
Samsungin ensi vuoden Galaxy S27 -malliston suorittimista on saatu uutta tietoa. Tuoreen löydön perusteella uusi Galaxy S27 Pro saatetaan varustaa Euroopassa Qualcommin Snapdragon-järjestelmäpiirillä, vaikka Galaxy S27- ja Galaxy S27+ -malleihin olisi edelleen tulossa Samsungin oma Exynos-ratkaisu.
Saksalainen WinFuture on löytänyt tuonti- ja vientitietokannasta Euroopan markkinoille tarkoitetun Galaxy S27 Pro -version. Laite esiintyy mallinumerolla SM-S957B, jonka lopussa oleva B-kirjain viittaa Samsungin tavassa yleensä Euroopan ja muiden kansainvälisten markkinoiden versioon.
Tietokannassa Galaxy S27 Prohon yhdistetään merkintä ”Qualcomm AP”. Lyhenne AP tarkoittaa sovellusprosessoria eli käytännössä puhelimen järjestelmäpiiriä. Tarkkaa piirimallia ei vielä nimetä, mutta todennäköisin vaihtoehto olisi Qualcommin seuraavan sukupolven Snapdragon 8 Elite Gen 6. Samsung saattaa käyttää piiristä myös erikseen viritettyä ”for Galaxy” -versiota.
Tietojen perusteella Samsung voisi tällä kertaa tarjota Snapdragon-piirin Euroopassa myös muussa Galaxy S -mallissa kuin Ultra-versiossa. Galaxy S27 Ultra saattaa kuitenkin saada Snapdragon 8 Elite Gen 6 -piiristä tehokkaamman version, kun taas Galaxy S27 Prossa käytettäisiin hieman maltillisempaa vaihtoehtoa.
Galaxy S27 ja Galaxy S27+ kohdalla strategia näyttäisi olevan erilainen. Tietokannoissa laitteisiin yhdistetään sekä Samsungin järjestelmäpiirejä valmistava LSI-yksikkö että Qualcomm, mikä viittaa jälleen aluekohtaisiin eroihin. Euroopan versioiden odotetaan käyttävän Samsungin omaa Exynos 2700 -järjestelmäpiiriä, kun taas joillakin muilla markkinoilla tarjolle voisi tulla Snapdragon-versio.
Uusi Galaxy S27 Pro olisi sijoittumassa Galaxy S27+ ja Galaxy S27 Ultran väliin. Suorittimen lisäksi mallia erottaisivat edullisemmista vaihtoehdoista paremmat kamerat. Huhujen mukaan Galaxy S27 Prossa olisi 50 megapikselin ultralaajakulmakamera, kun Galaxy S27:ssa ja Galaxy S27+:ssa tarkkuus jäisi 12 megapikseliin.
Galaxy S27 Prohon ja Galaxy S27 Ultraan odotetaan myös uutta 16 megapikselin etukameraa automaattitarkennuksella. Tietokannat ovat vihjanneet, että Pro-mallin etukamerassa voisi olla jopa optinen kuvanvakain. Galaxy S27 ja Galaxy S27+ takakameroiden kerrotaan puolestaan muodostuvan 50 megapikselin pääkamerasta, 12 megapikselin ultralaajakulmakamerasta sekä erillisestä telekamerasta.
S Pen -kynä olisi näillä näkymin edelleen Galaxy S27 Ultran yksinoikeus. Samsungin Galaxy S26 Ultrassa esittelemän Privacy Display -näyttöominaisuuden on sen sijaan huhuttu laajenevan kaikkiin neljään Galaxy S27 -sarjan puhelimeen. Toiminto heikentää näytön näkyvyyttä sivusta katsottaessa ja auttaa siten suojaamaan arkaluonteisia tietoja julkisilla paikoilla.
Galaxy S27 -puhelimet ovat edelleen kehitysvaiheessa, joten Samsungin suunnitelmat voivat muuttua ennen tuotannon alkamista. Malliston julkaisua odotetaan alkuvuodelle 2027, mutta Samsung ei ole vielä vahvistanut laitteita tai niiden teknisiä ominaisuuksia.
Lähde: WinFuture

