MotorolaYleinen

Motorolan sisarbrändiltä saippualla ja alkoholilla pestävä puhelin – tätä erikoisuutta ei Suomeen tuoda

Motorolan taustalla toimivan Lenovon omistama japanilainen FCNT on esitellyt uuden Arrows We 3 -älypuhelimen. Kyseessä on erityisesti Japanin markkinoille suunnattu edullisemman hintaluokan puhelin, joka erottuu joukosta pienemmällä näytöllään, kestävällä rakenteellaan sekä paikallisilla erikoisominaisuuksillaan.

FCNT ei ole suomalaisille kovinkaan tuttu nimi, mutta kyseessä on entinen Fujitsun mobiiliyksikkö, joka on nykyisin Lenovon omistuksessa. Koska myös Motorola kuuluu Lenovon alaisuuteen, voidaan FCNTä pitää tietyllä tavalla Motorolan sisarbrändinä. Arrows We 3 ei kuitenkaan ole tulossa Suomen markkinoille, vaan kyseessä on Japanin markkinoille suunnattu erikoisuus.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Arrows We 3 on varsin poikkeuksellinen uutuus erityisesti kokoluokkansa puolesta. Puhelimessa on 6,14 tuuman näyttö, joka on nykymittapuulla pieni. Toisaalta näytön ympärillä olevat reunukset ovat varsin kookkaat, minkä takia puhelimen fyysiset mitat eivät ole aivan niin kompaktit kuin näytön koosta voisi olettaa. Mitat ovat 155,5 x 72,9 x 8,9 millimetriä ja painoa on 189 grammaa.

Näyttö perustuu IPS LCD -tekniikkaan, ja siinä on 1984 x 900 pikselin tarkkuus. Erikoisuutena näyttö tukee 120 hertsin virkistystaajuutta sekä yltää valmistajan mukaan 1000 nitin kirkkauteen. Näytön kuvasuhde on myös erikoinen 19,84:9.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Teknisesti Arrows We 3 asettuu edullisempaan keskiluokkaan. Suorituskyvystä vastaa MediaTek Dimensity 6300 -järjestelmäpiiri, jonka rinnalla on versiosta riippuen 4 tai 8 gigatavua RAM-muistia. Tallennustilaa on puolestaan 64 tai 128 gigatavua, ja mukana on myös tuki microSD-muistikortille. Puhelimessa on nano-SIM-paikka sekä eSIM-tuki.

Takana on 50 megapikselin pääkamera, joka käyttää Sony Lytia 600 -sensoria. Toinen takana näkyvä linssi ei kuitenkaan ole varsinainen kamera, vaan kyseessä on välkkymistä tunnistava sensori. Etukamera on tarkkuudeltaan 8 megapikseliä.

Akku on kapasiteetiltaan 5000 milliampeerituntia, ja lataus tapahtuu USB-C-liitännän kautta. Muita ominaisuuksia ovat Wi-Fi 5, Bluetooth 5.4, NFC, FM-radio, sivulle sijoitettu sormenjälkilukija, stereokaiuttimet sekä 3,5 millimetrin kuulokeliitin.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Yksi Arrows We 3 suurimmista vahvuuksista on kestävyys. Puhelin täyttää IP69-luokituksen, minkä lisäksi se on läpäissyt 23 MIL-STD-810H-standardin mukaista testiä. FCNT kertoo puhelimen kestävän myös pesemistä saippualla sekä puhdistamista alkoholipohjaisilla käsidesiaineilla. Tämä on japanilaisissa puhelimissa nähty erikoisuus, joka ei ole kovinkaan yleinen Euroopan markkinoilla.

Japanin markkinoita varten mukana on myös useita paikallisia toimintoja. Puhelimessa on muun muassa japaninkielisten huijauspuheluiden automaattinen tunnistus, Super ATOK Ultias -näppäimistö, lapsitila sekä yksinkertaistettu 2 x 2 -aloitusnäyttö. Lisäksi mukana on monitoimipainike ja ilman työkalua irrotettava SIM- ja muistikorttikelkka.

Arrows We 3 toimitetaan Android 16 -käyttöjärjestelmällä. Värivaihtoehtoja ovat valkoinen, musta ja vaaleansininen.

Hinnoittelu vaihtelee Japanissa selvästi myyntikanavasta ja muistiversiosta riippuen. Edullisin 4 + 64 gigatavun versio maksaa DoCoMon kautta 22 000 jeniä, eli noin 120 euroa.

Vaikka Arrows We 3 on monella tavalla mielenkiintoinen ja varsin erilainen älypuhelin, sitä ei kannata odottaa Suomen kauppoihin. FCNT Arrows-mallisto on suunnattu vahvasti Japanin kotimarkkinoille, ja sen erikoisominaisuudetkin on rakennettu pitkälti paikallisia käyttäjiä ajatellen.

Lähde: FCNT

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:Motorola