Honor on virallisesti vahvistanut julkaisevansa uuden Honor 400 -sarjan tämän kuun lopussa, ja samalla yhtiö on paljastanut ensimmäiset kuvat tulevien puhelimien muotoilusta.
Uusi mallisto jatkaa viime vuoden Honor 200 -sarjan jalanjäljissä, mutta tuo mukanaan selvästi päivitetyn ulkonäön. Kamera-alueen muotoilu on kokenut suuren muutoksen, ja myös kameroita on uudistettu. Vihjailujen perusteella Honor 400 Pro tulee saamaan ”200 MP AI” -kameran, joka viittaa vahvaan tekoälytukeen kuvanotossa.
Puhelimien fyysisessä rakenteessa on nähtävissä selkeitä eroja. Perusmallissa on tasaiset reunat ja kaksi takakameraa, kun taas Pro-malli tarjoaa kolmoiskameran ja kaarevan rungon, joka vaikuttaa jopa edeltäjäänsä ohuemmalta.
Vuotaneiden tietojen mukaan perusmalli olisi pienikokoisempi ja varustettu Snapdragon 7 Gen 3 -järjestelmäpiirillä, kun taas Pro-malliin odotetaan Snapdragon 8 Gen 3 -piiriä ja suurempaa näyttöä. Honor ei kuitenkaan ole vielä virallisesti vahvistanut näitä teknisiä yksityiskohtia.
Mielenkiintoisesti kumpikaan laite ei näytä sisältävän Honor 400 Lite -mallista tuttua erillistä kamerapainiketta, mikä viittaa siihen, että kyseinen ominaisuus saattaa jäädä Lite-version yksinoikeudeksi.
Honor 400 -sarjan virallinen julkaisutilaisuus järjestetään 22. toukokuuta Lontoossa, ja tilaisuudessa odotetaan nähtävän molemmat uudet mallit kokonaisuudessaan.
Lähde: X