SamsungYleinen

Raportti: Pahasti viivästynyt Samsung Galaxy S25 Edge julkaistaan vihdoin toukokuussa

Samsung Galaxy S25 Edge

Samsung on valmistelemassa uuden ja poikkeuksellisen ohuen huippupuhelimen julkaisua, ja nyt Etelä-Koreasta kantautuneet tiedot näyttäisivät vahvistavan aiemmat huhut. Puhelimen piti jo tulla myyntiin, mutta nyt sen julkaisu viivästyi. 

Jos tiedot pitävät paikkansa, niin Galaxy S25 Edge esitellään virallisesti 13. toukokuuta järjestettävässä tilaisuudessa. Kyseessä on Samsungin ohuin lippulaivapuhelin tähän mennessä, ja sen on määrä iskeä suoraan Applen odotetun iPhone 17 Air -mallin tontille useita kuukausia ennen Applen julkaisua.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Tuoreiden tietojen mukaan Galaxy S25 Edge tuodaan ensimmäisenä saataville Kiinan ja Etelä-Korean markkinoille, joissa ennakkotilaukset alkavat heti julkaisun jälkeisenä päivänä eli 14. toukokuuta. Ensimmäiset asiakkaat pääsevät käsiksi laitteeseen jo 23. toukokuuta, ja kansainvälinen julkaisu seuraa pian perässä 30. toukokuuta.

Galaxy S25 Edge on suunniteltu houkuttelemaan käyttäjiä ennen kaikkea kevyellä ja -ohuella rakenteellaan. Rungon paksuudeksi kerrotaan ainoastaan 5,8 millimetriä, mikä tekee siitä Samsungin ohuimman Galaxy-lippulaivan kautta aikain. Näytön kooksi on ilmoitettu 6,66 tuumaa, ja laitteen muotoilu mukailee pitkälti S25 Plussan linjaa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Teknisesti Galaxy S25 Edge rakentuu Snapdragon 8 Elite -järjestelmäpiirin ympärille, ja takaa löytyy 200 megapikselin pääkamera sekä ultralaajakulmakamera. Telekameraa tässä mallissa ei kuitenkaan ole. Akku tulee olemaan pienin koko S25-sarjassa. Laitteesta on tulossa tarjolle kaksi tallennustilavaihtoehtoa, jotka ovat 256 ja 512 gigatavua.

Hintansa puolesta Galaxy S25 Edge asemoituu Galaxy S25 Plussan ja Galaxy S25 Ultran väliin. Etelä-Koreassa laitteen hinnaksi odotetaan noin 1,5 miljoonaa wonia, mikä vastaa tämänhetkisellä kurssilla noin 1000 euron tasoa. Värivaihtoehtoja kerrotaan olevan kolme, jotka ovat hopea, musta ja sininen.

Lähde: Fnnews.com

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Samsung