OPPOYleinen

OPPO pyrkii haastamaan Realmen Suomessa – tuo myyntiin Reno16 F -puhelimen 599 euron hintaan

Oppo Reno 16 F

Oppo esitteli hiljattain Reno16-sarjan Eurooppaan useamman mallin voimin, mutta Suomen markkinoilla tilanne on huomattavasti vaatimattomampi.

Yhtiö on nyt vahvistanut tuovansa Suomessa myyntiin ainoastaan Reno16 F -älypuhelimen. Näin ollen Reno16-, Reno16 Pro- tai Reno16 FS -malleista ei ole ainakaan toistaiseksi tietoa Suomen markkinoilla.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Oppo Reno16 F tulee Suomessa myyntiin 6. heinäkuuta. Puhelimen suositushinta on 599 euroa, ja sitä myyvät Suomessa Power, Elisa, Veikon Kone sekä Verkkokauppa.com. Värivaihtoehtoina nähdään Pop White sekä Twilight Violet.

Reno16 F erikoisuuksiin kuuluu Oppo 3D Pop Planet -muotoilu, joka nähdään erityisesti Pop White -väriversiossa. OPPO kertoo hyödyntävänsä HoloVerse 3D -teknologiaa, jonka avulla takapintaan luodaan valon ja liikkeen mukana muuttuva kolmiulotteinen efekti.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Oppo Reno 16 F

Puhelimessa on 6,57 tuuman AMOLED-näyttö, joka tarjoaa 120 hertsin virksitystaajuuden. Tehoista vastaa MediaTekin kehittämä Dimensity 7300 -järjestelmäpiiri. Akun osalta Reno16 F tarjoaa 6500 milliampeeritunnin kapasiteetin. Pikalataus onnistuu 45 watin pikalatauksella.

Laitteen edessä on 50 megapikselin ultralaajakulmainen etukamera 100 asteen kuvakulmalla, jonka avulla esimerkiksi ryhmäselfieihin mahtuu enemmän ihmisiä. Takana on kolmoiskamera, johon lukeutuvat optisella kuvanvakaimella varustettu 50 megapikselin pääkamera, noin 3,5-kertaisella optisella zoomilla varustettu 50 megapikselin telekamera sekä 8 megapikselin ultralaajakulmakamera.

Ohjelmistona Reno16 F -puhelimessa toimii Android 16 -pohjainen ColorOS 16, jonka mukana Oppo tuo puhelimeen useita tekoälyominaisuuksia. Mukana on esimerkiksi AI Snap Key -painike, jolla käyttäjä voi tallentaa ja järjestää näytöllä näkyvää sisältöä AI Mind Space -toimintoon. Lisäksi mukana ovat AI Bill Manager, AI Mind Pilot sekä AI Menu Translation.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen

Oppo Reno 16 F

Kestävyyttä varten Reno16 F on luvattu IP68-, IP69- ja IP69K-luokitukset veden- ja pölynkestävyyttä varten. Lisäksi mukana ovat Splash Touch- ja Glove Touch -ominaisuudet, joiden avulla näytön pitäisi toimia paremmin märillä käsillä tai käsineet kädessä.

Vaikka Oppo Reno 16 F:n saaminen myyntiin Suomessa on positiivinen asia, niin malliston paremmat mallit eivät nähtävästi ole tulossa myyntiin. Reno16 Pro olisi ollut teknisesti kiinnostavin vaihtoehto muun muassa 200 megapikselin kamerallaan ja tehokkaammalla laitteistollaan.

Uudella puhelimella Oppo pyrkii haastamaan selvästi sisarbrändi Realmen uudet Realme 16 -sarjan puhelimet. 

Lähde: Oppo

Eero Salminen
Eero Salminen, SuomiMobiilin perustaja ja päätoimittaja. Yhteydenotot: [email protected]

Kommentoi

Lisää aiheesta:OPPO