
Samsungin logo
Eteläkorealaiset teknologiayritykset, kuten Samsung ja LG ovat alkaneet valmistautua liiketoiminnan palauttamiseen Venäjällä, kertoo The Korea Times.
Yrityksien toimien taustalla on toivo rauhasta Ukrainan ja Venäjän välillä, jonka myötä Venäjän vastaisia pakotteita saatetaan purkaa.
Samsung on yksi suurimmista valmistajista, joka keskeytti tuotantonsa Venäjällä vuonna 2022. Yrityksen Kalugan tehdas valmisti ennen sotaa vuosittain noin miljoona televisiota, näyttöä ja pesukonetta. Vaikka tuotanto on ollut jäissä, Samsung on pitänyt tuotteitaan saatavilla maassa rinnakkaistuonnin kautta, ja useiden raporttien mukaan yhtiön markkinointikulut ovat kasvaneet tänä vuonna 30 prosenttia.
LG puolestaan on jo osittain käynnistänyt kodinkonetehtaan toimintaa Moskovassa, tarkoituksenaan estää laitteiston rappeutuminen. Ennen sotaa tehdas valmisti pesukoneita ja jääkaappeja. LG:n mukaan toiminta rajoittuu varastossa olevien materiaalien käyttöön.
Myös Hyundai Motor Group tutkii paluuta aktiivisesti. Yhtiö myi Pietarin tehtaansa vuonna 2023 symbolisella 10 000 ruplan hinnalla, mutta säilytti mahdollisuuden ostaa sen takaisin kahden vuoden sisällä. Aikaraja päätökselle umpeutuu vuoden lopussa. Samanaikaisesti yhtiön tytäryhtiöt ovat avanneet uusia työpaikkoja Venäjällä.
Vaikka korealaisyritykset suunnittelevat paluuta, tilanne markkinassa on muuttunut. Kiinalaiset teknologiavalmistajat ovat vahvistaneet asemiaan Venäjällä sodan aikana. Esimerkiksi Xiaomin markkinaosuus puhelinmarkkinoilla oli helmikuussa 20,93 prosenttia, ohittaen Samsungin, jonka osuus oli enää 17,31 prosenttia.
Vastaavasti autoteollisuudessa kiinalaismerkit hallitsevat nyt jopa 62 prosenttia Venäjän markkinoista. Venäjä on monille korealaisyrityksille edelleen strategisesti tärkeä markkina, erityisesti sen suuren väestön ja maantieteellisen sijainnin vuoksi Keski-Aasian ja Euroopan risteyskohdassa.
Yritykset seuraavat tilannetta varovaisesti. LG:n toimitusjohtaja Cho Joo-wan on todettunnut tällä viikolla, että yhtiö ei ole vielä tehnyt päätöksiä, mutta valmistelee paluuta mahdollisen pakotteiden purun varalta.
Lähde: The Korea Times
Ihmeellistä että yritykset palauttavat näinkin nopeasti luottamuksen maahan joka ”kansallisti” eli varasti yritysten tuotantolaitoksia ja tuotteita sekä tuotesalaisuuksia. Eli pelkästään puheet rauhasta jo pyyhkivät muistin viimeisestä 3 vuodesta. Esim. joidenkin Toyota autojen omistajat joutuvat nyt pelkäämään varkauksia sillä venäläisillä on pääsy Toyotan tehtaan valtauksen jälkeen sähköisten avainten koodiin, ja RAV4 malleja on varastettu näiden varastettujen tietojen avulla Suomessakin. Tästä oli ainakin joku aika sitten raportteja ja varoituksia.