
Motorola on ilmoittanut aloittavansa monivuotisen maailmanlaajuisen yhteistyön tanskalaisen Bang & Olufsenin kanssa. Yhteistyön myötä valittuihin Motorolan premium-laitteisiin tuodaan jatkossa Audio by Bang & Olufsen -ääniratkaisuja.
Kyseessä ei Motorolan mukaan ole pelkästään brändiyhteistyö, sillä Bang & Olufsenin akustiikkainsinöörit osallistuvat tulevien laitteiden äänen suunnitteluun, testaamiseen ja hienosäätöön. Ensimmäiset yhteistyön tuloksena syntyneet ratkaisut nähdään Motorolan tulevissa huippuluokan laitteissa. Ensimmäisenä se nähdään Signature 27 -mallissa.
Motorola kertoo yhteistyön laajentuvan jatkossa muun muassa erilaisiin ääniteknologioihin, äänitiloihin ja uusiin käyttökokemuksiin. Lisäksi tavoitteena on rakentaa laajempaa ekosysteemiä tulevien julkaisujen ympärille.
”Bang & Olufsen on käyttänyt sata vuotta akustiikan, käsityötaidon ja ikonisen muotoilun yhdistämiseen. Kun tämä osaaminen yhdistetään meidän lähestymistapaamme mobiiliteknologiaan ja muotoiluun, voimme tehdä äänestä huomattavasti tarkoituksellisemman osan Motorola-kokemusta”, kommentoi Motorolan muotoilusta, brändistä ja asiakaskokemuksesta vastaava Ruben Castano.
Bang & Olufsenin mukaan tavoitteena on puolestaan tuoda yhtiön ääniosaamista tuotteisiin, joissa laadukas äänentoisto on keskeisessä roolissa.
Yhteistyö sopii hyvin Motorolan viimeaikaiseen strategiaan, jossa yhtiö on pyrkinyt nostamaan tuotteidensa premium-vaikutelmaa myös erilaisten kumppanuuksien avulla. Aikaisemmin Motorola on tehnyt yhteistyötä Bosen kanssa, ja toistaiseksi ei ole tietoa onko kyseinen yhteistyö tullut päätökseensä.

