CorningYleinen

Corning esitteli uuden Gorilla Glass Ceramic 3 -lasin – ensimmäisenä tähän Motorolan puhelimeen

Corning

Corning on julkistanut uuden sukupolven suojalasin mobiililaitteisiin. Yhtiön mukaan uusi Corning Gorilla Glass Ceramic 3 on tähän mennessä kestävin Gorilla Glass Ceramic -materiaali, ja se on suunniteltu parantamaan laitteiden pudotuskestävyyttä entisestään.

Corning kertoo kehittävänsä materiaalejaan erityisesti pitkäikäisyys mielessä. Yhtiön Gorilla Glass -divisioonan teknologiajohtaja Lori Hamiltonin mukaan tavoitteena ei ole pelkästään hyvä suorituskyky uutena, vaan myös kestävyys koko laitteen elinkaaren ajan.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Uusi Gorilla Glass Ceramic 3 on suunniteltu kestämään paremmin arjen kolhuja ja pudotuksia. Corningin laboratoriotesteissä materiaali selviytyi yli kahden metrin pudotuksista pinnoille, jotka jäljittelevät betonia.

Lisäksi materiaali osoitti hyvää kestävyyttä toistuvissa pudotuksissa. Testeissä Gorilla Glass Ceramic 3 kesti vähintään 20 pudotusta metrin korkeudesta asfaltin kaltaiselle pinnalle. Corningin mukaan vertailussa käytetty kilpaileva aluminosilikaattilasi rikkoutui tyypillisesti jo ensimmäisessä pudotuksessa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Motorolan tuotekehityksestä vastaava varatoimitusjohtaja Leo Liu kertoo uuden materiaalin tukevan yhtiön tavoitetta rakentaa entistä kestävämpiä taittuvia puhelimia. Hänen mukaansa Gorilla Glass Ceramic 3 auttaa vahvistamaan Motorola Razr Foldin rakennetta ja parantamaan sen luotettavuutta päivittäisessä käytössä.

Corningin Gorilla Glass -laseja käytetään jo laajasti älypuhelimissa ja muissa kuluttajalaitteissa ympäri maailmaa. Motorola kertoo, että uusi materiaali nähdään ensimmäisenä markkinoille tulevassa taittuvassa Motorolan Razr Fold -puhelimessa.

Razr Fold esiteltiin virallisesti MWC-messuilla ja siihen voi tutustua tarkemmin aikaisemmasta uutisestamme tämän linkin takaa. 

Lähde: Corning

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Corning