YleinenZTE

Suomi saa maailman ensimmäisenä ZTE K2 Pro -kellopuhelimen – tarjoaa lapsille enemmän turvaa ja iloa

ZTE on julkistanut uuden ZTE K2 Pro -kellopuhelimen, joka on jatkoa viime vuonna suureen suosioon nousseelle lasten kellomallille. Uutuusversio tuo mukanaan useita käytettävyyttä, turvallisuutta ja kestävyyttä parantavia ominaisuuksia, ja se saapuu ensimmäisenä myyntiin Suomessa sekä muissa Pohjoismaissa.

”Lasten kellopuhelimista on tullut hetkessä hittituotteita ja ensimmäinen kellomme on menestynyt Suomessa erinomaisesti”, kommentoi ZTE:n Suomen ja Baltian maajohtaja Jussi Luoto. ”Uusi malli parantaa käyttökokemusta monin tavoin ja kellopuhelinta on koko perheen helppo ja turvallinen käyttää. Etenkin laadukkaat videopuhelut parantavat yhteydenpitoa entisestään ja siksi ZTE K2 Pro on erinomainen vaihtoehto lapsen ensimmäiseksi puhelimeksi. Kellon entistä monipuolisemmat kiinnitysmahdollisuudet ovat olleet monien toivelistalla ja nyt näihinkin tarpeisiin vastataan uusilla kiinnitystarvikkeilla.”

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Kooltaan aiempaa pienempi ZTE K2 Pro on suunniteltu lapsen ensimmäiseksi puhelimeksi. Kelloa voi käyttää ranteessa vaihdettavan pikakiinnitysrannekkeen avulla, mutta sen voi myös ripustaa kaulaan tai kiinnittää reppuun erillisten lisävarusteiden avulla.

Turvallisuus on uudessa mallissa keskiössä. Kello tarjoaa tarkemman sijainninseurannan, mahdollisuuden määrittää turva- ja riskialueita sekä SOS-hälytyksen yhdellä painalluksella. Vanhemmat voivat lisäksi hallita, kuka kelloon saa soittaa ja minne sillä voi soittaa, mikä lisää yhteydenpidon turvallisuutta.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Arkea helpottavat myös uudet tehtävä- ja muistutustoiminnot, joiden avulla vanhemmat voivat sovelluksesta aikatauluttaa lapsen päivän. Harrastukset, läksyt ja muut tärkeät tapahtumat pysyvät muistissa, mutta koulutila estää kellon häiritsemästä oppitunteja.

Lasten vauhdikas elämä on huomioitu myös rakenteessa. IP68-suojaluokitus tekee kellosta pöly- ja vesitiiviin, ja lisäsuojaksi on tarjolla erillinen kotelo sekä näytönsuoja. Uudistettu akku tarjoaa useiden päivien käyttöajan yhdellä latauksella, mikä vähentää huolta jatkuvasta lataamisesta. Kellopuhelin toimii tavallisella SIM-kortilla ilman erillisiä lisätilauksia.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

ZTE K2 Pron viiden megapikselin kamera mahdollistaa videopuhelut, jotka toimivat nyt myös kellopuhelimesta toiseen. Lisäksi kello tarjoaa ääni-, teksti-, kuva- ja emojiviestit, askelmittarin, laskimen ja säätiedot. Sosiaalista mediaa tai nettisivustoja ei ole, mikä tekee käytöstä turvallisempaa. Lapset voivat myös muokata kellon ulkoasua valitsemalla tai itse tekemällä taustakuvia.

ZTE K2 Pro tulee myyntiin Suomessa ja muissa Pohjoismaissa 10. lokakuuta mustana, sinisenä ja vaaleanpunaisena. Suositushinta on 169 euroa. Lisäksi saataville tulee loppuvuoden aikana lisävarusteita. Suojakotelo kaulanauhalla maksaa 19 euroa, näyttösuoja maksaa 15 euroa, vaihtoranneke maksaa 19 euroa ja latauskaapeli maksaa 19 euroa.

Lähde: ZTE

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Yleinen