OnePlusYleinen

OPPO saa pian päätökseen suomalaisten rakastaman OnePlussan tappamisen – kauppojen hyllyt ammottavat jo tyhjyyttään

OnePlussan logo.

OnePlussan tarina Suomessa ja laajemmin Euroopassa näyttää lähestyvän karua päätöstään. Aikoinaan ”lippulaivatappajana” tunnettu brändi on kuihtumassa pois markkinoilta lähes huomaamatta, eikä tilannetta ainakaan helpota se, että OnePlussan oma verkkokauppa ammottaa jo käytännössä tyhjyyttään.

OnePlus oli pitkään yksi Android-markkinoiden kiinnostavimmista haastajista. Brändi rakensi maineensa tehokkailla puhelimilla, kilpailukykyisillä hinnoilla ja vahvalla yhteisöllä. Nyt tilanne on täysin toinen. Oppon alaisuudessa toimiva OnePlus näyttää olevan hiljaisesti ajautumassa tilanteeseen, jossa brändiä ei enää Euroopassa käytännössä ole.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

SuomiMobiilin tarkistuksen perusteella OnePlussan omasta verkkokaupasta löytyy tällä hetkellä saatavilta vain kaksi varsinaista tuotetta, jotka ovat OnePlus 15R ja OnePlus Pad Go 2. Näitäkin on tarjolla vain rajoitetusti yksittäisissä versioissa. Muu valikoima on pitkälti loppunut varastosta tai käytännössä poistunut saatavilta.

Sama kehitys näkyy myös suomalaisilla jälleenmyyjillä. Suomessa monet suuret jälleenmyyjät ovat jo käytännössä lopettaneet OnePlus-tuotteiden myynnin tai valikoimat ovat kuihtuneet lähes olemattomiin.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Elisan verkkokaupasta ei löydy enää yhtään OnePlus-puhelinta. Telialla OnePlus-laitteet ovat joko loppuunmyytyjä tai niitä on saatavilla enää yksittäisistä myymälöistä. Myös DNA:n verkkokaupassa OnePlus-tuotteet ovat myyty loppuun, ja jäljellä olevia kappaleita voi löytyä vain myymäläkohtaisesti.

Tilanne ei ole juuri parempi myöskään Gigantilla, Powerilla, Verkkokauppa.comilla tai Veikon Koneella. Yksittäisiä tuotteita saattaa vielä löytyä, mutta OnePlus-valikoima ammottaa jo tyhjyyttään. Ja tässä kohtaa se on jo varmaa, ettei kyse ole vain hetkellisestä saatavuusongelmasta, vaan laajemmasta vetäytymisestä.

OnePlussan katoaminen Euroopasta ei tule täysin yllätyksenä. Jo aiemmin on nähty merkkejä siitä, että Oppo on karsimassa OnePlussan itsenäistä roolia Euroopassa. Taustalla on puhuttu myös organisaatiomuutoksista ja siitä, että OnePlus jäisi jatkossa vahvemmin Kiinan ja Intian markkinoille.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Oppo Find X9 Ultra, OnePlus 15 ja Realme GT 8 Pro.

Virallista ja selkeää viestiä OnePlussan tulevaisuudesta Euroopassa ei ole kuitenkaan annettu. Tämä tekee tilanteesta kuluttajien kannalta ongelmallisen. Jos puhelin tai lisälaite on ostettu hiljattain, herää väistämättä kysymyksiä takuusta, huollosta, varaosista ja ohjelmistotuesta.

Kaiken perusteella näyttää siltä, että Oppo on pian saanut päätökseen OnePlussan hiljaisen murhan Euroopassa. Brändiä ei ole välttämättä virallisesti kuopattu, mutta kuluttajan näkökulmasta lopputulos alkaa olla hyvin lähellä samaa.

Suomessa OnePlussan tilalle on noussut vahvasti Realme, jonka tuotteet on tuotu myyntiin laajasti kaikkien tärkeiden jälleenmyyjien valikoimiin. Oppon kannalta tilanne on kiusallinen, sillä yhtiö ei ole pystynyt paikkaamaan itse OnePlussan jättämää aukkoa, sillä yhtiön laitteiden saatavuus on rajallinen, eikä yhtiö ole tuonut yhtä laajasti uusia tuotteita myyntiin Suomessa kuin Realme.

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:OnePlus