Testissä CMF Speaker M – maitopurkkikaiutin erottuu ulkonäöllään, mutta entä äänellä?

CMF Speaker M
Nothing on tullut tunnetuksi tuotteista, joissa ulkonäköön kiinnitetään tavallista enemmän huomiota. Sama ajatus näkyy yhtiön edullisemmassa CMF-tuoteperheessä, jonka valikoima laajenee nyt kannettaviin kaiuttimiin. Uusi CMF Speaker M tuo mukanaan valmistajalle tuttua leikkisyyttä, kirkkaita värejä ja mahdollisuuden muokata laitteen ilmettä. Ensisilmäyksellä mieleen tulee kuitenkin aivan toinen tuote, nimittäin maitopurkki.
CMF Speaker M tarjoaa 35 watin äänentoiston, Bluetooth 6.0 -yhteyden, IP68-luokitellun rakenteen sekä valmistajan mukaan jopa 18 tunnin akunkeston. Mukana ovat myös NFC-pariliitos, USB-C-liitännän kautta toimiva digitaalinen äänentoisto ja Nothing X -sovellus. Kahdesta kaiuttimesta voi muodostaa stereoparin, ja Party-tilassa useampia kaiuttimia voidaan yhdistää toistamaan samaa musiikkia.
Paperilla kokonaisuus vaikuttaa monipuoliselta, mutta kannettavan kaiuttimen tärkeimmät ominaisuudet ovat lopulta varsin arkisia. Sen pitää kuulostaa hyvältä, kulkea mukana ja toimia ilman jatkuvaa säätämistä. Erottuva muotoilu voi tehdä tuotteesta kiinnostavan, mutta pelkästään sen varaan ostopäätöstä ei kannata rakentaa.
Kaiuttimen suositushinta on Suomessa 119 euroa ja se on saatavilla 12. lokakuuta lähtien. Väriversioita on neljä, jotka ovat valkoinen, tummanharmaa, oranssi sekä turkoosi.
SuomiMobiilissa CMF Speaker M pääsi testiin, ja tutustuimme kaiuttimen rakenteeseen, äänenlaatuun ja ominaisuuksiin reilun viikon ajan. Käytössä oli yksi kaiutin, joten useamman laitteen stereo- ja Party-toiminnot jäivät tällä kertaa kokeilematta. Alapuolella ovat Speaker M:n tärkeimmät tekniset tiedot lyhyesti.
CMF Speaker M tekniset tiedot
- Äänentoisto: 70 millimetrin bassoelementti ja 16 millimetrin diskanttielementti, yhteisteho 35 W RMS
- Ilmoitettu taajuusalue: 60 Hz – 20 kHz
- Yhteydet: Bluetooth 6.0, NFC-pariliitos ja USB-C-äänitulo
- Bluetooth-koodekit: AAC ja SBC
- Akku: 4900 mAh, jopa 18 tuntia musiikkia 50 prosentin äänenvoimakkuudella ja Ultra Bass käytössä
- Lataus: USB-C, täysi lataus valmistajan mukaan noin kolmessa tunnissa
- Ohjaus: Kierrettävä ja painettava säätönuppi sekä erilliset virta-, Bluetooth- ja Auracast-painikkeet
- Sovellus: Nothing X, yhteesopiva Android ja iOS
- Muuta: Kahden laitteen yhteys, Stereo Mode, Auracast-pohjainen Party Mode, Google Fast Pair ja Microsoft Swift Pair
- Kestävyys: IP68
- Mitat: 220 x 85 x 54 millimetriä
- Paino: 602 grammaa
- Väriversiot: Valkoinen, tummanharmaa, oranssi ja turkoosi
- Hinta: 119 euroa
Maitopurkkimainen rakenne on hauska, mutta muovisuus tuntuu

CMF Speaker M:n ulkonäkö on selvästi sen suurimpia erottavia tekijöitä. Kannettavien kaiuttimien joukossa nähdään paljon pyöreitä pötköjä ja kangaspintaisia laatikoita, joten maitopurkkia muistuttava ratkaisu tuo mukaan jotain erilaista. Kulmikas runko, yläosan taitetta muistuttava muoto ja näkyvä säätönuppi muodostavat kokonaisuuden, jota ei heti sekoita moneen muuhun kaiuttimeen.
Itse pidän tästä leikkisyydestä paljonkin. CMF Speaker M ei yritä piiloutua huomaamattomaksi osaksi sisustusta, vaan siinä saa näkyä väriä ja persoonallisuutta vähän jopa retrohenkeen. Erityisesti testissä käynyt oranssi sopii kaiuttimeen erinomaisesti, mutta värivalikoimassa on myös valkoinen, tummanharmaa ja turkoosi.
Käteen otettaessa käy kuitenkin nopeasti selväksi, että kyseessä on muovinen laite. Speaker M ei tarjoa erityisen ylellistä tai raskaan jämäkkää laatuvaikutelmaa, vaikka ulkonäköön on panostettu. Tässä hintaluokassa muovi on ymmärrettävä materiaalivalinta. Kaiutin näyttää omaleimaiselta ja tuntuu samalla melko halvalta.

Mattapintainen viimeistely on onneksi onnistunut, sillä pinta tuntuu miellyttävältä, eikä se kerää sormenjälkiä häiritsevällä tavalla. Se vaikuttaa myös kannettavan laitteen kannalta kiiltävää muovia järkevämmältä valinnalta, sillä pienet käytön jäljet eivät lähtökohtaisesti korostu siinä yhtä helposti.
Selkein huomio rakenteessa liittyy yläosan kantokahvaan. Se antaa hieman periksi, eikä herätä aivan samanlaista luottamusta kuin tukevampi, kiinteä kahvaratkaisu. Kahva on tarkoitettu kuljettamista helpottamaan, mutta itse en lähtisi sitä voimakkaasti vetämään tai muuten rasittamaan. Joustaminen ei yksin tarkoita rikkoutumista, mutta se vahvistaa laitteen muovista tuntumaa.
Speaker M painaa 602 grammaa ja on 22 senttimetriä korkea. Kyseessä ei siis ole aivan pienin laukkuun sujahtava matkakaiutin, mutta paino on pysynyt vielä hyvin kannettavana. Muoto on kapea ja melko litteä, mikä helpottaa sijoittelua verrattuna leveään laatikkoon. Pöydällä kaiuttimen alaosan kuminen pinta pitää laitteen hyvin paikallaan, mikä on pieni mutta käytännössä hyödyllinen yksityiskohta.

Rakenteen käytännöllisempi vahvuus on IP68-luokitus, sillä kaiutin kestää pölyä sekä upotuksen enintään 1,5 metrin syvyiseen veteen 30 minuutiksi testiolosuhteissa. IP68 tuo mukavasti vapautta käyttää laitetta pihalla, rannalla tai kylpyhuoneessa. Kannettavassa kaiuttimessa tällainen suojaus on aidosti hyödyllinen ominaisuus, koska käyttöpaikka ei aina ole kuiva olohuoneen pöytä.
Kaiuttimen yläosassa on nuppi, jota kiertämällä voi säätää äänenvoimakkuutta, painamalla tauottaa tai aloittaa musiikintoiston, kaksoispainamalla vaihtaa kappaletta, kolmoispainamalla palata edelliseen kappaleeseen sekä pohjassa painamalla aktivoida eri toimintoja. Lisäksi mukana on virtapainike, jossa on myös LED-tilamerkkivalo. Oikeassa kyljessä on NFC-pikaparitus ja takaosassa on kytkin, jolla voi lukita tai avata etupaneelin. Lisäksi takana on erilliset Bluetooth-pariliitos ja Auracast-painikkeet sekä USB-C-liitin.

CMF:n tuotteista tuttu muokattavuus on tuotu myös Speaker M -kaiuttimeen. Etupaneeli ja säätönuppi ovat vaihdettavissa, joten laitteen ilmettä voi muuttaa ilman kokonaan uuden kaiuttimen ostamista. Takana oleva lukitus vapauttaa etupaneelin. Ajatus sopii hyvin tuotteen muutenkin leikkisään luonteeseen.
Useimmissa kaiuttimissa ostohetkellä valittu väri pysyy samana laitteen elinkaaren loppuun asti. Speaker M:n kohdalla värien yhdistelyllä voi tehdä kokonaisuudesta hieman enemmän oman näköisen. Vaihdettavuus ei tietenkään paranna äänenlaatua, mutta se antaa tuotteelle luonnetta tavalla, jota tässä kategoriassa nähdään harvemmin.
Valmistajan tarjoamat 3D-tulostustiedostot vievät ajatusta vielä pidemmälle. Omia osia tulostamalla ulkoasua voi muokata valmiita värivaihtoehtoja laajemmin. Jokainen ostaja tuskin ryhtyy suunnittelemaan kaiuttimelleen uusia osia, mutta mahdollisuus on kiinnostava lisä harrastajille.
Hyvä perusääni, mutta syvintä bassoa jää kaipaamaan

CMF Speaker M:n sisällä on 70 millimetrin bassoelementti ja 16 millimetrin diskanttielementti. Yhteistehoksi ilmoitetaan 35 wattia, ja valmistajan ilmoittama taajuusalue ulottuu 60 hertsistä 20 kilohertsiin. Äänen virityksestä vastaa Nothing, eikä mukana ole muita yrityksiä tällä kertaa. Kahden eri taajuusalueelle tarkoitetun elementin rakenne tarjoaa järkevän lähtökohdan tämän kokoiseen kaiuttimeen.
Käytännössä Speaker M:n äänenlaatu on hyvää perustasoa, mutta ei mitenkään yllättävä. Tavalliseen musiikinkuunteluun se sopii hyvin, eikä kokonaisuudesta jää tunnetta, että ulkonäön vuoksi olisi unohdettu kokonaan itse kaiuttimen tehtävä. Toisaalta ääni ei myöskään tarjoa sellaista yllätystä, joka nostaisi laitteen selvästi odotusten yläpuolelle.
Selkein oma toiveeni liittyy bassoon, jota saisi olla oletuksena hieman enemmän. Speaker M ei ole täysin bassoton, ja sopivassa musiikissa alataajuudet ovat kyllä läsnä. Ongelma tulee vastaan silloin, kun kappaleen pitäisi ulottua todella matalalle. Siinä vaiheessa ääneen jää kaipaamaan painoa ja syvyyttä, eikä kaiutin enää välitä kaikkea sitä, mitä musiikissa olisi tarjolla.

Ero on hyvä tehdä basson määrän ja sen ulottuvuuden välille. Kaiutin voi korostaa basson ylempiä alueita ja kuulostaa sen ansiosta täyteläisemmältä, vaikka kaikkein matalimmat äänet jäisivät vaisuiksi. Speaker M:n kohdalla juuri syvä pää on rajallinen. Jos kuuntelee paljon musiikkia, jonka tunnelma rakentuu matalan basson varaan, tämä on syytä huomioida.
Sovelluksen taajuuskorjain ja Ultra Bass -toiminto antavat mahdollisuuden hakea ääneen lisää alataajuuksien painotusta. Säätömahdollisuudet ovat tervetulleita, sillä oletusääni ei välttämättä vastaa jokaisen makua. Niillä ei kuitenkaan voi poistaa pienen kotelon ja elementin fyysisiä rajoituksia. Basson korostaminen ja aidosti syvälle ulottuva toisto eivät ole sama asia.
Peruskuuntelussa äänenlaatu on oikein riittävä, ja kokonaisuus sopii hyvin tilanteisiin, joissa musiikki kulkee muun tekemisen mukana. Sen vahvuutta kannattaa etsiä helppokäyttöisestä, mukana kulkevasta äänentoistosta. Jos tärkein ostoperuste on mahdollisimman vaikuttava bassotoisto tai tasapainoinen ääni, niin odotukset kannattaa kuitenkin pitää maltillisina.
Ehkä pienenä miinuksena koin myös sen, että kaiuttimet ovat vain yhdellä sivulla, joten Speaker M ei pysty tarjoamaan 360-asteen äänikokemusta.
Kokonaisuutena ääni jättää melko neutraalin vaikutelman hyvässä ja hieman tylsässäkin mielessä. Speaker M hoitaa perustehtävänsä hyvin, mutta ei onnistu muuttamaan käsitystä siitä, mitä tämän kokoluokan ja hintapisteen Bluetooth-kaiutin pystyy tarjoamaan.

Langattomasta yhteydestä vastaa Bluetooth 6.0, ja tavallisen Bluetooth-äänentoiston koodekkeina tuetaan SBC:tä ja AAC:tä. Tuettuna ei ole LDAC:n tai aptX:n kaltaisia vaihtoehtoja. Pelkästä Bluetooth-version numerosta ei siksi kannata päätellä äänen siirtyvän häviöttömänä. Speaker M:n häviötön digitaalinen äänitulo liittyy USB-C-yhteyteen.
NFC-yhdistäminen on kätevä lisä, sillä yhteensopivan NFC-puhelimen vieminen kaiuttimen kyljen lähelle helpottaa pariliitosta, jolloin Bluetooth-asetuksiin ei tarvitse sukeltaa samalla tavalla kuin tavallisesti. Mukana ovat myös Google Fast Pair ja Microsoft Swift Pair.
USB-C-liitäntä on erityisen tervetullut, koska se toimii latauksen lisäksi digitaalisena äänitulona. Yhteensopivan puhelimen tai tietokoneen voi liittää kaapelilla ja toistaa ääntä ilman Bluetooth-siirron pakkausta. Se laajentaa Speaker M:n käyttömahdollisuuksia myös tilanteisiin, joissa kaiutin pysyy pidempään samassa paikassa tietokoneen vieressä.

Speaker M:stä voi rakentaa kahden kaiuttimen stereoparin. Tällöin toinen kaiutin toistaa vasenta ja toinen oikeaa kanavaa. Kun laitteet sijoitetaan erilleen, ääni saa myös fyysistä leveyttä. Ajatus on kiinnostava esimerkiksi kotona, jos yhtä kaiutinta käyttää tavallisesti mukana ja toisen hankkii myöhemmin täydentämään kokonaisuutta.
Testissä oli kuitenkin vain yksi Speaker M, joten Stereo-tilan käyttöönottoa, yhteyden toimintaa tai saavutettavaa äänenlaatua ei voitu arvioida. Party-tilan tarkoitus on hieman erilainen. Se hyödyntää Auracastia useamman kaiuttimen yhdistämiseen samaan äänilähetykseen. Tavoitteena on levittää musiikkia laajemmalle alueelle esimerkiksi juhlissa tai pihalla. Stereoparin kanavajaon sijasta huomio on siinä, että sama musiikki kuuluu useammasta paikasta yhtä aikaa.
Myös Party-tila jäi yhden testilaitteen vuoksi kokeilematta. Paperilla se on hyödyllinen lisä, mutta käytännön arvo riippuu luonnollisesti siitä, onko saatavilla muitakin yhteensopivia kaiuttimia. Yksittäisen Speaker M:n ostajalle nämä eivät ole tarpeellinen ominaisuus.

CMF Speaker M:n akun kapasiteetti on 4900 milliampeerituntia. Nothing lupaa yhdellä latauksella jopa 18 tuntia musiikintoistoa, kun äänenvoimakkuus on 50 prosentissa ja Ultra Bass käytössä. Lukema kuulostaa kannettavalle kaiuttimelle hyvältä, mutta sen yhteydessä kannattaa huomioida myös ilmoitetut käyttöolosuhteet.
Nothingin mukaan 80 prosentin äänenvoimakkuudella ja Ultra Bass käytössä toistoajaksi ilmoitetaan enää enintään 4 tuntia, eli selvästi vähemmän kuin 18 tuntia. Ero on huomattava. Sama kaiutin voi siis valmistajan omienkin lukujen perusteella sopia pitkään rauhalliseen kuunteluun, mutta kovemmalla äänenvoimakkuudella käyttöaika lyhenee aivan eri tasolle.
Omassa käytössä akunkesto tuntui riittävältä ihan vain satunnaisessa musiikintoistossa. Kaiutinta ei tarvinnut kuin kerran ladata viikon aikana, kun musiikkia kuunneltiin noin tunnin verran päivässä. Testijakson perusteella akku ei noussut keskeiseksi ongelmaksi, mutta erityisesti kovaa ulkokuuntelua suunnittelevan kannattaa huomioida neljän tunnin akku.
Lataaminen tapahtuu USB-C-liitännästä, ja täysi lataus vie noin 3 tuntia. Kaiutin ei siis palaudu tyhjästä täyteen aivan lyhyessä ajassa. Akun näkökulmasta Speaker M on silti järkevä kokonaisuus tavalliseen käyttöön.
Nothing X -sovellus hoitaa homman

CMF Speaker M:n lisäominaisuuksia hallitaan tutulla Nothing X -sovelluksella, joka on saatavilla Androidille ja iOS:lle. Kaiuttimen käyttäminen ei siten sido Nothingin puhelimeen. Sovelluksen päänäkymä on selkeä, siinä näkyvät kaiuttimen kuva, nimi ja akun varaustaso, ja suuret toimintoruudut vievät taajuuskorjaimeen, ohjainten muokkaukseen sekä laiteasetuksiin.
Lisäksi tarjolla on matalan latenssin tilan kytkin ja laitteen tietonäkymä. Ohjelmistopäivityksestä ilmoitetaan samalla etusivulla, joten sen etsimiseen ei tarvitse käydä läpi useita valikoita. Taajuuskorjaimen valmiita asetuksia ovat tasapainotettu, lisää bassoa, lisää diskanttia ja ääni. Bassoa, keskialuetta ja diskanttia havainnollistetaan Nothingille ominaisella graafisella näkymällä.
Ultra Bass on erillinen bassoa painottava toiminto, jonka saa päälle tai pois ilman voimakkuuden hienosäätöä. Wide Soundstage (leveä äänikuva) puolestaan pyrkii luomaan leveämmän tilavaikutelman yhdestä kaiuttimesta. Sitä ei pidä sekoittaa kahden fyysisesti erillisen kaiuttimen stereopariin. Molemmat ovat äänen muokkauksen työkaluja, joiden mielekkyys riippuu myös kuunneltavasta sisällöstä ja omasta mausta.
Night Mode on ajatukseltaan käytännöllinen lisä hiljaisempaan kuunteluun. Se rajoittaa äänenvoimakkuuden 60 prosenttiin ja vähentää syvää bassoa. Näin kaiuttimen asetuksia voi sovittaa rauhallisempaan iltakäyttöön. Toiminto ei tietenkään yksin ratkaise sitä, kuinka hyvin ääni kuuluu viereiseen huoneeseen, mutta sen tarkoitus on selkeä.
Kokonaisuutena Nothing X on Speaker M -kaiuttimen vahvimpia puolia. Se kokoaa perustoiminnot ja melko laajat säätömahdollisuudet ymmärrettävään näkymään. Kaiuttimesta voi tehdä omaan käyttöön sopivamman sekä äänen että ohjausten osalta.
Yhteenveto

CMF Speaker M on 119 eurolla ihan hyvä perustason kannettava kaiutin. Sen vahvuuksia ovat hauska maitopurkkimainen muotoilu, näyttävät värit, vaihdettavat osat ja IP68-luokitus. NFC-pariliitos, USB-C-äänitulo sekä Nothing X:n säädöt tekevät kokonaisuudesta myös ominaisuuksiltaan monipuolisen.
Äänenlaatu riittää hyvin peruskuunteluun, mutta erityisesti syvintä bassoa jää kaipaamaan. Muovinen tuntuma ja joustava kahva puolestaan muistuttavat siitä, ettei ulkonäön erottuvuus automaattisesti tarkoita tavallista vakuuttavampaa laatua. Akku tuntui riittävältä, vaikka valmistajan ilmoittama toistoaika lyhenee voimakkaasti äänenvoimakkuutta nostettaessa.
Speaker M:n valitsee todennäköisimmin siksi, että pitää sen tyylistä ja arvostaa monipuolisia käyttömahdollisuuksia. Se hoitaa kaiuttimen perustehtävän hyvin, mutta mitään suurta ihmettä rahalle ei kannata odottaa.
Hyvää
- Hauska ja erottuva muotoilu sekä näyttävät värit
- Vaihdettavat etupaneeli ja säätönuppi, mahdollisuus 3D-tulostettuihin osiin
- IP68-luokiteltu rakenne
- Hyvä äänenlaatu tavalliseen peruskuunteluun
- NFC-pariliitos ja USB-C-äänitulo
- Nothing X -sovelluksen monipuoliset säädöt
- Omassa käytössä riittävä akunkesto
Huonoa
- Syvimmän basson toisto jää vajaaksi
- Selvästi muovinen laatuvaikutelma ja joustava kahva
- Ilmoitettu akunkesto putoaa selvästi suuremmalla äänenvoimakkuudella
- Äänenlaatu ei tarjoa hintaluokassaan suurta yllätystä









