käyttäjälle.

Tarkempia tietoja laitteista, saatavuudesta ja markkinakohtaisista aikatauluista on luvassa vuoden 2026 aikana.

Lähde: HMD

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Yleinen