Sony on virallisesti vahvistanut, että sen seuraavan sukupolven Xperia 1 VII huippupuhelin julkaistaan maanantaina 13. toukokuuta. Julkistus tapahtuu kaksi päivää aiemmin kuin aiemmin Japanista kantautunut huhu antoi ymmärtää. Tapahtuma alkaa kello 11.00 Japanin aikaa, eli Suomen ajassa kello 5.00 aamulla, ja se esitetään suorana lähetyksenä Sonyn YouTube-kanavalla.
Vuotojen mukaan Xperia 1 VII jatkaa pitkälti edeltäjänsä muotokieltä, mutta laitteesta odotetaan hieman lyhyempää, leveämpää ja paksumpaa, vaikka näytön koko säilyy edelleen tutussa 6,5 tuumassa. Tämä viittaa siihen, että Sony ei ole tekemässä radikaaleja ulkoisia muutoksia, vaan keskittyy todennäköisesti parantamaan sisäisiä ominaisuuksia ja kamerateknologiaa.
Laitteen sisuksissa kerrotaan olevan Snapdragon 8 Elite -järjestelmäpiiri, jonka parina toimii 12 gigatavua RAM-muistia. Käyttöjärjestelmäksi on tulossa suoraan uusin Android 15.
Aikaisempi huhu kertoi, että Xperia 1 VII tulisi myyntiin välittömästi Japanissa julkaisupäivänä, mutta kansainvälinen julkaisu siirtyisi mahdollisesti heinäkuulle. Toivottavasti tämä osoittautuu yhtä epätarkaksi kuin huhuttu julkaisupäiväkin, mutta toistaiseksi Sony ei ole vahvistanut mitään.
New Xperia is coming on 13 May!
Get ready for the Xperia New Product Announcement, exclusively on @SonyXperia YouTube: https://t.co/FrBWgOMjcq
13 May (TUE), 2025 11:00 Japan time / 04:00 CEST#SonyXperia #ProductAnnouncement #NextXperia
— Sony | Xperia (@sonyxperia) May 7, 2025
Lähde: Sony