HuaweiYleinen

OSTAako suomalaiset pian vain Huawein puhelimia? Uudelta alabrändiltä tulossa OSTA O1 ja OSTA O1 Pro -puhelimet

Huawein logo

Huawein kerrotaan valmistelevan uutta alabrändiä, jonka kansainvälinen nimi olisi OSTA. Kiinassa Xingmang-nimellä tunnetun brändin julkistusta odotetaan lähiaikoina, ja nyt ensimmäisistä puhelimista on vuotanut tietoja. Aikaisemmin brändin nimen on odotettu olevan Starlight tai Starburst.

Suomalaisittain OSTA on varsin osuva nimi puhelinbrändille, sillä se kuulostaa suoraan ostokehotukselta. Kyseessä ei olisi ensimmäinen suomalaiskorvaan tutulta kuulostava nimi Huawein ympärillä, sillä yhtiön valikoimissa on myös autobrändi AITO.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Kiinalainen vuotaja on kertonut kahdesta tulevasta mallista, jotka ovat OSTA O1 ja OSTA O1 Pro. Tietojen perusteella puhelimet eroaisivat toisistaan selvästi myös muotoilultaan. Siinä missä perusmalli edustaisi tutumpaa älypuhelinrakennetta, Pro-versiossa nähtäisiin tavallista leveämmät mittasuhteet.

OSTA O1:n kerrotaan saavan neljältä reunalta kaartuvan näytön sekä kookkaan pyöreän kamera-alueen takaosaansa. Perusmallin tarkemmista teknisistä ominaisuuksista ei ole tässä vaiheessa tietoa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

OSTA O1 Pro olisi puolestaan varustettu tasaisella 6,39 tuuman LTPS-näytöllä, jonka tarkkuudeksi mainitaan 1,5K. Näyttöä kiertäisivät vuodon mukaan vain noin 1,05 millimetrin levyiset, kaikilta neljältä sivulta yhtä kapeat kehykset.

Pro-mallin kiinnostavin yksityiskohta olisi kuitenkin näytön poikkeava kuvasuhde. Vuodossa mainitaan 16:9,5-kuvasuhde, joka tekisi puhelimesta suhteessa leveämmän kuin useimmat nykyiset älypuhelimet. Ratkaisu tarjoaisi enemmän vaakasuuntaista näyttötilaa puhelinta pystyasennossa käytettäessä.

Takaosassa OSTA O1 Pro erottuisi perusmallista vaakasuuntaisella, pitkänomaisella kamera-alueella. Kameroiden määrää tai niiden tarkempia ominaisuuksia ei ole vielä paljastettu.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Muistiversioita Pro-mallista olisi luvassa neljä. Vaihtoehdot olisivat 12 + 256 gigatavua, 12 + 512 gigatavua, 16 + 512 gigatavua sekä 16 Gt RAM-muistia ja 1 Tt tallennustilaa.

Uuden alabrändin ei kannata odottaa tarkoittavan erityisen edullisia Huawei-puhelimia. Lähteen mukaan OSTA sijoittuisi hieman Huawein pääbrändin alapuolelle, mutta laitteiden ominaisuuksilla tavoiteltaisiin silti lippulaivaluokkaa. Myöskään hintojen ei tämän vuoksi odoteta painuvan erityisen alas.

Toistaiseksi kyse on vuototiedoista, eikä Huawei ole vahvistanut uuden alabrändin tai puhelimien julkaisua. Myös tarkka julkaisuaikataulu, hinnat ja mahdollinen saatavuus Kiinan ulkopuolella ovat vielä avoinna.

Lähde: MyDrivers

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Huawei