
MediaTek Dimensity 9400+
MediaTek on esitellyt virallisesti uuden huippuluokan Dimensity 9400+ -järjestelmäpiirinsä, joka tarjoaa maltillisia parannuksia Dimensity 9400 -versioon verrattuna. Uutuus ei tuo mukanaan suuria mullistuksia, mutta parantaa suorituskykyä ja tekoälyominaisuuksia.
Suorituskyvyn osalta Dimensity 9400+ -piirissä on edelleen sama rakenne, mutta kellotaajuuksia on nostettu. Pääytimenä toimiva Cortex-X925 yltää nyt 3,73 gigahertsiin verrattuna aiemman mallin 3,62 gigahertsiin. Lisäksi neljän Cortex-A720-ytimen kellotaajuus on noussut 2,4 gigahertsiin, kun se aiemmin oli 2,0 gigahertsiä.
Grafiikkapuolella Dimensity 9400+ luottaa edelleen samaan Arm Immortalis-G925 MC12 -grafiikkasuorittimeen kuin edeltäjänsä. MediaTekin mukaan tuetut pelit voivat kuitenkin hyötyä jopa 40 prosentin suorituskykyparannuksesta uuden Frame Rate Converter 2.0+ -teknologian avulla. Muistiratkaisut pysyvät entisellään, piirissä käytetään LPDDR5X-10667-muistia ja UFS 4.0 -tallennustilaa.
Myös kuvaus- ja näyttöominaisuudet ovat tuttuja, sillä mukana ovat edelleen Imagiq 1090 -kuvasignaaliprosessori ja MiraVision 1900 -näyttömoottori. Suuremmat uudistukset löytyvät tekoälypuolelta, jossa Dimensity 9400+ tarjoaa paremman tuen laitekohtaiselle Deepseek R1 Distill -mallille.
Yksi erikoisemmista parannuksista liittyy Bluetooth-yhteyksiin. MediaTek kertoo, että uusi järjestelmäpiiri mahdollistaa jopa 10 kilometrin yhteysvälin, kunhan laitteet ovat suoran näköyhteyden päässä toisistaan.
Ensimmäiset Dimensity 9400+ -piiriä hyödyntävät puhelimet julkaistaan lähiaikoina. Sitä hyödynnetään jo Oppo Find X8s -sarjan puhelimissa.
Lähde: MediaTek