Arvostelussa Motorola Razr 70 Ultra – Motorola tietää, miten simpukkapuhelin tehdään

Motorola Razr 70 Ultra
Motorola on tehnyt viime vuosina hyvää työtä taittuvanäyttöisten puhelimien kategoriassa, jossa yhtiö on onnistunut ottamaan jalansijaa erityisesti simpukkamallisten laitteiden joukossa. Motorola on julkaissut jo vuosia Razr-malleja, ja nyt SuomiMobiilissa on testattu parin kuukauden ajan Motorola Razr 70 Ultraa.
Kyseessä on tämän hetken yksi kehittyneimmistä taittuvista simpukkapuhelimista. Motorola Razr 70 Ultra tarjoilee muun muassa lähes 7 tuuman taittuvan näytön ja kookkaan 4 tuuman ulkopuolen näyttöpaneelin. Lisäksi puhelimessa on Snapdragon 8 Elite -järjestelmäpiiri, kolme 50 megapikselin kameraa, kookas 5000 milliampeeritunnin akku sekä IP48-luokituksen mukainen vedenkestävyys.
Motorola myy Razr 70 Ultraa Suomessa 16 + 512 gigatavun muistiversiossa 1399 euron suositushintaan. Tarjolla on kaksi väriversiota, jotka ovat puisella takapinnalla varusteltu Pantone Cocoa sekä Alcantara-pinnalla varusteltu Pantone Orient Blue.
Tässä arvostelussa tulemme tarkastelemaan Motorola Razr 70 Ultra -puhelinta kattavasti rakenteen, teknisien ominaisuuksien, kameroiden sekä käyttökokemuksen kannalta. Lisäksi testijakson aikana toteutimme puhelimelle tutut lataus- ja stressitestit, jotka käydään läpi. Alapuolella on vielä listaus puhelimen tärkeimmistä teknisistä tiedoista.
| Motorola Razr 70 Ultra (XT2655-1) | |
|---|---|
| Mitat [suljettuna]: | 73.99 x 88.12 x 15.69 mm |
| Mitat [avattuna]: | 73.99 x 171.48 x 7.19 mm |
| Paino: | 199 g |
| Rakenne: | Alumiinikehys / Gorilla Glass Ceramic -lasi / Tekonahka / Alcantara |
| Vedenkestävyys: | IP48 (1.5 metriä 30 minuutin ajan) |
| Päänäyttö [taipuva]: | 6.96 tuumaa / LTPO OLED / 2992 x 1224 / 22:9-kuvasuhde / 165 Hz / HDR10+ / 5000 nitiä |
| Ulkonäyttö: | 4.0 tuumaa / 1272 x 1080/ LTPO OLED / HDR10+ / 165 Hz / 3000 nitiä |
| Järjestelmäpiiri: | 4 nm Snapdragon 8 Elite (2x 4.47 GHz Oryon & 6x 3.53 GHz Oryon) |
| Grafiikkasuoritin: | Adreno 830 |
| Muisti: | 16 Gt RAM-muistia [LPDDR5X] |
| Tallennustila: | 512 Gt sisäistä tallennustilaa (UFS 4.1) |
| Takakamera: | 50 MP pääkamera (f/1.8 / 1/1.56" / 1.0 µm / PDAF / OIS) + 50 MP ultralaajakulmakamera (f/2.0 / 1/2.93" / 0.6 µm / PDAF /122 asteen kuvakenttä) + LED-salama |
| Etukamera [sisäpuolella]: | 50 MP etukamera (f/2.0 / 0.64 µm) |
| Akku: | 5000 mAh (ei irrotettava) |
| Lataus: | 68 watin langallinen lataus / 30 watin langaton lataus / 5 watin käänteinen lataus |
| Käyttöjärjestelmä: | Android 16 / Hello UI |
| Päivityslupaus: | 3 vuotta Android-versioita ja 4 vuotta tietoturvapäivityksiä |
| Muuta: | NFC / Dual-SIM (nano-SIM + eSIM) |
| Liitännät: | USB-C (USB 2.0) |
| Ääni: | Bluetooth 5.4 / stereokaiuttimet |
| Tunnistimet: | valoisuustunnistin / etäisyystunnistin / kiihtyvyystunnistin / E-kompassi / gyroskooppi / sormenjälkilukija kyljessä |
| Värit: | Pantone Cocoa / Pantone Orient Blue |
| Hinta: | 1399 € (16 + 512 Gt) |
Myyntipakkaus

Motorola Razr 70 Ultra toimitetaan tutussa myyntipakkauksessa, joka on kokonaan muoviton ja ulkoisesti se on musta. Pakkausta koristavat Motorolan logot sekä puhelimen mallinimi. Takaosaan on painettu paljon erilaista tietoa ja yhdellä kyljellä on merkittynä laitteen mallikoodi, muistiversio, väriversio sekä IMEI-tiedot.
Pakkausta avatessa ensimmäisenä esille tulee kiitoskirje sekä paperiin käärittynä itse Razr 70 Ultra. Puhelimen alapuolella on tasanne ja sen alta löytyy vielä erikseen USB-C-lataus- ja tiedonsiirtokaapeli (USB-C > USB-C). Myyntipakkauksen kannesta löytyy pahvitasku, jonka sisällä on näyttävä väriin sopiva tekonahkainen suojakuori, SIM-korttiluukun avaustyökalu, pikakäyttöopas sekä takuutietoja. Laturia ei enää puhelimen mukana toimiteta.
Paketissa on myös Motorolan ”brändituoksu”, joka on yllättävän vahva. Kyseessä on kuitenkin miellyttävä tuoksu, mutta hajuherkille se ei ole varmasti mieleen. Haju ei myöskään haihdu paketista kovin helposti, vaan se tulee vahvasti esille aina kun paketin joutuu avaamaan.
Laatutuntuma ja ulkoiset huomiot

Ulkoisesti Motorola Razr 70 Ultra jatkaa hyvin pitkälti tuttua linjaa verrattuna Motorolan aikaisempiin simpukkapuhelimiin. Suuria mullistuksia ei ole tehty, vaan Motorola on keskittynyt hiomaan jo ennestään toimivaksi todettua kokonaisuutta.
Suomessa Motorola Razr 70 Ultra on saatavilla kahdessa Pantonen värisävyssä, jotka ovat sininen Orient Blue sekä ruskea Cocoa. Testiin saatiin sininen Orient Blue -versio, jossa takaosan alaosa on viimeistelty Alcantara-materiaalilla. Pintaan on tehty hienovarainen mikroristikkokuviointi, joka tuo siihen mukavasti elävyyttä. Cocoa-värissä Motorola on puolestaan käyttänyt puuviilua.

Alcantara on ainakin allekirjoittaneen mieleen materiaalina, sillä se tuntuu kädessä erittäin miellyttävältä ja tarjoaa samalla selvästi enemmän pitoa kuin perinteinen lasipinta. Razr 70 Ultra ei tämän ansiosta tunnu kovinkaan liukkaalta, mikä on taittuvan puhelimen kohdalla selvä etu. Myös sininen väritys on onnistunut, sillä se näyttää tyylikkäältä olematta kuitenkaan liian tavanomainen.
Täysin ongelmaton Alcantara-pinta ei kuitenkaan ole, testijakson aikana pinta tuntui toisinaan hieman likaiselta, vaikka siinä ei välttämättä ollut silmin nähtävissä suurempaa likaa. Materiaalia on myös selvästi lasia hankalampi pyyhkäistä nopeasti puhtaaksi. Kokonaisuutena materiaali näytti kuitenkin suurimman osan ajasta hyvältä, eikä kyseessä ollut ainakaan testijakson perusteella merkittävä ongelma.
Puhelimen yläosan ulkopintaa hallitsee tuttuun tapaan suuri näyttö, jonka suojana käytetään aikaisempaa kestävämpää Corning Gorilla Glass Ceramic 3 -lasia. Näyttö on kooltaan 4,0 tuumaa ja se levittäytyy lähes koko yläosan alueelle kameroiden ympärille. Ratkaisu on edelleen yksi Razr-malliston tunnistettavimmista yksityiskohdista ja tekee puhelimesta selvästi persoonallisemman kuin monet kilpailijansa.

Puhelimen pyöristetty alumiinikehys istuu käteen miellyttävästi, eikä rakenteessa ole teräviä kulmia tai häiritseviä saumoja. Rakenteessa yksi merkittävä uudistus on sarana, jota on nyt vahvistettu titaanilla. Käytössä sarana tuntuu jämäkältä ja liike on sulava. Puhelin voidaan jättää auki useisiin eri kulmiin, mikä mahdollistaa esimerkiksi kuvaamisen tai videopuhelut ilman erillistä telinettä. Suljettuna laitteen puoliskot asettuvat tiiviisti vastakkain, eikä saranaan jää häiritsevää väljyyttä.
Myös yleinen laatuvaikutelma on erittäin vakuuttava, sillä puhelin tuntuu käsissä premium-luokan laitteelta, eikä rakennetta kevyesti taivuteltaessa ole havaittavissa häiritsevää natinaa tai ylimääräistä elämistä. Razr 70 Ultra onkin jälleen hyvä esimerkki siitä, kuinka pitkälle taittuvanäyttöisten puhelimien rakenteessa on muutamassa vuodessa päästy. Testijakson aikana ainoastaan ulkopuolen lasi vaikutti naarmuuntuvan todella herkästi. Itse sain lasin todella täyteen naarmuja, joten suojakalvon käyttäminen on varmasti fiksua.

Motorola Razr 70 Ultra on IP48-luokiteltu, eli vedenkestävyys on samalla hyvällä tasolla kuin aikaisemmin. Puhelin kestää valmistajan mukaan upottamisen makeaan veteen 1,5 metrin syvyyteen enintään 30 minuutiksi. Uutena mukana on lisäksi jonkinasteinen suoja kiinteitä esineitä vastaan. Luokituksen ensimmäinen numero 4 tarkoittaa suojausta yli yhden millimetrin kokoisilta esineiltä, mutta täysin pölytiivis puhelin ei edelleenkään ole.
Mitoiltaan Razr 70 Ultra on avattuna 171,48 x 73,99 x 7,19 millimetriä ja suljettuna 88,12 x 73,99 x 15,69 millimetriä. Painoa on 199 grammaa, joten Motorola on juuri ja juuri onnistunut pitämään laitteen alle 200 grammassa. Edeltäjiensä tavoin puhelin on avattuna melko korkea ja kapea, mutta suljettuna se taittuu erittäin kompaktiin kokoon.

Kun puhelin avataan, sisältä paljastuu lähes 7 tuuman taittuva näyttöpaneeli. Näytön ympärillä on tasapaksu muovinen suojareunus, joka nousee hieman itse näyttöpinnan yläpuolelle. Yläreunassa on etukameraa varten tehty reikä ja puheluihin käytettävä kuuloke on sijoitettu näytön yläpuolelle. Taitoskohta on edelleen nähtävissä ja sormella tunnettavissa, mutta se ei normaalissa käytössä juurikaan häiritse.
Kun Razr 70 Ultra käännetään avattuna väärinpäin, niin takaa löytyy lasinen yläosa, jossa on 4 tuuman näyttö, kaksi ulkonevaa kameraa sekä LED-salamavalo. Alaosassa on Motorolan ikoninen M-logo sekä Razr-mallimerkintä. Kokonaisuutena Razr 70 Ultra on juuri sellainen, mitä Motorolan taittuvalta simpukkapuhelimelta voikin odottaa.
Puhelimen oikeassa reunassa ovat tutut äänenvoimakkuuspainikkeet sekä virtapainike, johon on integroituna sormenjälkilukija. Lukija toimii samalla tavalla kuin aikaisemmissa Razr-malleissa ja sijainti on taittuvan puhelimen kohdalla luonteva. Puhelimen vasempaan reunaan Motorola on tuonut erillisen AI-painikkeen, jonka kautta pääsee nopeasti käsiksi tekoälytoimintoihin.
Yläreunaan on asetettuna kaksi mikrofonia, mutta mitään muuta ei ole. Laitteen alareunaan on sijoitettu SIM-korttiluukku, kaksi mikrofonia, USB-C-liitin sekä kaiutin. Razr 70 Ultra tukee myös eSIM-korttia, mutta muistikorttipaikkaa ei ole. Motorolan ratkaisut ovat kokonaisuutena tuttuja, eikä fyysisessä toteutuksessa ole lähdetty muuttamaan asioita vain muuttamisen vuoksi.
Näytöt

Motorola Razr 70 Ultrassa on tuttuun tapaan kaksi näyttöä, joista molemmat edustavat teknisesti aivan taittuvanäyttöisten puhelimien parhaimmistoa. Sisäpuolella on lähes 7-tuumainen taittuva näyttö, kun taas ulkopuolella on suuri 4,0 tuuman näyttöpaneeli. Verrattuna viime vuoden Razr 60 Ultraan verrattuna muutokset ovat käytännössä olemattomia.
Sisäpuolen näyttö on tarkalleen 6,96 tuuman kokoinen ja se perustuu Extreme AMOLED -tekniikkaan. Tarkkuutta on nyt 2992 x 1224 pikseliä, joten Motorola puhuu 1,5K-tarkkuudesta. Näytössä on pitkä 22:9-kuvasuhde, 10-bittiset värit, LTPO-tekniikka sekä korkea 165 hertsin virkistystaajuus. Lisäksi tuettuna ovat HDR10+ ja Dolby Vision.
Motorola lupaa sisänäytölle jopa 5000 nitin hetkellisen maksimikirkkauden. Lukema on jälleen yksi niistä luvuista, joita ei normaalissa käytössä tulla jatkuvasti näkemään, mutta kirkkauden suhteen näyttö jätti joka tapauksessa hyvän vaikutelman. Ulkona luettavuuden kanssa ei tullut testijakson aikana vastaan ongelmia, ja kirkkaus riittää hyvin myös aurinkoisemmassa ympäristössä.

Yksi Motorolan valttikorteista on edelleen korkea 165 hertsin virkistystaajuus. Lukemaan kannattaa kuitenkin suhtautua pienellä varauksella, sillä normaalissa käytössä näyttö toimii pääasiassa enintään 120 hertsillä. LTPO-paneelin ansiosta virkistystaajuus mukautuu näytettävään sisältöön ja voi laskea staattisessa tilanteessa aina yhteen hertsiin asti. Esimerkiksi videoita katseltaessa näyttö pystyy mukautumaan myös videon kuvataajuuteen.
165 hertsiä hyödynnetään lähinnä sitä tukevissa peleissä Motorolan Gametime-tilan kautta. Normaalissa käyttöliittymässä 120 hertsiä on kuitenkin jo erittäin sulava, eikä ainakaan allekirjoittanut koe 165 hertsin puuttumista tavallisessa käytössä minkäänlaiseksi ongelmaksi. Jostain syystä kaikki sovellukset eivät myöskään aina yllä edes 120 hertsiin, vaan esimerkiksi joissakin tilanteissa virkistystaajuus voi jäädä 90 hertsiin.
AMOLED-tekniikan ansiosta väritoisto on erinomainen ja musta on luonnollisesti oikeasti mustaa. Motorola tukee tällä kertaa HDR10+ rinnalla myös Dolby Vision -sisältöä, ja näyttö pystyy esittämään yli miljardi värisävyä. Lisäksi väritoisto kattaa kokonaan DCI-P3-väriavaruuden. Kokonaisuus on erittäin miellyttävä erityisesti kuvien ja videoiden katselussa.
Näyttöasetuksissa Motorola tarjoaa mahdollisuuksia kokemuksen personointiin. Väritoistoa ja värilämpötilaa voidaan säätää oman mieltymyksen mukaan, minkä lisäksi tarjolla ovat esimerkiksi tumma tila, yövalo sekä muita Androidista tuttuja näyttöasetuksia. Mukana on myös Always-on-display sekä erilaisia silmien rasitusta vähentäviä toimintoja.
Sisänäytön taitoskohta on edelleen olemassa, eikä Motorola ole saanut sitä kokonaan hävitettyä. Se ei kuitenkaan normaalissa käytössä suuremmin häiritse. Suoraan edestä katsottuna taitoskohta jää helposti huomaamatta, mutta sivusta tulevan valon osuessa näyttöön sen erottaa selvemmin. Myös sormella pyyhkäistäessä taitoksen tuntee, mutta siihen tottuu nopeasti.
Taittuvan näytön suojana käytetään Ultra Thin Glass -rakennetta, mutta pinnalla on edelleen muovinen suojakalvo. Näyttö on tämän takia tavallista lasinäyttöä herkempi esimerkiksi terävien esineiden tai kynsien aiheuttamille jäljille. Taittuvanäyttöistä puhelinta kannattaa siis edelleen käsitellä hieman tavallista puhelinta varovaisemmin.
Kokonaisuutena sisänäyttö on erinomainen, sillä korkea ja kapea kuvasuhde toimii erityisen hyvin verkkosivujen, sosiaalisen median ja muun pystysuuntaisen sisällön selaamisessa. Videoiden kohdalla pitkä kuvasuhde tarkoittaa edelleen sitä, että esimerkiksi tavallisen 16:9-videon ympärille jää runsaasti tyhjää tilaa. Kyseessä on kuitenkin taittuvan simpukkapuhelimen rakenteeseen liittyvä ominaisuus eikä varsinaisesti Motorolan ongelma.

Jos sisänäyttö on erinomainen, niin Razr 70 Ultran todellinen erikoisuus löytyy edelleen laitteen ulkopuolelta. Motorola käyttää 4,0 tuuman Extreme AMOLED -näyttöä, joka peittää käytännössä suuren osan puhelimen yläosasta ja kiertää myös kahden kameran ympärille.
Ulkonäytön tarkkuus on 1272 x 1080 pikseliä, joten terävyydessä ei ole valittamista. Myös ulkonäyttö hyödyntää LTPO-tekniikkaa ja yltää parhaimmillaan 165 hertsin virkistystaajuuteen. Lisäksi mukana ovat 10-bittiset värit, HDR10+, Dolby Vision sekä jopa 3000 nitin ilmoitettu maksimikirkkaus.
Myös ulkonäytön kirkkaus on käytännössä riittävällä tasolla. Näytöltä pystyy tarkistamaan ilmoitukset, käyttämään sovelluksia tai esimerkiksi kuvaamaan ongelmitta myös kirkkaammassa ympäristössä. Ulkonäytön tarkoituksena ei olekaan olla pelkästään ilmoituspaneeli, vaan Motorola on tehnyt siitä aidosti osan puhelimen normaalia käyttökokemusta.
Kyseessä on edelleen yksi Motorolan suurimmista vahvuuksista. Ulkonäytöllä voidaan käyttää käytännössä kokonaisia Android-sovelluksia ilman, että puhelinta tarvitsee avata. Esimerkiksi WhatsApp-viestiin vastaaminen, Spotify-kappaleen vaihtaminen, Google Mapsin käyttäminen tai sosiaalisen median nopea vilkaiseminen onnistuvat suoraan ulkonäytöltä.
Kaikkia sovelluksia ei luonnollisesti ole suunniteltu neljän tuuman lähes neliömäiselle näytölle, joten käyttökokemus vaihtelee paljon sovelluksesta riippuen. Joissakin tapauksissa elementit jäävät pieniksi tai kamerat ovat sisällön tiellä. Motorola mahdollistaa sovelluksen näyttämisen joko koko näyttöalueella kameroiden ympärillä tai rajattuna siten, että sisältö pysyy kameroiden yläpuolella.
Ulkonäytön käyttöliittymää pystyy lisäksi muokkaamaan melko vapaasti. Tarjolla on muun muassa ilmoitukset, pika-asetukset, sää, kalenteri, yhteystiedot, musiikin hallinta sekä sovellusvalikko. Myös Always-on-display-tyylinen näkymä on tarjolla, ja LTPO-tekniikan ansiosta virkistystaajuus voidaan laskea yhden hertsin tasolle akun säästämiseksi.
Motorola ei ole siis lähtenyt muuttamaan Razr 70 Ultran näyttöjä vain muutoksen vuoksi. Molemmat paneelit ovat teknisesti erinomaisia ja erityisesti ulkonäyttö on edelleen yksi Razr-malliston suurimmista vahvuuksista. Kilpailijat ovat viime vuosina menneet ulkonäyttöjen suhteen eteenpäin, mutta Motorola on edelleen toteutuksensa vapauden ja monipuolisuuden osalta aivan kärkipäässä.
Tekniikka ja suorituskyky

Motorola Razr 70 Ultra ei saa suorituskyvyssä päivitystä, mutta esimerkiksi verrattuna pari vuotta vanhaan Razr 50 Ultraan, niin eroja huomataan selvästi enemmän. Käytössä on Qualcommin huippuluokan Snapdragon 8 Elite, mutta ei kuitenkaan tuorein Snapdragon 8 Elite Gen 5.
Snapdragon 8 Elite on valmistettu TSMC:n 3 nanometrin prosessilla ja se rakentuu kahdeksan Oryon-ytimen varaan. Kokonaisuus muodostuu kahdesta tehokkaammasta 4,32 GHz:n kellotaajuudella toimivasta Oryon V2 Phoenix L -ytimestä sekä kuudesta 3,53 GHz:n kellotaajuuteen viritetystä Oryon V2 Phoenix M -ytimestä. Grafiikkasuorittimena toimii Adreno 830.
Suomessa Razr 70 Ultra on saatavilla 16 gigatavun LPDDR5X-RAM-muistilla sekä 512 gigatavun sisäisellä tallennustilalla. Tallennustila perustuu nopeaan UFS 4.0 -tekniikkaan, eikä muistikorttipaikkaa ole tarjolla. 512 gigatavua on kuitenkin jo sellainen määrä, ettei tallennustilan pitäisi loppua kovinkaan nopeasti kesken.
Paperilla suorituskyvyn pitäisi siis olla huippuluokkaa, ja sama näkyi myös SuomiMobiilin toteuttamissa suorituskykytesteissä. AnTuTu-testissä Razr 70 Ultra ylsi parhaimmillaan 2 454 437 pisteeseen, joka on lähes samalla tasolla Samsung Galaxy Z Flip 8:n 2 498 592 pisteen kanssa.
| Motorola Razr 70 Ultra (SD8Elite) | Samsung Galaxy Z Flip 8 (E2600) | Motorola Signature (SD8G5) | |
|---|---|---|---|
| AnTuTu : | 2 454 437 pistettä | 2 498 592 pistettä | 3 013 656 pistettä |
| Geekbench (single): | 2707 pistettä | 2102 pistettä | 2928 pistettä |
| Geekbench (multi): | 8487 pistettä | 5879 pistettä | 9604 pistettä |
| PCMark: | 19 640 pistettä | 20 235 pistettä | 21 046 pistettä |
| 3DMark Wild Life Extreme: | 5723 pistettä | 5935 pistettä | 5406 pistettä |
Mitä korkeammat pisteet sitä suorituskykyisempi laite. *Testi ei ollut käytettävissä puhelimella tai sitä ei ole testattu.
Geekbenchissä Motorola suoriutui erittäin vahvasti, sillä yhden ytimen testissä tulokseksi saatiin 2707 pistettä ja kaikkia ytimiä hyödyntävässä testissä 8487 pistettä. Vertailun Galaxy Z Flip 8 jäi vastaavasti 2102 ja 5879 pisteeseen. Motorola Signature meni Snapdragon 8 Gen 5 -piirillä kuitenkin Razr 70 Ultran edelle 2928 ja 9604 pisteen tuloksilla.
PCMark-testissä Razr 70 Ultran tulos oli 19 640 pistettä, eli hieman Galaxy Z Flip 8:n 20 235 pisteen alapuolella. 3DMark Wild Life Extreme -grafiikkatestissä Motorola keräsi puolestaan 5723 pistettä, kun Galaxy Z Flip 8 ylsi 5935 pisteeseen.
Tuloksista muodostuu siis hieman kaksijakoinen kuva. Razr 70 Ultra tarjoaa kiistatta lippulaivaluokan suorituskykyä ja erityisesti prosessoripuolella tulokset ovat erittäin vahvoja. Samalla taittuvan puhelimen pienempi rakenne tarkoittaa, ettei Snapdragon 8 Elitestä saada kaikissa tilanteissa aivan samanlaista suorituskykyä irti kuin suuremmissa perinteisissä huippupuhelimissa.
Suorituskykytestien numeroita ei kuitenkaan kannata tuijottaa liikaa, sillä tavallisessa käytössä Razr 70 Ultra on erittäin nopea, eikä testijakson aikana tullut vastaan tilanteita, joissa suorituskyky olisi tuntunut loppuvan kesken. Sovellukset käynnistyvät nopeasti, moniajo oli sulavaa ja myös raskaampien pelien pyörittämiseen tehoa on enemmän kuin riittävästi.
Puhelimelle toteutettiin myös SuomiMobiilin perinteinen stressitesti, jossa AnTuTu-testi ajettiin viisi kertaa peräkkäin. Tarkoituksena on nähdä, kuinka hyvin puhelin pystyy ylläpitämään suorituskykyään pidemmän yhtäjaksoisen rasituksen aikana.
Ensimmäisellä testauskerralla Razr 70 Ultra saavutti erittäin korkean 2 454 437 pisteen tuloksen. Heti toisella kierroksella suorituskyky romahti kuitenkin 1 613 551 pisteeseen. Pudotusta ensimmäiseen kierrokseen tuli noin 34 prosenttia, joka on erittäin paljon.
Kolmannella kierroksella tulos pysyi lähes samalla tasolla 1 659 441 pisteessä. Tämän jälkeen puhelimen suorituskyky lähti kuitenkin palautumaan selvästi. Neljännellä testauskerralla tulos nousi 2 161 904 pisteeseen ja viidennellä 2 195 417 pisteeseen.
Parhaimman ja heikoimman tuloksen välillä oli peräti 840 886 pisteen ero, eli noin 34,3 prosenttia. Viidennelläkin kierroksella suorituskyky jäi noin 10,6 prosenttia ensimmäistä kierrosta heikommaksi.
Tulokset osoittavat melko selvästi Razr 70 Ultran rakenteellisen haasteen. Snapdragon 8 Elite pystyy tarjoamaan hetkellisesti valtavasti suorituskykyä, mutta näin tehokkaan järjestelmäpiirin pitäminen viileänä ohuessa ja kahteen osaan jakautuvassa simpukkapuhelimessa ei ole helppoa. Suorituskykyä joudutaan rajoittamaan voimakkaasti pitkäkestoisessa rasituksessa.
Stressitestin erikoinen piirre on suorituskyvyn palautuminen neljännellä ja viidennellä kierroksella. Tulokset eivät siis muodosta tavallista tasaisesti laskevaa käyrää, vaan suorituskyky heittelee selvästi testin aikana. Lopputulos kertoo joka tapauksessa siitä, ettei Razr 70 Ultra pysty ylläpitämään Snapdragon 8 Eliten maksimisuorituskykyä vakaasti pitkässä rasituksessa.
Tavallisessa käytössä tällä ei kuitenkaan ole kovinkaan suurta merkitystä, sillä suorituskyvyn rajoittuminen tulee vastaan lähinnä pidemmässä raskaassa pelaamisessa tai muussa yhtäjaksoisessa kuormituksessa. Peruskäytössä järjestelmäpiirin tarjoama suorituskykyreservi on niin suuri, ettei rajoittumista käytännössä huomaa.

Yhteyksien osalta Razr 70 Ultra tarjoaa pitkälti kaiken, mitä modernilta huippupuhelimelta voidaan odottaa. Tuettuna ovat Sub-6 GHz -taajuuksilla toimivat 5G-yhteydet sekä kattavat 4G-taajuudet. Suomessa myytävä versio tukee Dual SIM -käyttöä yhden fyysisen nano-SIM-kortin ja eSIM-ratkaisun avulla.
Lähiverkkoja varten mukana on tehokas Wi-Fi 7, joten Motorola ei ole lähtenyt karsimaan uusimmasta Wi-Fi-standardista. Bluetooth-versiona on 5.4 ja NFC mahdollistaa luonnollisesti esimerkiksi lähimaksamisen. Paikannusta varten tuettuina ovat GPS:n lisäksi muun muassa Galileo, GLONASS, BeiDou ja QZSS.
Razr 70 Ultra tukee tällä kertaa myös UWB- eli Ultra-Wideband-tekniikkaa. Kyseessä on mukava parannus esimerkiksi Razr 50 Ultraan verrattuna, josta tuki vielä puuttui. UWB mahdollistaa erittäin tarkan lyhyen etäisyyden paikannuksen, ja tekniikkaa voidaan hyödyntää esimerkiksi yhteensopivien paikantimien ja muiden laitteiden kanssa.
Yksi erikoinen kompromissi löytyy kuitenkin edelleen USB-C-liittimestä. Motorola käyttää Razr 70 Ultrassa vain USB 2.0 -tekniikkaa, vaikka kyseessä on kallis lippulaivapuhelin. Tavallisessa lataamisessa tai satunnaisessa tiedostojen siirtämisessä sillä ei ole suurta merkitystä, mutta suuria tiedostomääriä kaapelilla siirtävälle nopeampi USB-versio olisi ollut perusteltu.
Muuta tekniikasta

Sormenjälkilukija löytyy puhelimen oikeasta kyljestä virtapainikkeen yhteyteen integroituna. Kyseessä on tässä laitekategoriassa yleinen toteutus, josta ainakin tykkään itse. Huomasin itse avaavani lukituksen sormenjäljellä jo ennen kuin avaan puhelimen suuren näytön käyttöön, jolloin lukija on selvästi paremmin saavutettavissa. Jos puhelimen avaa ensin, niin silloin sormenjälkilukijaan joutuu jopa hieman kurottamaan.
Sormenjälkilukijan avulla lukitus aukeaa yleisesti välittömästi, ja vain harvoin on havaittavissa virheilmoituksia. Motorola on mielestäni onnistunut nopeuttamaan lukitusanimaatiota, joka tekee kokemuksesta nopeamman. Jos kuitenkin sormi on likainen tai märkä, niin silloin lukija ei pysty tunnistamaan sormea yhtä vaivattomasti.

Motorola Razr 70 Ultran äänentoistoon ei olla saatu suuria uudistuksia, vaan Motorola luottaa hyvinkin tuttuun ratkaisuun. Pääkaiuttimena hyödynnetään alaosan kaiutinta ja toisena käytetään puheluihin suunnattua kuuloketta. Äänenlaadun todettiin olevan hyvä, mutta ei kuitenkaan parasta hintaluokassaan. Puhelimen kompaktiin rakenteeseen ei tietenkään mahdu mitään suuria kaiutinelementtejä, mutta siitä huolimatta Motorola on saanut äänenlaadun riittäväksi.
Itselle äänenlaatu riitti mainiosti YouTube-videoihin, mutta musiikkia kuunnellessa kannattaa kuitenkin yhdistää kuulokkeet. Motorola ei tarjoa kuulokeliitintä, vaan käyttäjien on tyydyttävä langattomiin kuulokkeisiin. Langattomia kuulokkeita varten Motorola tarjoilee uutuuspuhelimessa Bluetooth 5.4 -yhteyden ja tuettuna on monet Qualcommin laadukkaat äänitekniikat.
Motorola mainostaa puhelinta Snapdragon Sound -tuella, joka kaikessa lyhykäisyydessä tarkoittaa Motorola Razr 70 Ultran tukevan aptX-, aptX HD- ja aptX Adaptive -tekniikoita. Lisäksi mukana on myös muita parannuksia, jotka tekevät äänikokemuksesta paremman langattomien kuulokkeiden kanssa. Testijakson aikana ei havaittu ongelmia langattomien kuulokkeiden kanssa.

Motorola on tuonut Razr 70 Ultraan erillisen AI-painikkeen, joka sijaitsee vasemmassa kyljessä. Kyseessä on fyysinen pikanäppäin, jonka tarkoituksena on tarjota nopea pääsy Moto AI -toimintoihin ilman, että käyttäjän tarvitsee etsiä niitä valikoista.
Painikkeen idea on yksinkertainen, yksi fyysinen näppäin, josta tekoälyominaisuudet saa heti käyttöön. Moto AI:n keskeisiä toimintoja ovat esimerkiksi:
- Catch Me Up tiivistää lukemattomat ilmoitukset yhteenvedoksi
- Pay Attention nauhoittaa, litteroi ja tiivistää kokouksia tai muistiinpanoja
- Remember This tallentaa ruudulla näkyvää sisältöä myöhempää käyttöä varten
- Magic Canvas luo kuvia tekstikehotteiden perusteella
- Ask/Search yhdistää puhelimen sisäisen ja verkkohakujen haun
Käytännössä AI-painike toimii joko pitkällä painalluksella tai kaksoispainalluksella. Toiminnot ovat muokattavissa rajallisesti asetuksista, ja esimerkiksi pitkän painalluksen herkkyyttä voi säätää. Painikkeen voi myös poistaa kokonaan käytöstä, mikä on hyvä ratkaisu niille, jotka eivät halua tekoälyä fyysisen näppäimen taakse.
Ongelmaksi muodostuu kuitenkin se, että painikkeen käyttötarkoitus on vahvasti sidottu Motorolan omiin AI-toimintoihin. Sitä ei voi virallisesti ohjelmoida avaamaan mitä tahansa sovellusta tai muuta järjestelmätoimintoa. Olisi ollut huomattavasti käytännöllisempää, jos käyttäjä olisi voinut määrittää sen esimerkiksi kameran, taskulampun tai tietyn sovelluksen pikakäynnistykseen.
Omassa käytössäni AI-painike jäi melko vähälle huomiolle. Tekoälytoiminnot ovat ajoittain hyödyllisiä, mutta eivät sellaisia, joita tarvitsisin fyysisen näppäimen takaa päivittäin. Tässä mielessä Motorola tuntuu hieman pakottavan omaa AI-ekosysteemiään ilman, että käyttäjälle annetaan laajaa vapautta päättää painikkeen käyttötarkoituksesta. Erityisesti nyt kun AI-ominaisuudet eivät ole saatavilla täysin suomeksi, niin niiden pakottaminen käyttäjille tuntuu turhalta.
Akunkesto ja lataus

Motorola Razr 70 Ultrassa on otettu akunkeston suhteen jälleen selvä askel oikeaan suuntaan. Puhelimessa on tällä kertaa 5000 milliampeeritunnin akku, kyseessä on päivitys verrattuna Razr 70 Ultran 4700 mAh akkuun tai Razr 50 Ultran 4000 mAh akkuun. Erityisesti parissa vuodessa akkujen kapasiteetit ovat kasvaneet pii-hiili-teknologian ansiosta.
Suurempi akku näkyy myös käytännössä, sillä Razr 70 Ultran akunkesto alkaa viimein olla sillä tasolla, jota tämän hintaluokan puhelimelta sopii odottaa. Testijakson aikana puhelimella päästiin helposti yhden kokonaisen päivän yli ilman tarvetta välilataukselle. Tyypillisesti iltaisin akkua oli vielä noin 20-30 prosenttia jäljellä.
Kokemus on siis selvästi parempi kuin muutaman sukupolven takaisessa Razr 50 Ultrassa, jonka kanssa akun varaus saattoi aktiivisemmassa käytössä painua jo iltapäivällä huolestuttavan alas. Razr 70 Ultran kohdalla samanlaista jatkuvaa akun seuraamista ei tarvinnut tehdä, vaan puhelimeen pystyi luottamaan aamusta iltaan.
Akunkeston osalta Razr 70 Ultra ei edelleenkään ole mikään kahden vuorokauden puhelin ainakaan aktiivisessa käytössä, mutta sellainen sen ei välttämättä tarvitse ollakaan. Tärkeintä on, että latauksesta lataukseen päästään nyt luotettavasti kokonainen päivä. Ainakin allekirjoittaneelle tämä poistaa yhden aikaisempien Razr-mallien suurimmista kompromisseista.
Motorola on samalla panostanut jälleen myös lataukseen. Razr 70 Ultra tukee parhaimmillaan 68 watin langallista pikalatausta, joka on edelleen selvästi tehokkaampi kuin monissa kilpailevissa taittuvissa simpukkapuhelimissa. Lisäksi tarjolla on 30 watin langaton lataus.
SuomiMobiilin lataustestissä käytössä oli Motorolan 68 watin laturi ja puhelimen akku ladattiin täysin tyhjästä 100 prosenttiin. Lataukseen kului kokonaisuudessaan 65 minuuttia, joten tunnin kohdalla akku oli jo käytännössä täynnä.
Ensimmäisten viiden minuutin aikana akkua saatiin 13 prosenttia ja 10 minuutin kohdalla varausta oli 21 prosenttia. 15 minuutissa saavutettiin 27 prosenttia ja 20 minuutissa 36 prosenttia. Puolen tunnin lataamisen jälkeen akun varaustaso oli noussut 52 prosenttiin.
Lataus jatkui tämän jälkeen varsin tasaisesti. 35 minuutissa saavutettiin 59 prosenttia, 40 minuutissa 68 prosenttia ja 45 minuutissa jo 76 prosenttia. Tunnin lataamisen jälkeen akun varaustaso oli jo 95 prosenttia, jonka jälkeen viimeiset viisi prosenttia vaativat vielä viisi minuuttia. Täysi 100 prosentin varaustaso saavutettiin siis 65 minuutissa.
Itselle lataus on riittävän nopea. Jo noin puolen tunnin latauksella saadaan yli puolet akusta takaisin, mikä tarkoittaa Razr 70 Ultran parantuneen akunkeston ansiosta helposti useiden tuntien käyttöaikaa. Jos puhelimen huomaa esimerkiksi ennen lähtöä olevan vähissä, ei sitä tarvitse pitää laturissa kovinkaan pitkään.
Motorola tarjoaa lisäksi tuttuja akun kuntoa suojaavia toimintoja. Optimoitu lataus pyrkii mukauttamaan lataamista käyttäjän tapoihin, ja akun latausta voidaan myös rajoittaa pitkäaikaisen kulumisen vähentämiseksi. Vastakkaiseen suuntaan toimii latauksen tehostaminen, jolla puhelin pyrkii lataamaan mahdollisimman nopeasti akun lämpenemisen kustannuksella.
Kamerat

Motorola Razr 70 Ultra luottaa takaosassa kahteen 50 megapikselin kameraan, ja Motorola ei ole tehnyt kovin paljoa päivityksiä. Kokonaisuus muodostuu pääkamerasta sekä ultralaajakulmakamerasta, joten erillistä telekameraa ei ole tarjolla. Sisäpuolen taittuvan näytön yhteydessä on lisäksi 50 megapikselin etukamera.
Pääkamerassa Motorola käyttää 50 megapikselin OmniVision OV50T -sensoria, jonka koko on 1/1,56 tuumaa ja yksittäisen pikselin koko 1,0 mikrometriä. Pikseleitä yhdistämällä koko kasvaa 2,0 mikrometriin, ja oletuksena kamera tuottaakin noin 12,5 megapikselin kuvia. Sensorin parina on 22 millimetrin kinovastaavuuden tarjoava f/1.8-aukkoinen linssi. Mukana ovat vaiheentunnistava automaattitarkennus sekä optinen kuvanvakautus.
Motorola hyödyntää pääkamerassa myös LOFIC-tekniikkaa, jonka tarkoituksena on parantaa sensorin kykyä käsitellä samassa kuvassa erittäin kirkkaita ja tummia alueita. Valmistaja puhuu jopa moninkertaisesti aikaisempaa paremmasta dynamiikasta, mutta käytännössä tärkeintä on luonnollisesti se, miltä lopputulos näyttää.
Pääkameran kuvanlaatu on Razr 70 Ultrassa erittäin hyvä, ja kyseessä on yksi puhelimen vahvemmista osa-alueista. Hyvässä valaistuksessa kuviin taltioituu paljon yksityiskohtia ja yleinen terävyys on hyvällä tasolla. Motorola käyttää jonkin verran digitaalista terävöitystä, mutta käsittely ei ole yleensä liian aggressiivista.
Värintoisto on tyyliltään melko eloisaa. Erityisesti vihreät, siniset ja muut voimakkaammat sävyt saavat hieman lisäpotkua, mutta kuvat eivät kuitenkaan muutu täysin epäluonnollisiksi. Kokonaisuus näyttää silmään miellyttävältä, ja kameroiden kuvankäsittely on selvästi tarkoitettu tuottamaan mahdollisimman valmiin näköisiä kuvia suoraan jaettavaksi.
Myös dynaaminen alue on vakuuttava, sillä kirkkaat taivaat säilyvät pääasiassa hallinnassa samalla, kun varjoalueille jää hyvin yksityiskohtia. Kontrastia on toisinaan jopa hieman runsaasti, mutta yleisesti Motorola onnistuu tasapainottamaan kuvan kirkkaat ja tummat alueet hyvin.
Hämärässä kuvat säilyvät yllättävän yksityiskohtaisina ja kohina pysyy hyvin kurissa. Automaattinen yökuvaus kirkastaa kuvia sopivasti ilman, että lopputulos näyttäisi täysin epärealistiselta. Valonlähteet pysyvät yleensä hyvin hallinnassa ja myös värintoisto säilyy miellyttävänä. Erityisesti dynaaminen alue on hämärässä hyvällä tasolla. Kirkkaiden valojen ympäristö ei pala helposti täysin puhki, mutta samaan aikaan tummemmista alueista saadaan esille yksityiskohtia
Aivan parhaiden perinteisten lippulaivapuhelimien monipuolisuuteen ei päästä, mutta kuvanlaadussa ei tarvitse tehdä suurta kompromissia taittuvan rakenteen vuoksi. Alapuolella on muutamia Motorola Razr 70 Ultran pääkameralla otettuja testikuvia.
Toinen takaosan kameroista on niin ikään 50 megapikselin tasoinen ultralaajakulmakamera. Motorola hyödyntää Sony IMX816 -sensoria, joka tunnetaan myös Lytia 500 -nimellä. Sensori on kooltaan 1/2,93 tuumaa ja sen pikselikoko on 0,6 mikrometriä. Pikseleitä yhdistettäessä kooksi saadaan 1,2 mikrometriä.
Ultralaajakulmakameran linssi vastaa 12 millimetrin polttoväliä ja siinä on f/2.0-aukko. Kyseessä on siis todella laaja kuvakulma. Kamera tukee myös vaiheentunnistavaa automaattitarkennusta, minkä ansiosta sitä voidaan hyödyntää esimerkiksi lähikuvauksessa paremmin kuin kiinteän tarkennuksen ultralaajakulmakameroita.
Hyvässä valaistuksessa ultralaajakulmakameralla saadaan erittäin laadukkaita kuvia. Terävyys on hyvällä tasolla myös kuva-alan reunoilla, vaikka luonnollisesti aivan pääkameran yksityiskohtaisuuteen ei päästä. Erityisesti näin laajan kuvakulman huomioiden lopputulos on miellyttävä.
Värintoisto vastaa hyvin pääkameraa, joten kameroiden välillä vaihtaminen ei aiheuta suuria muutoksia kuvien ilmeeseen. Värit ovat jälleen hieman korostuneita, mutta pysyvät pääasiassa uskottavina. Myös dynaaminen alue on laaja, joten esimerkiksi maisemakuvissa sekä taivas että varjoisemmat alueet säilyvät hyvin mukana.
Heikommassa valaistuksessa ultralaajakulmakameran rajat tulevat pääkameraa nopeammin vastaan. Kuvissa säilyy silti kohtuullisesti yksityiskohtia ja Motorola saa myös värit taltioitumaan hyvin. Dynaaminen alue on varsin hyvä ja erityisesti kirkkaita valonlähteitä käsitellään onnistuneesti.
Tummemmissa kohdissa yksityiskohtaisuus kuitenkin heikkenee ja kuvista tulee pääkameraa pehmeämpiä. Myös kohinaa saattaa esiintyä enemmän. Lopputulos on kuitenkin ultralaajakulmakameraksi hyvää tasoa, eikä kamera muutu täysin käyttökelvottomaksi heti auringon laskettua.
Alapuolella on muutamia Motorola Razr 70 Ultran ultralaajakulmakameralla otettuja testikuvia.
Huom. artikkelissa kuvat on pakattu, mutta täydessä resoluutiossa niitä voi tarkastella OneDrivesta.
Videokuvauksessa Motorola Razr 70 Ultra tarjoaa myös varsin kattavat ominaisuudet. Pääkameralla voidaan kuvata parhaimmillaan 8K-tarkkuudella 30 kuvaa sekunnissa, mutta useimmille järkevämpi vaihtoehto on 4K-kuvaus joko 30 tai 60 kuvan sekuntinopeudella. Myös ultralaajakulmakamera tukee 4K 60 fps -videokuvausta. Molemmilla takaosan kameroilla voidaan tallentaa myös Dolby Vision -videota aina 4K 60 fps -tasolle asti. O
Videokuvan laatu on erityisesti pääkameralla hyvää. Yksityiskohtia on runsaasti, värit toistuvat miellyttävästi ja optinen kuvanvakautus auttaa pitämään kuvaa vakaana. Puhelimessa on lisäksi jatkuvasti toimiva elektroninen vakautus. Ultralaajakulmakameraa hyödyntävä horisontin lukitus on myös tarjolla, joskin se toimii korkeintaan Full HD -tarkkuudella 30 kuvaa sekunnissa.
Taittuva rakenne tuo videokuvaukseen myös muutamia hauskoja mahdollisuuksia. Puhelinta voidaan pitää puoliksi taitettuna vanhan videokameran tapaisesti, minkä lisäksi Razr voidaan asettaa pöydälle ilman erillistä jalustaa. Ulkonäyttöä voidaan käyttää myös esikatseluun, joten kuvattava henkilö näkee samalla oman rajauksensa.

Sisänäytön yhteydessä oleva etukamera on myös 50 megapikselin tasoinen. Käytössä on Samsung ISOCELL JNS -sensori, jonka koko on 1/2,76 tuumaa ja pikselikoko 0,64 mikrometriä. Linssissä on f/1.9-aukko ja 22 millimetrin kinovastaavuus. Valitettavasti automaattitarkennusta ei ole, vaan kamera luottaa kiinteään tarkennukseen.
Etukameran kuvanlaatu on tästä huolimatta erittäin hyvä. Hyvässä valaistuksessa kasvoista saadaan paljon yksityiskohtia, ihonsävyt pysyvät luonnollisina ja dynaaminen alue on laaja. Myös heikommassa valaistuksessa kamera pärjää kohtuullisen hyvin. Videokuvausta tuetaan aina 4K 60 fps -tasolle asti.
Razr 70 Ultran tapauksessa perinteistä etukameraa ei kuitenkaan ole aina edes järkevää käyttää. Taittuvan rakenteen ja suuren ulkonäytön ansiosta selfiekuvat voidaan ottaa myös huomattavasti laadukkaammalla pääkameralla. Ulkonäyttö toimii tällöin etsimenä, joten kuvan rajaaminen onnistuu lähes yhtä helposti kuin tavallisella etukameralla.
Pääkamera tarjoaakin selfieissä paremman yksityiskohtaisuuden, tehokkaamman taustan erottelun ja paremman laadun erityisesti hämärässä. Myös ultralaajakulmakameraa voi käyttää selfieihin, mikä on kätevää esimerkiksi silloin, kun samaan kuvaan halutaan useampi henkilö tai tavallista enemmän ympäristöä.
Kamerasovellus on tuttua Motorolaa, joten siinä ei ole mitään yllätyksiä. Tietysti mukana on pieniä lisäyksiä ja uutuusominaisuuksia puhelimen taittuvaa toteutusta silmällä pitäen. Lisäksi kamera toimii lähes täydellisesti myös ulkopuolen näytöltä, joka helpottaa pääkameroiden käyttämistä selfiekuvaamisessa.
Kamerasovelluksen päänäkymän yläreunassa on esillä pika-asetukset kansinäytölle, salamalle, kuvaustilalle, ajastukselle, kuvasuhteelle sekä painike asetusvalikkoon. Loput pika-asetukset saadaan käyttöön pyyhkäisemällä kamerasovelluksesta alaspäin.
Kamerasovelluksen alareunassa on kameran laukaisinpainike, etu- ja takakameroiden välillä vaihtamisen mahdollistava painike sekä painike, josta nähdään äskettäin otetut kuvat. Näiden painikkeiden yläpuolella on karusellimainen kuvaustilojen valitsin. Motorola Razr 70 Ultran kohdalla kuvaustilat ovat hidastus, video, valokuva, muotokuva, pro sekä lisää. Lisää-välilehden takaa löytyy suurempi valikoima erilaisia kuvaustiloja. Päänäkymässä on myös zoomivalitsin, jossa on pikavalinnat ultralaajakulmakameralle (0,5x), pääkameralle (1x) sekä zoomille (2x). Lisäksi tämän rinnalla on valikkopainike erilaisille filttereille.
Manuaalitilaan päästään valitsemalla kamerasovelluksen pro-tila, ja se toimii valitettavasti vain pääkameralla. Manuaalitilassa on mahdollista säätää muun muassa valkotasapainoa (2300 – 7500 K), tarkennusta, ISO-arvoa (100 – 3200), suljinnopeutta (1/6000 – 32 s) sekä valotusta. Manuaalitilassa on mahdollista taltioida myös RAW-kuvia perinteisten JPG-kuvien rinnalla.

Motorola on ottanut kamerakokemuksessa huomioon myös puhelimen taittuvan toteutuksen sekä ulkopuolen näyttöpaneelin. Kamerasovellus tukee niin sanottu ”Tripod View” -tilaa, kun puhelin taitetaan L-muotoon. Tilassa kameran säätöpainikkeet saadaan näytön alaosaan ja kuvausalue löytyy yläosasta. Tämä helpottaa selfiekuvien ottamista, jos haluaa pitää puhelinta esimerkiksi pöydällä.
Lisäksi samassa tilassa esikatselu voidaan siirtää ulkopuolen näytölle, jolloin selfie-kuvaamiseen voidaan käyttää myös laitteen takaosan kameroita. Ominaisuus toimii mukavasti selfiekuvia tai videopuheluita varten. Lisäksi se helpottaa myös peruskuvaamista esimerkiksi pidemmällä valotusajalla tai timelapse-videoissa. Motorola ottaa siis tutulla tavalla hyödyn irti laitteen uudenlaisesta toteutuksesta.
Razr 70 Ultran kohdalla päivitetty ominaisuus on automaattinen videokuvauksen aloitus, kun laitteen taittaa vaakatasossa L-muotoon. Videokuvaus alkaa välittömästi, eikä mitään painikkeita tarvitse erikseen painaa. Lisäksi samassa tilassa voi zoomata tai loitontaa puhelinta hieman kallistamalla. Ominaisuudet ovat ihan hauskoja lisiä, mutta eivät mielestäni mitään kovin tarpeellisia.
Käyttöjärjestelmä

Motorola Razr 70 Ultra toimitetaan Android 16 -käyttöjärjestelmällä, jonka päällä toimii Motorolan oma Hello UI -käyttöliittymä. Kokonaisuus on hyvin samanlainen kuin yhtiön muissa tuoreissa puhelimissa. Motorola pitää edelleen kiinni melko puhdasta Androidia muistuttavasta ulkoasusta, mutta lisää mukaan omia ominaisuuksia, mukautuksia sekä tällä kertaa erityisen vahvasti tekoälyä.
Motorola lupaa Razr 70 Ultralle kolme Android-versiopäivitystä sekä Euroopassa viiden vuoden ajan tietoturvapäivityksiä. Käytännössä Android 16:lla julkaistu puhelin pitäisi siis päivittää aikanaan Android 19 -versioon asti.
Päivityslupaus on parempi kuin muutaman vuoden takaisissa Razr-malleissa, mutta tämän hintaluokan puhelimelle se jää edelleen melko vaatimattomaksi. Erityisesti Samsung tarjoaa taittuville huippupuhelimilleen selvästi pidemmän ohjelmistotuen. Razr 70 Ultra kuuluu markkinoiden kalleimpiin simpukkapuhelimiin, voisi Motorolalta perustellusti odottaa pidempää versiopäivitystukea.
Motorola ei ole lähtenyt rakentamaan Androidin päälle raskasta omaa käyttöliittymää, vaan esimerkiksi aloitusnäyttö, sovellusvalikko ja monet järjestelmän valikot muistuttavat läheisesti Googlen omaa Android-toteutusta. Mukana on kuitenkin Motorolan omaa ilmettä esimerkiksi pika-asetuksissa, fonteissa, kuvakkeissa ja animaatioissa.
Käyttäjälle tarjotaan myös varsin kattavat mahdollisuudet ulkoasun personointiin. Taustakuvien, värimaailman, fonttien ja kuvakkeiden lisäksi myös lukitusnäytön ulkoasua voidaan muokata melko vapaasti. Suurin osa Motorolan omista asetuksista on koottu Moto-sovellukseen, joka toimii eräänlaisena keskuksena laitteen lisäominaisuuksille.
Käyttökokemus oli testijakson aikana erittäin sulava. Snapdragon 8 Elite -järjestelmäpiirissä riittää suorituskykyä enemmän kuin tarpeeksi, eikä käyttöliittymässä tullut vastaan merkittävää hidastelua. Myös taittuvan rakenteen vaihtelut ulko- ja sisänäytön välillä toimivat pääosin saumattomasti.
- Motorola Qira
- Gemini
- Gemini
- Circle to search
- Circle to search
Tekoäly on jälleen yksi Motorolan tärkeimmistä ohjelmistopainotuksista, sillä Razr 70 Ultrassa on yhtiön oma Moto AI -kokonaisuus (Qira), joka toimii Googlen Geminin rinnalla. Moto AI:ta varten puhelimen vasempaan kylkeen on tuotu myös erillinen AI-painike, jonka kautta avustajan saa nopeasti esille.
Moto AI tarjoaa esimerkiksi Catch Me Up -toiminnon, jonka tarkoituksena on tehdä yhteenveto käyttäjän ohittamista ilmoituksista ja viesteistä. Pay Attention puolestaan pystyy tallentamaan esimerkiksi kokouksen tai keskustelun ja tuottamaan siitä myöhemmin yhteenvedon sekä tärkeimmät huomiot.
Mukana ovat myös Image Studio kuvien luomiseen sekä Playlist Studio soittolistojen muodostamiseen. Lisäksi Motorola tarjoaa Copilot Vision -toiminnon, jossa tekoäly voi tarkastella kameran kautta ympäristöä ja vastata näkemäänsä koskeviin kysymyksiin. Googlen Circle to Search kuuluu luonnollisesti myös ominaisuuksiin.
Moto AI:n ongelmat ovat kuitenkin edelleen pitkälti samoja kuin aikaisemminkin. Tekoälyominaisuuksia on paljon, mutta kaikkien hyödyllisyys jää hieman kyseenalaiseksi ja suomalaiselle käyttäjälle kielituki tuo omat rajoitteensa. Kaikki toiminnot eivät ole käytettävissä suomeksi tai ne toimivat englanniksi selvästi paremmin.
Motorolan perinteiset vahvuudet eivät kuitenkaan ole kadonneet mihinkään. Mukana ovat tutut Moto-eleet, kuten puhelimen ravistaminen taskulampun käynnistämiseksi sekä ranteen nopea kiertoliike kameran avaamista varten. Myös takapinnan kaksoisnapautukseen voidaan määrittää haluttu toiminto.
Pieniltä kuulostavat eleet ovat käytännössä edelleen yllättävän hyödyllisiä. Erityisesti taskulampun avaaminen puhelinta ravistamalla on yksi niistä Motorolan ominaisuuksista, joita jää helposti kaipaamaan toisen valmistajan puhelimeen siirryttäessä.
Tietoturvaa varten Motorola tarjoaa Moto Secure -kokonaisuuden. Sen kautta voidaan hallita esimerkiksi suojattua kansiota, verkkojen turvallisuutta sekä erilaisia yksityisyyteen liittyviä asetuksia. Mukana on myös PIN-sekoitus, jossa lukituksen avausnäytön numerot vaihtavat paikkaa, jolloin PIN-koodia on vaikeampi päätellä sivusta katsomalla.
Smart Connect on puolestaan Motorolan ratkaisu puhelimen yhdistämiseen tietokoneeseen, tablettiin tai ulkoiseen näyttöön. Sen kautta puhelimen näyttö voidaan peilata suuremmalle näytölle, tiedostoja voidaan siirtää laitteiden välillä ja tarjolla on myös työpöytämäinen käyttötila. Ominaisuus ei ole Razr 70 Ultran tärkeimpiä myyntivaltteja, mutta se laajentaa käyttömahdollisuuksia mukavasti.

Taittuvan rakenteen ansiosta ohjelmistossa on lisäksi muutamia Razr-mallistolle ominaisia toimintoja. Kun puhelin taitetaan noin 90 asteen kulmaan, käyttöliittymä pystyy mukautumaan niin sanottuun Flex-tyyliseen käyttöön. Esimerkiksi kamerassa etsinkuva voidaan näyttää näytön yläosassa samalla, kun säätimet jäävät alemmas.
Samaa rakennetta voidaan hyödyntää esimerkiksi videoita katseltaessa tai videopuheluissa, jolloin puhelin toimii käytännössä omana jalustanaan. Kyseessä ei ole uusi ominaisuus, mutta se on edelleen yksi harvoista konkreettisista tavoista, joilla taittuva rakenne tuo lisäarvoa tavalliseen puhelimeen verrattuna.
Uutena tai ainakin aikaisempaa näkyvämmin esillä on myös Desk Display -tila. Puhelimen voi asettaa puoliksi taitettuna pöydälle, jolloin ulkonäyttöä voidaan hyödyntää esimerkiksi kellona, kuvakehyksen kaltaisena näkymänä tai muuhun nopeasti vilkaistavaan sisältöön.
Razr 70 Ultran suurin ohjelmistollinen erikoisuus liittyy edelleen ulkonäyttöön. Motorola ei rajoita sitä vain muutamaan valmistajan omaan widgetiin, vaan näytöllä voidaan ajaa käytännössä kokonaisia Android-sovelluksia.
Esimerkiksi Google Mapsin navigointi, musiikin hallinta, sääennuste, selain, viestit ja monet sosiaalisen median sovellukset toimivat ilman, että puhelinta tarvitsee avata. Käyttökokemus ei luonnollisesti ole aina täydellinen neljän tuuman lähes neliömäisellä näytöllä, sillä kaikkia Android-sovelluksia ei ole suunniteltu tällaiseen käyttöön.
Motorola antaa kuitenkin käyttäjälle huomattavasti enemmän vapautta kuin monet kilpailijat. Ulkonäytön kautta voi käytännössä tehdä suurimman osan nopeista arkisista toiminnoista, mikä vähentää tarvetta avata puhelinta jatkuvasti.

Puheluihin liittyy myös simpukkapuhelimista tuttu toiminto. Puheluun voidaan vastata yksinkertaisesti avaamalla Razr ja vastaavasti puhelu voidaan lopettaa taittamalla puhelin takaisin kiinni. Kyseessä on pieni yksityiskohta, mutta juuri tällaiset ominaisuudet sopivat hyvin laitteen rakenteeseen.
Kokonaisuutena Motorola Razr 70 Ultran ohjelmisto jättää positiivisen vaikutelman. Hello UI on edelleen yksi markkinoiden kevyemmistä Android-toteutuksista, eikä Motorola ole täyttänyt puhelinta tarpeettomilla sovelluksilla tai raskailla kustomoinneilla. Moto-eleet, Smart Connect ja monipuolinen ulkonäyttö tuovat myös hyödyllisiä lisäominaisuuksia.
Yhteenveto

Motorola Razr 70 Ultra on kokonaisuutena erittäin onnistunut taittuva simpukkapuhelin, jossa aikaisempien sukupolvien suurimpia heikkouksia on saatu korjattua. Erityisesti 5000 milliampeeritunnin akku tekee suuren eron, sillä puhelimella pärjää nyt helposti kokonaisen päivän ilman jatkuvaa akun varaustason seuraamista. Myös 68 watin pikalataus sekä 30 watin langaton lataus täydentävät kokonaisuutta mukavasti.
Motorolan vahvuus on edelleen ulkonäytössä, sillä suuri 4 tuuman näyttö ei ole vain ilmoituksia varten, vaan sillä voidaan käyttää kokonaisia Android-sovelluksia ja hoitaa suuri osa päivittäisistä toiminnoista avaamatta puhelinta. Myös lähes 7 tuuman sisänäyttö on erinomainen korkean tarkkuuden, hyvän kirkkauden ja sulavan LTPO-paneelin ansiosta.
Rakenteen osalta Razr 70 Ultra tuntuu aidosti premium-puhelimelta. Testatun Orient Blue -version Alcantara-pinta on miellyttävä ja pitää hyvin kädessä, sarana tuntuu jämäkältä ja puhelin taittuu taskuun erittäin kompaktiin kokoon. Pientä kritiikkiä tulee kuitenkin ulkonäytön Gorilla Glass Ceramic 3 -lasista, joka keräsi testijakson aikana yllättävän helposti naarmuja.
Kamerat ovat myös onnistuneet, ja erityisesti 50 megapikselin pääkamera tuottaa laadukasta jälkeä niin päivällä kuin hämärässäkin, ja ultralaajakulmakamera täydentää sitä hyvin. Taittuvan rakenteen ansiosta pääkameroita voidaan käyttää myös selfiekuvaukseen suuren ulkonäytön avulla. Selvimmäksi puutteeksi jää telekameran puuttuminen, mikä rajoittaa kamerakokonaisuuden monipuolisuutta.
Ohjelmistossa Motorola tarjoaa tutun kevyen Hello UI -kokemuksen ja taittuva rakenne on otettu hyvin huomioon. Moto AI -ominaisuuksia on paljon ja niitä varten on jopa oma fyysinen painike, mutta suomalaiselle käyttäjälle niiden hyödyllisyys jää kielituen vuoksi vielä rajalliseksi. Myös kolmen Android-versiopäivityksen lupaus on 1399 euron puhelimessa vaikea sivuuttaa, kun kilpailijat tarjoavat selvästi pidempää tukea.
Motorola Razr 70 Ultra onkin ennen kaikkea osoitus siitä, kuinka pitkälle taittuvat simpukkapuhelimet ovat kehittyneet. Akunkesto ei ole enää suuri kompromissi, suorituskyky on huippuluokkaa ja kamerat ovat laadukkaat. Samalla Motorola tarjoaa edelleen yhden markkinoiden monipuolisimmista ulkonäytöistä. Täydellinen Motorola Razr 70 Ultra ei ole, mutta nyt kompromisseja on selvästi aikaisempaa vähemmän.
Motorola Razr 70 Ultra
Motorola Razr 70 Ultra tarjoilee paljon hyvää tekniikan osalta, mutta korkea hinta on yksi suurimmista kipupisteistä.
Hyvää
- Erinomainen ja monipuolinen 4 tuuman ulkonäyttö
- Laadukas lähes 7 tuuman taittuva näyttö
- Snapdragon 8 Elite tarjoaa huippuluokan suorituskykyä
- Akunkesto on parantunut selvästi ja riittää helposti päiväksi
- 68 watin pikalataus ja 30 watin langaton lataus
- Laadukas ja persoonallinen rakenne sekä miellyttävä Alcantara-pinta
- Jämäkkä sarana ja kompakti koko taitettuna
- Pääkamera tuottaa erittäin hyvää jälkeä
- Taittuvaa rakennetta hyödynnetään onnistuneesti kameroissa ja ohjelmistossa
- Kevyt ja sulava Hello UI
Huonoa
- Luvataan vain kolme Android-versiopäivitystä
- Suorituskyky laskee voimakkaasti pitkäkestoisessa rasituksessa
- Telekamera puuttuu
- Ulkonäytön lasi naarmuuntui testissä helposti
- AI-painiketta ei voi ohjelmoida vapaasti muihin toimintoihin
- Moto AI:n suomenkielinen tuki on vielä rajallinen
- Vain USB 2.0 -tuki
- Laturia ei toimiteta myyntipakkauksessa
- Korkea 1399 euron hinta


















































































