HaastatteluRealmeYleinen

Haastattelussa Realme-pomo Elias Salmi: Tähtäimessä Suomen Android-markkinan kakkospaikka – ”jotain maagista” tulossa vielä tänä vuonna

Realmen pohjoismaiden johtaja Elias Salmi.

Realme teki keväällä näyttävän paluun Suomen älypuhelinmarkkinoille, eikä brändi ole tullut maahan pienin tavoittein. Realme Pohjoismaiden johtajan Elias Salmen mukaan Suomi on yksi brändin tärkeimmistä markkinoista Euroopassa, ja jo kolmen vuoden sisällä tavoitteena on nousta Suomen toiseksi suosituimmaksi Android-puhelinbrändiksi.

SuomiMobiili haastatteli Salmea Realmen ensimmäisistä kuukausista Suomessa, OnePlussan jättämästä perinnöstä, suhteesta emobrändi Oppoon sekä siitä, millaisia tuotteita suomalaiset voivat odottaa tulevaisuudessa.

Vuonna 2018 perustettu Realme on kasvanut nopeasti kansainvälisesti, ja brändillä on vahva asema esimerkiksi Espanjassa, Italiassa, Puolassa ja Intiassa. Suomessa varsinainen paikallinen panostus käynnistyi uudemman kerran toukokuussa. Aikaisemmin Realme on pyrkinyt Suomen markkinoille jo kahdesti, ja nyt kolmannen kerran ajoitus on ollut Salmen mukaan tarkkaan harkittu.

”Suomi on luonnollinen valinta Realmen strategiamarkkinaksi, koska suomalaiset ovat teknologiaorientoituneita, arvostavat hyvää hinta-laatusuhdetta ja ovat usein myös avoimia kokeilemaan uutta. Uskoimme, että Realme voisi kiinnostaa täällä monia”, Salmi kertoo.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Tavoitteena Suomen Android-markkinan kakkospaikka

Realmella on kovat tavoitteet Suomen markkinoilla.

Realme on ollut Suomessa vasta muutaman kuukauden, mutta tavoitteet on asetettu poikkeuksellisen korkealle.

”Aloitimme vasta toukokuussa Suomessa ja Realme otettiin todella hyvin vastaan näinkin lyhyessä ajassa. Suomi on Realmen yksi tärkeimmistä markkinoista Euroopassa”, Salmi sanoo.

Jo vuoden 2026 loppuun mennessä tavoitteena on nousta Suomen kolmanneksi suurimmaksi Android-brändiksi myyntimäärällä mitattuna, joka tarkoittaa teoriassa neljänneksi suurimmaksi valmistajaksi. Suomessa suurimmat valmistajat ovat tällä hetkellä Samsung, Apple ja Honor.

Kolmen vuoden aikana Realme aikoo ottaa aikaisemmin OnePlussalle kuuluneen kolmannen sijan Suomen älypuhelinmarkkinassa. Aikaisemmin myös Realmen emobrändi Oppo kertoi itse haluavansa olla Suomen kolmanneksi suurin puhelinvalmistaja vuoteen 2030 mennessä. Realmella on selvästi suuremmat tavoitteet, sillä vastaava sija koitetaan saavuttaa jo vuoteen 2028 mennessä.

”Kolmen vuoden tavoitteemme on olla Suomen toiseksi suosituin Android-brändi ja uskon, että Realmella todella on potentiaalia tähän. Kilpailu on kovaa, mutta luotan brändiin, tiimiin, kumppaneihimme ja tuotteisiimme”, Salmi toteaa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

OnePlussan kokemus antoi Realmelle lentävän lähdön

OnePlussan Suomessa myymiä tuotteita vuosien varrelta.

Realmen Suomen-toiminnassa on paljon tuttua OnePlussanan vuosien varrelta. Paikallisessa organisaatiossa on hyödynnetty OnePlussalta kertynyttä osaamista, kontakteja ja jälleenmyyntiverkostoa. Se on antanut uudelle brändille harvinaisen vahvan lähtöasetelman.

”Vastaanotto ensimmäisten kuukausien aikana on ollut erittäin positiivista. Iso kiitos siitä kaikille uusille Realme-käyttäjille Suomessa, jotka ovat rohkeasti lähteneet tutustumaan uuteen brändiin”, Salmi kertoo.

Realmen tuotteet tulivat heti laajasti Elisan, DNA:n, Telian, Powerin, Gigantin, Verkkokauppa.comin ja Veikon Koneen kaltaisten suurten jälleenmyyjien valikoimiin.

”Vahva jälleenmyyntiverkostomme luotti meihin ja otti Realmen laitteet laajasti myyntiin heti alussa”, Salmi iloitsee.

Salmi myöntää suoraan, että OnePlussan vuosien työstä on ollut Realmelle merkittävä etu. Hänen mukaansa Realme on pystynyt hyödyntämään OnePlussan pitkän ajan kokemusta esimerkiksi tiimin, jälleenmyyntiverkoston ja kumppaneiden osalta Suomessa.

Realme ei kuitenkaan halua olla vain uusi nimi vanhan toiminnan päällä, vaan Salmen mukaan uusi brändi tekee asiat omalla tavallaan.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Lippulaivapuhelin yllätti Realmen

Realme GT 8 Pro

Realmen ensimmäisten kuukausien suurimpiin yllätyksiin kuuluu se, ettei kysyntä ole keskittynyt edullisimpiin puhelimiin. Päinvastoin yksi menestyjistä Suomessa on ollut yhtiön lippulaivamalli Realme GT 8 Pro.

”Lippulaivamallimme Realme GT 8 Pron suosio yllätti erittäin positiivisesti odotuksemme, sillä se oli kesäkuun myydyin älypuhelin DNA:lla ja TOP5 Elisalla”, Salmi kertoo.

Menestys oli Realmen näkökulmasta erityisen kiinnostava, sillä kyse ei ole halvasta tavasta kokeilla uutta brändiä. Salmen mukaan on ollut hienoa nähdä, että moni suomalainen kiinnostui kokeilemaan melko tuntematonta brändiä. Realme GT 8 Pron menestyksen taustalla on myös erittäin houkutteleva vaihtokampanja.

Myös Realme 16 Pro+ on ollut suosittu ja noussut myydyimpien laitteiden joukkoon. Salmen mukaan Realmen myytyjen puhelimien keskihinta on ollut korkeampi kuin uudelta markkinoille tulevalta brändiltä voisi tavallisesti odottaa.

”Meidän myydyimmät laitteet ovat olleet Realme GT 8 Pro sekä Realme 16 Pro+, eikä esimerkiksi se edullisin Realme C100 -malli. On ollut hienoa nähdä, että suomalaiset kokeilevat ennakkoluulottomasti myös uuden brändin arvokkaampia laitteita”, Salmi sanoo.

Suomessa Realme haluaa päättää itse ja erottua

Realmen asema muuttui alkuvuodesta, kun brändi palasi Oppon alaisuuteen ja yhtiöiden toimintoja alettiin yhdistää globaalilla mittakaavalla. Suomessa tilanne on erityisen mielenkiintoinen, sillä Realme on saanut vahvan lentävän lähdön, kun taas emobrändi Oppo rämpii lähtökuopissa.

Salmen mukaan yhteistyö Oppon kanssa näkyy esimerkiksi tuotannossa ja tuotekehityksessä.

”Konsernissamme on globaalisti yhdistetty toimintoja, esimerkiksi tuotantoa ja osaa tuotekehitystä, jotta toimintaa on saatu tehostettua”, Salmi kertoo.

Hän ei näe muutosta Realmen kannalta ongelmana, vaan päinvastoin mahdollisuutena. Salmen mukaan Realmella on nyt entistä enemmän teknologista osaamista käytössä esimerkiksi tuotekehityksen osalta.

Vaikka Oppo on taustalla aikaisempaa vahvemmin, Salmi haluaa tehdä selväksi, ettei Suomen-toimintaa johdeta vain kaukaa konsernin pääkonttorista.

”Realmen globaali strategia on keskittyä entistä enemmän Eurooppaan ja siksi brändi tuli nyt myös Suomen markkinoille. Meillä on Suomessa vahva tiimi ja teemme päätöksiä täällä paikallisesti”, Salmi sanoo.

Juuri tässä Realme haluaa myös rakentaa omaa identiteettiään suhteessa emobrändiinsä. Salmen mukaan Realmen tyyli on tarkoituksella leikkisä ja rento.

”Meille on tärkeää myös alkaa rakentaa paikallista Realme-yhteisöä ja tarjota tulevaisuudessa käyttäjillemme hauskoja ja hienoja kokemuksia, esimerkiksi tapahtumia”, hän kertoo.

Suoraan Oppoon Salmi ei halua Realmea verrata, sillä brändi luottaa vahvasti siihen, että tuotteet ja tekeminen paikallisesti puhuvat puolestaan. Lisäksi Realme lupaa paikallista asiakaspalvelua asiakkailleen virallisen huoltokumppani Reseten akutta, ja myös suomenkieliset nettisivut ovat tulossa pian.

OnePlus lähti, miksi Realmeen pitäisi luottaa?

Realme 16 Pro+ on ollut yksi Realmen myydyimmistä malleista Suomessa.

OnePlussan poistuminen Euroopan markkinoilta nostaa väistämättä esiin kysymyksen myös Realmen pitkäjänteisyydestä. Miksi kuluttajan pitäisi sitoutua jälleen saman laajemman organisaation brändiin, jos OnePlussan tarina Euroopassa päättyi?

OnePlussan lähtiessä Euroopasta brändin takuu- ja huoltoasiat siirtyivät Oppon hoidettavaksi. Kaikki myydyt laitteet saavat edelleen ohjelmistopäivityksiä, kuten tietoturvakorjauksia päivityslupauksen mukaisesti.

Salmen mukaan Realmen strategia Suomessa on rakennettu useiden vuosien päähän.

”Realmen pitkän aikavälin strategiana on keskittyä Suomen ja Euroopan markkinoihin, sillä näemme täällä paljon potentiaalia pitkällä aikavälillä Realmen brändille ja olemme tehneet monen vuoden strategian Suomen osalta”, hän kertoo.

Panostusten ei myöskään pitäisi jäädä vain puheiden tasolle.

”Kokonaisuudessa organisaatiomme kasvattaa investointeja Euroopassa ja haluamme olla vahvasti läsnä täällä pitkälle tulevaisuudessa”, Salmi sanoo.

OnePlussan vuosista Suomessa Salmella on edelleen lämpimiä muistoja. Hänelle erityisesti mieleen jäivät OnePlussan suomalainen yhteisö ja tapahtumat.

”OnePlus oli myös minulle rakas ja oli harmillista, että brändi lähti pois Euroopasta. OnePlussasta jäi kauniit muistot erityisesti meidän fanien ja käyttäjien kohtaamisista ja hienoista lanseeraustapahtumista. OnePlussan laitteita oli mukava käyttää, sillä ne olivat tehokkaita ja laadukkaita kaikin puolin”, hän sanoo.

Nyt Salmi toivoo vanhojen OnePlus-käyttäjien suhtautuvan myös Realmeen avoimesti.

”Toivon, että moni OnePlus-fani antaa mahdollisuuden uudelle brändille ja uskaltaa ottaa Realmen testiin, kun uuden laitteen aika koittaa”, toteaa Salmi.

Salmi on myös innoissaan Realme-puhelimien suurista akuista, jotka erottavat brändin muista kilpailijoista Suomessa. Lisäksi puhelimissa on paljon tuttua vanhojen OnePlus-laitteiden kanssa, joten siirtymä ei ole merkittävä.

”Meillä on monipuolinen tuotevalikoima, joka kattaa korkean suorituskyvyn lippulaivapuhelimet, tyylikkäät keskihintaluokan älypuhelimet ja kestävät edullisemman hintaluokan laitteet. Yhteisenä tekijänä nostaisin meidän kaikista laitteista esiin sen, että on jokaisessa puhelinmallissa nopea lataus ja suuri akku: pienin akkumme on 6550mAh, joten tämä tukee suomalaisten toivetta pitkästä akunkestosta”, kertoo Salmi.

ColorOS korvaa Realme UI:n Android 17 -päivityksen yhteydessä

Ohjelmisto muuttuu pian samaksi Oppon kanssa.

Oppon kasvava rooli näkyy jatkossa myös Realmen ohjelmistossa, nimittäin Android 17 -päivityksen myötä Realme UI vaihtuu Oppon ColorOS-käyttöliittymään. Nykyisiä käyttäjiä ei kuitenkaan Salmen mukaan pakoteta muutokseen.

”Halutessaan kuluttaja voi pitäytyä Android 16 -versiossa Realme UI ja saada silti tietoturvapäivityksiä puhelimeen. Tai jos päivitys kaduttaa, niin voi palata vanhaan Realme UI”, hän kertoo.

Salmi itse suosittelee siirtymään uuteen ohjelmistoon.

”Suosittelisin kuitenkin päivittämään laitteeseen uuden käyttöjärjestelmäversion, sillä ColorOS ja Android 17 tulee tuomaan uusia ominaisuuksia laitteisiin, ja käyttöliittymä on Realme UI -käyttäjälle silti todella tutun tuntuinen”.

Tarkempaa tietoa muutoksesta luvataan lähempänä päivityksen julkaisua. Vastaavaan ratkaisuun päädyttiin myös OnePlussalla, sillä aikaisemmin kerrottiin OnePlussan puhelimien siirtyvän ColorOS 17 -ohjelmistoon Android 17 -päivityksen yhteydessä.

Seuraavaksi älykelloja ja tabletteja? ”Jotain maagista” tulossa vielä tänä vuonna

Realmen valikoima Suomessa on tällä hetkellä vahvasti älypuhelinpainotteinen, vaikka myös kuulokkeita on jo tarjolla.

Salmen mukaan Suomessa myydään kuutta puhelinmallia aina GT 8 Pro -lippulaivasta edullisempiin C100-sarjan laitteisiin. Kuulokepuolella tarjonta ulottuu T200-mallista Buds Air 8 Pro -lippulaivakuulokkeisiin.

Tulevaisuudessa tarjonta saattaa laajentua.

”Seuraamme tilannetta ja jos vaikuttaa siltä, että suomalaisia voisi kiinnostaa myös Realmen muut laitteet, kuten älykellot ja tabletit, niin ehkä niitä saadaan myöhemmin myös Suomeen”, Salmi vihjaa.

Realme tunnetaan maailmalla myös tavallista rohkeammista erikoisversioistaan. Yhtiö on tehnyt yhteistyötä muun muassa Aston Martinin ja Game of Thronesin kanssa, eikä erikoismallien tarina ole päättymässä.

Salmi antaa haastattelussa melko selvän vihjeen siitä, että jotain uutta on luvassa vielä vuoden 2026 aikana.

”Saattaa olla, että myöhemmin tänä vuonna tulee vielä uusi erikoisversio, joka liittyy fantasiamaailmaan ja taikuuteen. Kannattaa olla kuulolla, kerromme tästä lisää myöhemmin”, Salmi vihjaa.

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Haastattelu