Honor on esitellyt kokonaan uuden älypuhelinmalliston nimeltään Power. Uutuuspuhelin Honor Power tekee nimensä mukaisesti vaikutuksen erityisesti akkukestollaan, sillä laitteessa on peräti 8000 milliampeeritunnin kokoinen pii-hiiliakku, joka on pakattu alle kahdeksan millimetrin paksuiseen runkoon.
Honor ei epäröi vertailla uutuuspuhelintaan muihin laitteisiin. Yhtiön mukaan Honor Powerin akun kapasiteetti on suurempi kuin vuoden 2025 iPad Air 11 -tabletissa. Numerot ovat vaikuttavia, sillä Honor Powerin akku yltää 29,60 wattituntiin, kun taas iPad Airin akku jää 28,93 wattituntiin. Akun tehotiheys on huimat 821 wattituntia litraa kohden, mikä on mahdollista akun sisältämän suuren piimäärän ansiosta.
Honor lupaa puhelimelleen huikeita akkulukuja. Yhdellä latauksella voi katsella esimerkiksi 25 tuntia pitkiä videoita, 23 tuntia TikTok-sisältöä ja pelata 14 tuntia.
Laitteen lataaminen tapahtuu 66 watin pikalatauksella, mutta täyden akun latausajasta ei ole vielä tarkkaa tietoa. Yhtiö kuitenkin kertoo, että vain kahden prosentin varaus riittää jopa tunnin puheluun.
Honor Powerin suorituskyvystä vastaa Snapdragon 7 Gen 3 -järjestelmäpiiri, jota on aiemmin käytetty muun muassa Honor 100, 200 ja 300 -sarjojen puhelimissa. Laitteen RAM-muisti yltää enimmillään 12 gigatavuun ja tallennustilaa on tarjolla jopa 512 gigatavua.
Puhelimen näyttönä toimii 6,78 tuuman kokoinen OLED-paneeli, jossa on 120 hertsin virkistystaajuus, 10-bittinen väritoisto ja huikea 4000 nitin kirkkaus. Näytön PWM-himmennys toimii korkealla 3840 hertsin taajuudella, mikä tekee käytöstä silmäystävällisempää.
Kuvauspuolella Honor Power ei loista numeroilla, vaan tyytyy perusratkaisuihin. Takakamerassa on 50 megapikselin pääsensori, jossa on f1.95-aukko ja mukana on optinen kuvanvakain. Kameralla voi tallentaa myös 4K-videota. Lisäksi tarjolla on 5 megapikselin ultralaajakulmakamera. Etupuolella on pillerimäiseen loveen sijoitettu 16 megapikselin kamera, joka tukee enintään 1080p-videotallennusta.
Honor Power tukee Wi-Fi-yhteyksiä, Bluetooth 5.3 -versiota (LDAC ja aptX HD -tuella) sekä NFC:tä. Lisäksi mukana on Honorin oma C1 Plus -radiopiiri, joka parantaa mobiiliyhteyksien laatua. Malliston huippuversio tukee myös BeiDou-satelliittiviestintää, jonka avulla paikannustarkkuus paranee jopa 20 prosenttia hyödyntämällä kolmen taajuuden BeiDouta ja kahden taajuuden GPS:ää.
Laitteessa on USB-C-portti, mutta tiedonsiirto rajoittuu USB 2.0 -nopeuksiin. Puhelin on vedenkestävä, mutta virallista IP-luokitusta ei ainakaan toistaiseksi ole ilmoitettu.
Honor Power julkaistaan aluksi Kiinassa kolmessa värissä, jotka ovat Snow White, Desert Gold ja Phantom Night Black. Edullisin 8 + 256 gigatavua versio maksaa 1999 juania eli noin 270 euroa. Kallein 12 + 512 gigatavun versio maksaa 2499 juania, joka vastaa noin 340 euroa.
Toistaiseksi ei ole tietoa siitä, saapuuko Honor Power myyntiin myös Euroopassa tai Suomessa. Erityisesti Suomessa näin suuriakkuiselle puhelimelle voisi olla käyttöä