MotorolaYleinen

Vuoto paljastaa: Motorola valmistelee kolmea uutta Edge 70 -puhelinta – yksi nimi hämmentää

Motorola Edge 70

Motorolan Edge 70 -mallisto näyttää laajenevan lähiaikoina merkittävästi. Tuoreen huhun mukaan yhtiö työskentelee parhaillaan kolmen uuden mallin parissa, jotka täydentäisivät jo ennestään kasvavaa kokonaisuutta.

Tieto perustuu tunnetun vuotajan Evan Blass jakamiin tietoihin, joiden mukaan mallistoon olisi tulossa Motorola Edge 70 Pro, Motorola Edge 70 Pro+ sekä hieman erikoisesti nimetty Motorola Edge 70 Pro Lite.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Motorola on jo aiemmin esitellyt Edge 70 -sarjaan kuuluvat perusmallin sekä useita variaatioita, kuten Fusion-mallit. Lisäksi markkinoille on tuotu Signature-versio, jonka odotettiin alun perin kantavan Ultra-nimeä. Nyt vuototiedot viittaavat siihen, ettei laajentuminen ole vielä ohi.

Erityisesti nimivalinta “Pro Lite” herättää kysymyksiä. Yleensä “Pro” viittaa huippuluokan ominaisuuksiin ja “Lite” kevyempään tai karsittuun versioon, joten yhdistelmä kuulostaa ristiriitaiselta. Jää nähtäväksi, millaisen laitteen Motorola tällä nimellä lopulta esittelee.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Kolmikosta eniten tietoa on toistaiseksi saatu Motorola Edge 70 Pro -mallista, joka on jo ehtinyt saada sertifioinnin Brasiliassa. Sertifioinnin perusteella laitteeseen olisi tulossa peräti 6500 milliampeeritunnin akku sekä tuki 90 watin pikalataukselle.

Muiden mallien osalta tiedot ovat vielä hyvin niukkoja. On kuitenkin oletettavaa, että Motorola Edge 70 Pro+ sijoittuisi malliston kärkeen joko tehokkaampana tai kooltaan suurempana versiona. Sen sijaan Motorola Edge 70 Pro Lite on toistaiseksi täysi arvoitus.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Tällä hetkellä Motorola ei ole vahvistanut uusia malleja virallisesti, mutta vuotojen perusteella lisäyksiä Edge 70 -sarjaan voidaan odottaa lähitulevaisuudessa.

Lähde: X (Evan Blass) 

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Motorola