HonorYleinen

Honor kopioimassa kamerapainikkeen Applelta? Honor 400 Lite esillä tuotekuvissa kolmessa väriversiossa

Honor 400 Lite

Honorin uusista Honor 400 -sarjan puhelimista on kuultu kasvavissa määrin huhuja viime viikkoina. Lisäksi jo aikaisemmin Google listasi Honor 400 Lite -puhelimen tietokantaansa, mutta unkarilainen jälleenmyyjä on listannut puhelimen tuotekuvat sivuillensa.

Tuotekuvien lisäksi jälleenmyyjä on listannut sivuillensa tiedon kyseessä olevan 8 + 256 gigatavun muistiversio sekä tuettuna on kaksi SIM-korttipaikkaa. Hinnaksi kerrotaan 138 280 Unkarin forittia, joka on suoraan muunnettuna noin 350 euroa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Honor 400 Litessä on kamerapainike.

Honor 400 Lite on nähtävästi muokattu versio Honor X8c -puhelimesta, ja nyt mukana on 5G-piiri ja hieman uutta ilmettä. Kamera-alueessa on kolmiomainen korostus ja kuvista käy ilmi Honorin tuovan Applen uusimmista iPhone 16 Pro -puhelimista tutun kamerapainikkeen Honor 400 Liteen.

Kamerapainikkeen toiminnallisuuksista on vaikea sanoa kuvien perusteella mitään, mutta se erottuu selvästi muista painikkeista. Oikeassa kyljessä on myös virta- ja äänenvoimakkuuspainikkeet. Kameroita on puhelimen takaosassa kaksi, ja ainakin pääkameran tarkkuus yltää 108 megapikseliin.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Honor 400 Lite on valmistettu nähtävästi muovikehyksestä sekä odotettavasti muovisesta takaosasta. Etuosassa on suuri näyttöpaneeli, jossa on melko kapeat kehykset sekä etukameraa varten tehty pillerimäinen lovi. Puhelimesta on kolme väriversiota, jotka ovat vihreä, musta ja hopea.

Toistaiseksi tarkat tekniset tiedot eivät ole vuotaneet. Googlen aikaisemmin paljastaman listauksen mukaan Honor 400 Lite tarjoilee MediaTekin kehittämän järjestelmäpiirin, Android 15 -käyttöjärjestelmän sekä 2412 x 1080 pikselin tasoisen näyttöpaneelin.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Julkaisu on todennäköisesti jo aivan nurkan takana. Honor 400 Lite saatetaan kuitenkin esitellä ennen Honor 400 -sarjan muita jäseniä, kuten aikaisempinakin vuosina on ollut tapana.

Lähde: 1, 2, 3

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Honor