SuomiMobiiliYleinen

SuomiMobiili täytti 11 vuotta

SuomiMobiilin logo

11 vuotta on aika pitkä aika mille tahansa projektille. Varsinkin sellaiselle, joka lähti liikkeelle yhden ihmisen harrastuksesta ja kiinnostuksesta mobiiliteknologiaan. Ja on edelleen pitkälti sitä myös 11 vuotta myöhemmin.

Kun SuomiMobiilissa julkaistiin ensimmäinen postaus 17. kesäkuuta 2015, en osannut kuvitella, mihin matka lopulta johtaisi. Ajatus oli yksinkertainen, halusin kirjoittaa mobiiliuutisia tavalla, jota itse haluaisin lukea. Ja halusin vain tehdä jotain omaa.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Kuluneen vuoden aikana olen saanut huomata, että SuomiMobiili ei ole enää vain verkkosivusto. Se on media, jonka tekemisiä seurataan Suomessa ja myös Suomen rajojen ulkopuolella. Samalla SuomiMobiili on jatkanut kasvuaan. Esimerkiksi vuoden 2026 tammi-kesäkuussa SuomiMobiilin lukijamäärät ovat kasvaneet jo +40% verrattuna samaan ajankohtaan vuotta aikaisemmin.

Kuluneen vuoden aikana olemme julkaisseet jälleen satoja uutisia, arvosteluja, kommentteja ja videoita. Olemme seuranneet läheltä tekoälyn vyöryä puhelimiin, taittuvanäyttöisten laitteiden kehitystä sekä mobiilimarkkinan muutoksia Suomessa. Viimeisen vuoden aikana SuomiMobiili on myös ottanut aiempaa suuremman roolin videoiden ja sosiaalisen median puolella.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Viime aikoina SuomiMobiilissa on saavutettu mielenkiintoisia tuloksia. Esimerkiksi maaliskuussa 2026 SuomiMobiilissa oli päivä, jolloin saavutettiin huima 110 000 lukijan päiväkohtainen lukijaennätys. Vastaavaa kävijämäärää ei ole SuomiMobiilin 11 vuoden historiassa aikaisemmin nähty.

Sosiaalisen median puolella SuomiMobiilin seuraajamäärät ovat myös kasvaneet kiitettävästi. SuomiMobiilin videosisältöjä voi seurata TikTokissa ja Instagramissa.

11 vuoden aikana maailma on muuttunut valtavasti, mutta jopa yllättävää on varmasti se, että SuomiMobiili on edelleen olemassa. Ja ehkä suurin syy siihen on, että sivustoa ei ole koskaan tehty numeroiden vuoksi, vaan sitä tehty intohimosta.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Tietenkin vuosien varrelle on mahtunut myös vaikeita hetkiä. On ollut epävarmuutta, pitkiä työpäiviä, pettymyksiä ja tilanteita, joissa koko projektin tulevaisuus on näyttänyt epäselvältä. Mutta jokainen niistä hetkistä on lopulta opettanut jotain. Mutta tärkein opetus on se, ettei mikään ole itsestäänselvyys.

Onkin siis aika kiittää jokaista lukijaa, seuraajaa ja yhteistyökumppania, joka on ollut mukana matkalla tavalla tai toisella. Ilman teitä SuomiMobiilia ei olisi olemassa.

///////////

Eero Salminen
SuomiMobiilin päätoimittaja

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:SuomiMobiili