
Huawei MatePad Pro Max
Huawein Bangkokissa järjestetyssä “Now Is Your Spark” -lanseeraustilaisuudessa julkaistiin myös paljon muutakin kuin vain uudet Watch Fit 5 -sarjan älykkellot.
Huawei esitteli samalla uusia luksusälykelloja sekä poikkeuksellisen ohuen huipputabletin, mutta ainakaan toistaiseksi näitä uutuuksia ei nähdä Suomen markkinoilla.

Huawei Watch GT Runner 2 Racing Legend Edition
Juoksijoille suunnattu uusi Huawei Watch GT Runner 2 Racing Legend Edition jatkaa Huawein panostusta urheilukelloihin. Huawei kertoo kehittäneensä kellon yhteistyössä maratonlegenda Eliud Kipchogen kanssa, ja muotoilussa näkyy vahvasti kilpailuhenkisyys sekä vauhdin estetiikka.
Huawei nostaa erityisesti esille uuden single run performance index -mittarin sekä treenikoontinäytön, joiden avulla juoksudataa analysoidaan aiempaa syvällisemmin. Käytännössä tavoitteena on tarjota käyttäjälle tarkempaa tietoa jokaisesta harjoituksesta ja omasta kehityksestä.

Huawei Watch Ultimate Design Spring Edition
Samalla Huawei esitteli myös näyttävän luksusmallin, eli Huawei Watch Ultimate Design Spring Editionin. Kellon suunnittelussa Huawei on tehnyt yhteistyötä korusuunnittelija Francesca Amfitheatrofin kanssa.
Keväisestä kukinnasta inspiraationsa saanut kello yhdistää Huawein mukaan 99 luonnollista timanttia sekä timanttihiotun safiirikristallin. Huawei panostaa mallissa erityisesti premium-materiaaleihin ja viimeisteltyyn ulkonäköön, joten kyseessä ei ole tavallinen urheilukello vaan enemmänkin luksusluokan design-tuote.
Tablettipuolella Huawei puolestaan julkisti uuden MatePad Pro Maxin, jota yhtiö kuvailee maailman ohuimmaksi ja kevyimmäksi lippulaivatabletiksi. MatePad Pro Max painaa vain 509 grammaa ja paksuutta laitteella on ainoastaan 4,7 millimetriä.
Huawei on yhdistänyt kevyeen rakenteeseen suuren 13,2 tuuman 3K OLED PaperMatte -näytön, jonka pitäisi tarjota aiempaa parempaa terävyyttä ja heijastusten hallintaa.
Huawei korostaa erityisesti PC-tasoista tuottavuutta sekä luovaan työskentelyyn suunnattuja ominaisuuksia. Tavoitteena on tarjota tabletti, joka voisi toimia aidosti kannettavan tietokoneen korvaajana esimerkiksi työ- ja sisällöntuotantokäytössä.
Vaikka Huawei esitteli useita uusia tuotteita globaalisti, Suomessa nähdään tällä kertaa vain Watch Fit 5 -sarja. Huawei on vahvistanut ettei Watch GT Runner 2 Racing Legend Editionia, Watch Ultimate Design Spring Editionia tai MatePad Pro Maxia tuoda ainakaan toistaiseksi Suomen markkinoille.
Lähde: Huawei

