SamsungYleinen

Huhut lyttäävät odotukset: Samsungin uutuus ei tarjoa parannuksia

Samsungin tuleva simpukkapuhelin ei vaikuta ottavan harppauksia ainakaan akun tai latauksen osalta, mikäli tuoreimmat huhut pitävät paikkansa.

Etelä-Koreasta peräisin oleva raportti vahvistaa aiemmin kuullut tiedot siitä, että Samsung Galaxy Z Flip 8 saapuisi markkinoille samalla 4 300 milliampeeritunnin akulla kuin edeltäjänsä Samsung Galaxy Z Flip7. Toisin sanoen kapasiteettiin ei olisi luvassa minkäänlaista kasvua, vaikka kilpailijat ovat viime aikoina panostaneet entistä suurempiin akkuihin ohuissakin laitteissa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Samalla raportti paljastaa, ettei myöskään latausnopeuteen ole tulossa parannuksia. Galaxy Z Flip8 tukisi yhä 25 watin langallista pikalatausta, täsmälleen samaa tasoa, jota Samsung on käyttänyt Flip-mallistossa jo vuodesta 2022 lähtien. Kolmen sukupolven ajan paikallaan polkenut latausteknologia alkaa tässä vaiheessa näyttää jo varsin vanhentuneelta, etenkin kun markkinoilla nähdään selvästi nopeampia ratkaisuja.

Tilanne herättää kysymyksiä, sillä Flip8:n ei huhujen mukaan odoteta tuovan merkittäviä parannuksia myöskään kamerapuolelle. Jos näin todella on, jää kokonaisuudistus varsin maltilliseksi.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Samsung ei ole toistaiseksi kommentoinut huhuja, joten kaikki tiedot kannattaa ottaa vielä varauksella. Ehkäpä ensi vuonna Samsung Galaxy Z Flip 9 tuo mukanaan kaivattuja uudistuksia niin akun, latauksen kuin muidenkin ominaisuuksien osalta.

Lähde: Naver (koreaksi)

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Samsung